Як підготувати насіння до посіву моркви щоб швидко зійшли

В цьому році у нас вже закінчилася посівна пора. Скрізь з’явилися сходи, а з ними і питання. Один з найгостріших до моркви і петрушці. Трохи передісторії. Кожне літо ми купуємо насіння різних сортів в магазині, а потім їх висаджуємо. В цьому році надійшли також, але частина насіння перед посадкою підготували, а частина посадили в сухому вигляді.

Якого було здивування, коли непідготовлені насіння моркви зійшли раніше! Звичайно, це могло бути через те, що насіння були з різних партій, і часто зустрічаються погані, які як не готуй, а толку вже не буде. А може, спосіб підготовки зовсім не такий вже й хороший? Загалом, роздирається сумнівами, я вирішив провести невеликий експеримент по тестуванню способів прискорення проростання насіння моркви.

Я вже писав як посадити моркву, і там зачіпав тему прискорення проростання насіння, але схоже не всі так однозначно. Загалом уявляю вашій увазі результати експерименту.

Як правильно підготувати насіння моркви до посадки навесні

Чому взагалі постає питання про підготовку насіння перед посадкою? Причина криється в їх біологічної особливості – в оболонці насіння присутні ефірні масла, що перешкоджають проникненню вологи всередину. Саме із-за цієї особливості насіння моркви відносяться до туговсхожого.

Якщо ви здійснюєте посадку ранньої навесні, відразу після сходу снігу, у ґрунті достатньо багато вологи і ви можете не турбуватися про частих поливах, практично посадили і забули до самих сходів. Інша справа якщо посадку здійснюєте пізніше і в суху землю, тут без частих поливів насіння просто не зійдуть. А якщо у вас немає можливості часто навідуватися в сад, доводиться йти на різні хитрощі – або закривати грядку з морквою плівкою, або покривним матеріалом.

Тому для багатьох існує необхідність прискорення проростання насіння. Одним з таких методів, і я завжди користувався, замачивал насіння в гарячій воді. Якби не весна цього 2019 року. Сухі насіння зійшли раніше і дружніше ніж підготовлені в гарячій воді, ламаючи деякі стереотипи в моїй голові.

Так як же підготувати насіння до посадки, щоб вони швидко зійшли? Друзі, відповідь на це питання виявилося не таким вже й простим, скажу відразу, після експерименту з’явилися додаткові питання. Виношу їх на ваш суд, і давайте разом розбиратися в правильності або неправильності того, чи іншого методу.

Як прискорити проростання насіння моркви

Способів прискорення проростання в інтернеті налічується безліч, перевірити всі їх у мене немає можливості. Наприклад такий: помістіть насіння в мішечок і прикопайте в землі під зиму. Природно, зараз на дворі травень місяць, і я таке повторити не можу. Тому я постарався зібрати найбільш часто згадувані і відтворив їх.

Можливо, хтось захоче дізнатися, як проростають насіння з яким ще способом. Друзі, пишіть в коментарях, тому що у мене залишилося бажання на наступний рік експеримент повторити, і істотно розширити кількість розглянутих методик. Ну а поки перейдемо до того, що є. Нижче я написав коротко про кожний метод і що з нього було зроблено.

Дивіться також:  Цибуля севок: опис сортів та відгуки (фото всередині)

Для проведення експерименту знайшов у будинку завалявшийся пакетик з насінням моркви сорту Московська зимова А515.

На пакетику було заявлено маса 4г. Термін придатності був прострочений, напевно, з цієї причини ми його не використали. Початок експерименту 18.05.2019.

Зазначемо, що вага було навіть трохи більше.

Все насіння розділив порівну на 7 пакетиків, які потім використав для різних способів пророщування.

Ну а тепер перейдемо безпосередньо до способів пророщування.

Прискорюємо проростання насіння моркви горілкою

Один із способів прискорення проростання насіння моркви свідчить, що їх потрібно спочатку помістити в тканинний мішечок, а потім опустити в горілку на 10 хвилин. Довше тримати не треба, інакше насіння можна спалити. Після горілки мішечок з насінням промивають у воді і висаджують. З плюсів такого методу вказується значне прискорення схожості, запобігання різних хвороб шляхом дезинфікування насіння.

Ну що ж, я взяв горілку, сильно не вибирав, що виявилося в шафі.

Налив в келих, насіння висипав в тканинний мішечок і опустив у священну рідина на 10 хвилин.

Потім мішечок промив в холодній воді і не підсушуючи висадив. Куди висаджував і як, дивіться в кінці статті.

