Як правильно формувати огірки в теплиці – пасинкування і прищипування

Сьогодні ми будемо говорити про формування куща огірки в теплиці. Напевно, ви вже чули про пасинкування помідорів, так от, з огірками надходять точно також. І якщо цього не робити, зростаючі пагони дуже швидко захоплять увесь вільний простір теплиці. Як наслідок буде великий витрата поживних речовин на ріст зеленої маси на шкоду дозрівання врожаю. Крім того, великі листя затінюють один одного, провокуючи цілу низку всіляких захворювань.

Складність при формуванні огірків обумовлена різноманіттям їх сортів. Одного універсального методу не існує. Для кожного конкретного сорту, а іноді і конкретної теплиці, доводиться застосовувати свій метод. Проте загальні принципи формування куща є.

Ось з цими принципами пасинкування і прищипування огірків, а також покроковими схемами я і хочу вас познайомити. Ну що, давайте розбиратися?

Формування куща огірки в теплиці – інструкція для початківців

Перш ніж почнемо говорити, як формувати кущ огірка, давайте спочатку поговоримо про їх різновидах. До речі, я робив велику опис сортів, в яких ви можете коротко ознайомитися з їх основними характеристиками. Основні різновиди огірків:

 • бджолозапильні
 • самозапильних
 • партенокарпічні

Так як бджолозапильні на сьогоднішній день у теплицях практично не використовуються, ми будемо говорити про самоопыляемых і партенокарпічних. Як видно з назви, самозапильних запилюють себе самі, у них в одній квітці знаходяться тичинки, партенокарпическим не потрібно абсолютно ніякого запилення. Для зручності я буду називати їх все одним словом – самозапильних.

А далі у огірків випливає такий важливий параметр, від якого і залежить його потрібно формувати! Це здатність до пучковому дозріванню плодів. Якщо у бджолозапильних сортів у пазусі листа знаходиться один або максимум два квітки, то в пучкових до 4-5, а суперпучковых до 12.

І ось саме із-за здатності чи нездатності до пучковому цвітінню і обумовлені всі можливі варіанти формування куща огірка.

Щоб було зрозуміло – у бджолозапильних на центральному стеблі, та й то не по всій висоті, а переважно в його нижній частині знаходяться чоловічі квіти, іноді їх називають пустоцвіти, воно і правильно, огірків з них ніколи не виросте. А на бічних плітях виростають жіночі квіти. Ось бджілки і носять пилок з чоловічих квітів у жіночі. І якщо ви видалите всі чоловічі квіти, то скільки б жіночих не виросло врожаю вам не бачити.

Тому бджолозапильні сорти формують простим способом, спрямованих на збільшення бічних пагонів, шляхом прищипування центрального стебла на рівні 5-6 листків. При цьому відбувається ріст бічних пагонів з жіночими квітами з пазух нижніх листів, а чоловічі квіти при цьому перебувають на центральному стеблі, нехай їх там небагато, цього вистачає. Чим більше батогів з квітами, тим більше може бути врожай.

Абсолютно діаметрально йде справа з самоопыляемыми сортами. Бджілок їм не потрібно, та, що найголовніше, вони практично всі мають здатність до пучковому цвітінню. Тобто в пазусі кожного листка може утворитися від 4 до 12 огірочків, а формування куща спрямована не на збільшення бічних пагонів, а навпаки, на їх зниження.

Дивіться також:  Підживлення огірків в теплиці – які добрива і коли використовувати

Невелика арифметика – при висоті самоопыляемого куща 2,5 метра і відстані між листям 13см на стеблі утворюється 19 листів, якщо в кожній пазусі зросте з 5 огірочків вагою по 130гр, то всього огірків вийде 95 загальною вагою понад 12 кг. При стандартній теплиці довжиною 4 метри і двох грядок у ній, при відстані між кущами 0,5 метра можна посадити 14 кущів і зняти урожай 168кг. При цьому кущі будуть рости всього в одне стебло, всі бічні пагони будуть видалені, у теплиці буде просторо і світло.

Хороша арифметика? Вам може здатися, що, якщо сформувати кущ не в одне стебло, а в два, урожай може бути більше. Тут не все так просто. Самий базовий принцип свідчить, що генеративний розвиток йде на шкоду вегетативного. Простими словами або вам огірочки, або гілочки. І тут ми підійшли до іншого різновиду огірків, умовно їх можна розділити на дві групи:

 • вегетативні гібриди
 • генеративні гібриди

Вегетативні гібриди — це рослини сильнорослі, з великою кількістю пасинків, з якими постійно доводиться боротися. Плюсом таких гібридів менша схильність до зовнішніх чинників, стабільність результатів в різних умовах. Середня врожайність і ніколи не буває занадто ранньою.

