Як вести себе в гостях? 16 фото Правила і культура поведінки для дітей-школярів, гостьовий етикет – що це таке, норми для хлопця і дівчини

Правила і культуру поведінки для дітей-школярів необхідно вивчати з першого класу. Чим краще людина вихована, тим приємніше спілкуватися з ним.
Як вести себе в гостях? Як правильно запрошувати гостей?

Отже, знайомимося з тонкощами гостьового етикету.

Коротко про засади

Етикетом називається поведінку людей у суспільстві за певними правилами. Стиль спілкування, вміння одягнутися належним чином, форма спілкування і взаємних привітань, вміння триматися в суспільстві, правильно поводитися за столом – все це можна назвати етикетом. Крім того, що батьки вчать етикету своїх дітей, підготовкою школярів займаються вчителі на уроках про правила поведінки в суспільстві.

Пристойні дівчата повинні підкорювати своїми манерами гарної поведінки, а не «падати обличчям в бруд» в суспільстві. Те ж стосується і хлопця, справжній чоловік повинен знати правила сучасного етикету, демонструвати вміння поводити себе на вулиці, у гостях і за столом.

Гостьовий етикет – це свого роду інструкції, які необхідно дотримуватися, прийшовши в гості, або в тому випадку, коли ви запросили когось до себе. Протягом усього життя люди ходять один до одного в гості і необхідно вести себе так, щоб про вас залишилися тільки хороші враження. Адже хороші манери в гостях сприяють придбанню і зміцненню дружніх відносин між людьми.

Як запрошувати?

Якщо ви вирішили запросити когось у гості, а саме кілька друзів або велику компанію, ви заздалегідь повинні оповістити всіх про дату, час і привід для проведення заходу.

Ви можете зробити це при особистій зустрічі, телефонним дзвінком, можете написати повідомлення на електронну пошту або телефон. Не забудьте дати час запрошеному вами гостю для прийняття рішення піти або відмовитися від запрошення.

Не варто ображатися на людину, якщо з якихось причин він відмовився прийти в гості, ймовірно, на це були відповідні обставини, немає необхідності з’ясовувати причину – це ознака поганого тону.

Запросити родичів набагато простіше, ніж малознайомих людей. Потрібно обов’язково врахувати інтереси всіх запрошених, а також прорахувати можливість прибути вчасно призначене місце кожного гостя.

Складаючи списки гостей на свій прийом, зрозуміло, ви знаєте, є в тій чи іншій родині діти або домашні тварини, з якими можуть прийти гості. Краще заздалегідь обговорити їх присутність або, навпаки, дати зрозуміти, що в даній компанії це небажано. Таким чином, ви відразу видаліть наявність незручних ситуацій на вашому заході.

Дивіться також:  Правила етикету для дівчат (25 фото): правила етикету для жінок, манери поведінки справжньої леді, жіноча культура спілкування

Якщо до тебе прийшли гості

Після уточнення списку гостей можна готуватися до їх прийому і краще все робити за планом, не поспішаючи. Потрібно зробити прибирання в будинку і прикрасити його, але не занадто. Прикрашаючи будинок квітами, не забудьте залишити кілька ваз під квіти, які принесуть гості. Краще відразу заповнити їх водою, щоб не витрачати на це час, коли будете зустрічати своїх гостей.

Подбайте про місце для курців. Приготуйте попільнички, а також своєчасно звільняє їх від недокурків.

Не забудьте приготувати у ванній рушники, якими гості зможуть витерти руки, після того як їх помиють. Краще поставити і корзину для використаних рушників або щільних одноразових серветок, якщо ви вирішите замінити ними рушники.

Не забувайте, що користуватися господарським рушником – це ознака поганого тону, не створюйте для своїх гостей незручних ситуацій.

За правилами етикету зустрічати гостей на порозі будинку повинен господар. Він допомагає гостям роздягнутися і проводжає їх до господині, яка, в свою чергу, представляє гостей один одному.

Якщо прийшли гості принесли вам який-небудь подарунок, обов’язково подякуйте їх і в їх присутності розгорніть його. Краще, якщо у вас одразу знайдеться і місце для подарунків в кімнаті.

Якщо ж гості принесли якесь блюдо або вино, за правилами етикету господиня будинку повинна виставити його на стіл. У тому випадку, якщо гість згадав про те, що це призначається особисто для неї та її сім’ї, тоді право на те, виставити страву на стіл чи ні, залишається за господинею.

До того моменту, коли прийдуть гості, господарі повинні переодягнутися. Навіть якщо глава дому вирішив обійтися без краватки і піджака, то чоловіча сорочка повинна бути бездоганно чистою і ідеально випрасуваний. Господиня повинна виглядати добре. Одяг має відповідати заходу, але не бути занадто яскравим і ошатним, волосся повинні бути в порядку, акуратно покладені в зачіску. Якщо ж господиня виходить до гостей з кухні, їй слід помити руки і зняти фартух.

Господар будинку повинен допомогти гостям сісти за стіл. Слід запропонувати чоловікам і жінкам сісти чергуючись. Тоді у кожної дами буде кавалер, який доглядає за нею. Закоханих варто посадити поруч, а от подружжя можна і потрібно посадити окремо.