Генеративний гібриди рекордсмени за ранньостиглості та врожайності. Рослини компактні, пасинки на висоті 1-1,5 метра часто взагалі не розвиваються. Але як правило такі рослини вимагають спеціального догляду – крапельного зрошування, підживлення та захисту від хвороб.

Як бачите, чим більше і раніше рослина віддає плодів, тим більше вимог воно пред’являє до свого розвитку. Всі органи рослини — коріння, листя, пагони, плоди — знаходяться в тісному генетично контрольованому взаємодії один з одним, при цьому їх взаємозв’язок піддається впливу умов вирощування.

Зменшуючи розвиток зеленої маси куща, ми можемо збільшити плодоутворення. Але не до нескінченності. Біля куща огірка коріння і плоди знаходяться в постійній конкуренції і при активному плодоносінні коріння починають відмирати, що призводить до швидкого старіння куща. Нові закінчення, звичайно, теж ростуть, але відсоток відмерлих може перевищити кількість нових. Тобто багато одночасно зростаючих плодів для рослини дуже шкідливо, і прагнути до цього абсолютно не потрібно.

Більш важливо забезпечити рівномірне плодоутворення. При цьому і рослина не буде відчувати пригноблення, і коренева система продовжить своє зростання. Тому формування куща направлена на забезпечення балансу між плодоутворенням, зростанням листового апарату і кореневої системи.

Це все в теорії, просто розуміючи теорію набагато легше все робити на практиці. А практика в цьому питанні дуже проста. Існує дві основні схеми формування куща: в одне стебло без бічних пагонів і в одне стебло з бічними пагонами. Другий варіант більш поширений. Давайте їх розглянемо.

Як сформувати огірки в одне стебло – покрокова схема

Як я вже говорив, нам потрібно знайти баланс між кількістю зеленої маси і кількістю плодів. Але потрібно завжди пам’ятати, що листовий апарат у огірка дуже сильно впливає на плодоношення, набагато більше, ніж, наприклад, у томатів. Видаливши все листя, боюся про урожай можна забути. Тому листя видаляти варто тільки якщо вони зовсім хворі.

Дивіться також:  Борошниста роса на огірках – заходи боротьби в теплицях та відкритому грунті

Перша схема формування:

 • У пазухах перших 5 листків видаліть всі зав’язі огірочків і пасинки пагонів. Не бійтеся цього робити, і не шкодуйте про зроблене. Такими діями ви даєте можливість якомога швидше сформуватися кореневого апарату, а це для рослини дуже корисно. Як компромісний варіант, можете залишити в кожній пазусі з однієї зав’язі огірка, але пасинки видалити потрібно обов’язково!
 • У наступних 5 пазухах листків також видаліть всі пасинки, але квіткові зав’язі можете залишити. До того часу коріння підростуть і їм буде легше живити плоди.
 • У наступних 5 пазухах також залиште всі зав’язі і залиште додатково пасинки, які потрібно буде прищипнути, коли на них сформується по 1 аркушу. Надалі в пазухах цих листя сформуються зав’язі.
 • У наступних 5 листі залиште зав’язі та пасинки, які прищипнете, коли на них буде по 2 аркуші. Як правило, в цей час висота куща близько 2 метрів.
 • Наступним кроком у наступних 5 листі залиште пасинки і пріщіпніте їх з 3 листям.
 • Останнім кроком буде прищипування верхівки. Коли це робити вже на ваш розсуд. Це можна робити, коли верхівка досягне даху теплиці, або якщо ваші кущі посаджені широко можна трохи загнути її в бік і прищипнути трохи пізніше. Вирішувати вам, ніякої різниці немає.

Таким чином ви отримаєте кущ огірка, має форму перевернутого конуса, розходиться до верху.

Подальший догляд полягає у видаленні всіх знову з’являються пасинків.

Друга схема формування:

 • У пазухах перших 5 листків видаліть всі зав’язі огірочків і пасинки пагонів.
 • Протягом усього наступного росту рослини видаляються тільки пасинки, не залишаючи жодного. Також, як і в першій схемі, подальший догляд полягає у видаленні всіх знову з’являються пасинків.

При такій схемі формування у вас буде тільки один стебло з плодами на ньому. Як показує практика, урожай в такому випадку буває навіть трохи більше, ніж при формуванні за першою схемою, а доглядати за кущем ще простіше. Як зрозуміти за якою схемою формувати?

І це основне питання у всіх садівників. Тут однозначної відповіді немає, все залежить від вирощуваного сорту, від того, скільки зав’язей у нього може утворитися. Чим менше зав’язей у пазухах у сорту, тим більше пасинків можна залишити. В такому випадку можу порадити, посадіть поруч два однакових куща і сформуйте їх за двома схемами. На наступний рік ви точно будете знати, яка з них для даного сорту буде краще.

Хочу ще порадити ніколи не підходити до питання формування куща бездумно, тобто строго за схемою. Я лише дав рекомендацію як це зробити. Завжди дивіться за обставинами. Справа в тому, що здатність до пучковому плодоношення у рослини закладається ще на стадії проростання зернини, а це, як ви самі розумієте, у всіх відбувається по-різному. Так і грунт, у який ви висаджуєте розсаду у всіх різний.

Дивіться також:  Борошниста роса на огірках – заходи боротьби в теплицях та відкритому грунті

Ось і виходить, що один і той же сорт огірка посаджений двома різними садівниками зростає по-різному. Єдино, що все у всіх має бути однаково це освітленість кущів. Тут винятку немає.

Пасинкування і правильне вирощування огірків в теплиці

Як бачите, нічого складного у формуванні куща огірка немає. Вибираєте одну з вищевказаних схем і дійте. Але, як правило, є тонкощі вирощування та пасинкування. Ось деякі з них:

 • Пасинкування не проводять на ніч, в дощ і після поливу.
 • Пасинки обрізають гострим секатором або ножицями на відстані 5-10мм від центрального стебла. Просто інструментом зручно це робити, але нічого страшного не буде якщо ви це будете робити просто руками.
 • Перед підгодівлею потрібно спочатку видалити всі зайві пасинки з листям, інакше поживні речовини підуть у них і будуть марно витрачатися.
 • Завжди видаляйте всі вуса, вони потрібні тільки якщо огірок росте в дикій природі. Якщо їх не видалити, вуса будуть чіплятися за все, що зможуть зачепити і будуть утрудняти подальший догляд в цілому.

З приводу підживлень написано дуже багато, але часто пропущено один важливий момент – це мульчування грядки з огірками. А адже без мульчування хорошого урожаю не одержати. Чим же вона так добре?

Під мульчею розвиваються мікроорганізми, які допомагають рослинам харчуватися, вони переробляють всі речовини, які ми внесли в ґрунт, будь то перегній або компост. Рослини не можуть самі переробити гній з компостом, але, коли їх пропустять через себе мікроорганізми, вони стають доступні нашому рослині. Під мульчею ідеально розвиваються всі корисні гриби і бактерії.

У себе в теплиці ми, як правило, використовуємо для цього солому.

І ще хочу зупинитися на одному дуже важливому аспекті. Ви, напевно, помічали, що огірки в основному ростуть по ночах? За якою схемою б ви не формували свої кущі огірків, ви повинні забезпечити висвітлення листового апарату з однієї простої причини – листя днем накопичують речовини і віддають їх вночі плодам.

Якщо схема формування з пасинками не забезпечує достатнє освітлення листя, це схема вам не підходить, значить краще пасинки видалити. Нехай їх буде менше або взагалі не буде, але зате залишилися, освітлені сонцем, листя з зав’язі, зможуть забезпечити вас урожаєм.

До речі, це одна з причин чому у огірків, на відміну від томатів, не рекомендується видаляти листя. Якщо у томатів у харчуванні плодів беруть участь тільки близкорасположенные листя, то у огірків абсолютно все.

Відео як пасинкувати огірки

Друзі, дуже хочу, щоб ви подивилися, як вирощують огірки, сформовані в одне стебло і зовсім без пасинків. Щоб ви не шукали, скажу відразу, що вирощується сорт – Герман. Дуже хороший пучковий сорт.

На цьому у мене все. Сподіваюся, що інформація, яку я намагався до вас донести, була корисною. Бажаю, щоб огірків у вас було дуууже багато! А я з вами прощаюся, до нових зустрічей.