Дивіться також:  Етичні норми (19 фото): що це таке, морально-правові норми і правила етики, приклади поведінки


Посадивши гостей за стіл, господарі будинку повинні стежити за тим, щоб у гостей було все в безпосередній близькості. Якщо якесь блюдо стоїть на віддалі від кого-то, доречно встати і запропонувати його подати.

Необхідно вести бесіди, які будуть цікаві всім, не заважаючи гостям вступати в розмову, давати можливість всім присутнім висловитися при бажанні. Те ж стосується і розваг:

 • можна подивитися фотоальбоми;
 • послухати музику або подивитися кінофільм;
 • хтось віддає перевагу настільні ігри;
 • можна зацікавити гостей грою на музичному інструменті.

Необхідно стежити, щоб всі присутні гості отримували задоволення від спільного проведення часу, а не стояли осторонь.


Ти в чужому домі

Культура гостьового етикету говорить про те, що не варто йти в гості без запрошення, тим більше, не попередивши господарів будинку. Інша справа, якщо ви отримали запрошення.

Запрошення – це вже велика честь, вас виділили і запросили розділити своє торжество або просто покликали в гості, значить, хочуть вас бачити. В обов’язковому порядку треба дати точну відповідь на запрошення, приймаєте ви його чи ні. Потрібно прийти трохи раніше призначеного часу, щоб вас не чекали за накритим столом всі інші гості, але і набагато раніше приходити не варто.

Збираючись на захід, треба подумати і про подарунок. Якщо це день народження, весілля або новосілля, то тут, звичайно, треба заздалегідь обміркувати те, що ви будете дарувати винуватцям торжества. А в разі якщо ви просто йдете в гості, завжди будуть до місця принесені цукерки, торт, пляшка вина або невеликий сувенір, господині дуже приємно буде отримати квіти.

Необхідно одягнутися відповідно заходу і місця його проведення. Не варто одягатися в викликають вбрання. Наряд гості не повинен затьмарити наряд господині дому.

Якщо ви збираєтеся йти в гості, не варто брати з собою сторонніх людей, не запрошених на захід. Якщо ж немає можливості піти одному, краще зателефонувати і пояснити господарям причину вашої відсутності, перенести візит.

Норми поведінки для людей, які знаходяться за столом в компанії інших персон:

 • Не слід спиратися на лікті або розставляти їх, коли сидиш за столом.
 • Не варто надто низько нахилятися над тарілкою, треба ложку або вилку підносити до рота.
 • Немає потреби витягувати свої ноги, тим самим демонструючи відсутність хороших манер.
 • Розважатися зі столовими приладами, крутити скатертину – це теж ознака невихованості.
 • Серветку слід розкласти на колінах.
 • Перед вами ножа і виделка, ніж тримати в правій руці, а вилка повинна бути в лівій. Не можна перебирати ними, – це некрасиво.
 • За столом їсти треба не поспішаючи, і беззвучно.
Дивіться також:  Правила етикету (76 фото): які існують норми поведінки, хороші манери в суспільстві

Якщо ви в гостях, де запрошених не дуже багато, то не забудьте подякувати і похвалити господиню за частування. У тому випадку, коли ви на офіційному прийомі з великою кількістю гостей, краще утриматися від похвали.


Гість повинен прагнути брати участь у розмовах, підтримувати бесіди з іншими запрошеними і господарями заходу. Не слід усамітнюватися з кимось з гостей або перешіптуватися.

Якщо у гостя з’явилася необхідність піти раніше, чекати зручного моменту, попрощайтеся з господарями і непомітно віддалитися. Ваш відхід не повинен бути ознакою закінчення заходу. Не вийшло непомітно піти, откланяйтесь одночасно всім і йдіть.

У будь-якому випадку не слід надовго затримуватися в гостях. Пам’ятайте, господарі багато часу і сил витратили на підготовку до цього заходу і їм теж потрібен відпочинок. Чемно подякуйте за запрошення, запропонуйте їм завдати вам зворотний візит, про який ви домовитеся пізніше по телефону або при особистій зустрічі.

Пам’ятка на кожен день

Не тільки в гостях потрібно користуватися правилами етикету. Кожен день ви проводите в суспільстві інших людей, будь то родичі, однокласники, однокурсники, колеги по роботі або ж просто сторонні люди. Треба завжди поводитися так, щоб ні вам, ні іншим не було за вас соромно.


Починаючи з привітання людини, вашого поведінки за столом, навіть якщо ви обідаєте один, і, закінчуючи прощанням з людьми, ви демонструєте всім наявність у вас хороших манер. І краще, якщо вони будуть бездоганні. Тоді і оточення, що відповідає вашим вимогам – ввічливі і порядні люди.

Ніколи не пізно вивчити правила етикету, зате як вони допомагають у житті!

Чемний, культурний, порядна людина завжди буде помітною персоною в суспільстві. Як вести себе в гостях чоловікам і жінкам? Як бути зразковою господинею у себе вдома? Про цих нормах поведінки можна дізнатися з наступного відео.