Як прискорити схожість насіння перекисом водню

Наступний спосіб по прискоренню проростання полягає в замочуванні насіння в розчині перекису водню. Існує два варіанти такого способу:

  • замочування у 3% перекису, тобто не розведеною, протягом 15-20 хвилин, потім промивання у воді і висаджування
  • з перекису робиться розчин: 1ст. ложка перекису на 0,5 літра води, насіння витримуються протягом доби, потім не промиваючи у воді висаджуються

Під плюсами такого методу заявляється швидка і дружна схожість. Стверджується, що перекис діє як стимулятор росту, що навіть туговсхожие і прострочені насіння дуже добре і дружно сходять.

Я вирішив зробити по другому варіанту, для це взяв перекис,

одну столову ложку якої розчинив в 0,5 літрах води і опустив в одержаний розчин мішечок з насінням.

Через добу без промивання висадив.

Як прискорити проростання насіння моркви в гарячій воді

Наступний спосіб полягає в замочуванні в гарячій воді. Суть його в наступному: насіння моркви поміщаються в тканинний мішечок, і він заливається гарячою водою з температурою 50-55 градусів. Після того як вода охолоне, промиваємо мішечок в холодній воді і заливаємо водою з температурою 40 градусів, дають охолонути, потім знову промивають у холодній воді і знову заливають 40-градусною водою. Так повторюють 3-4 рази, потім насіння висаджують.

Заявляється, що гаряча вода дуже добре змиває ефірні масла, прискорюючи проростання. Поміщати насіння в мішечок я не став, просто залив спочатку гарячою водою.

Через деякий час насіння опустилися на дно, що сильно полегшило зливання води. Потім промив холодною водою, злив і залив водою з температурою 40 градусів. Інше зробив як по інструкції.

Барботирование насіння

Ось з цим способом довелося повозитися. Я вже раніше писав про моє скептичне ставлення до тих варіантів виконання цього способу про які пишуть в інтернеті. А рекомендують зазвичай налити в 3 літрову банку води, всипати насіння, включити акваріумний компресор і опустити шланг в банку.

Дивіться також:  Петрушка – посадка й догляд у відкритому грунті навесні

При цьому заявляється, що насіння насичуються … чомусь повітрям, але при цьому змивається масляна плівка. Прискорення проростання відбувається на цілий тиждень!

Все б добре, але пройдений в інституті курс аерогідродинаміці не дозволяв в це вірити. Щоб весь метод хоч якось працював, швидкість витікання повітря в рідини повинна бути досить великою. Тому, довелося шукати з чого зробити пристосування. Для початку просто взяв невелику воронку, вставив знизу шланг від компресора, налив води і включив.

Але дуже швидко від цього відмовився. Ні, все працювало, але бульбашки виходили і лопалися так голосно, що стало зрозуміло, куди б ми не прибрали цю воронку в нашій квартирі, вночі все буде дуже навіть добре чутно. І тоді погляд впав на що лежав у кутку будівельний рівень. Воно то і виявився ідеальним пристроєм для досвіду.

Правда довелося у зменшувати продуктивність компресора, але зробити це було не важко, просто перегнув шланг і все.

На відео дуже добре видно, що відбувається з насінням. Вони не тільки були в хорошому повітряному потоці, але і постійно стукались один об одного, механічно стираючи один про одного тверду оболонку.

Через кілька годин вода стала жовтою, і я її змінив. Більше заміни води не знадобилося.

Замочування насіння перед посадкою в розчині з золою

Ще один поширених способів – це замочування у воді з додаванням золи. Для цього на 1 літр води додають 1 столову ложку золи, і все перемішують. Насіння в тканинному мішечку занурюють в одержаний розчин на 1 добу. Хоча зустрічаються варіанти, наприклад замочувати не на добу, а всього на 3 години, але я зробив саме добу.

Для цього золу

розчинив у воді і опустив мішечок з насінням.

Ємності з перекисом і золою поставив у найтепліше місце, на кухонний гарнітур.

Перетиранню насіння з піском

І знайшов ще спосіб, який як мені здалося має право на життя – перетиранню насіння з сухим піском. При цьому пісок истирает оболонку насіння, тим самим прискорюючи їх проростання. Спробував зробити, скажу, що відчуття неоднозначне. Пісок у мене був сірого кольору, і коли я в нього висипав насіння, вони загубилися на загальному тлі. При перетиранні незрозуміло, є насіння між пальцями або немає, або тільки один пісок. Тому весь процес проходив на дотик.

В інший раз якщо і брати пісок, то світлий. Процес не сфотографував, тому що насіння на тлі піску не видно, і абсолютно не зрозуміло, що там робиш. Згодом насіння так з піском і висадив.

Для посадки взяв ємність відповідного розміру, наповнив землею з саду, розрівняв і за добу до посадки добре пролив водою. У день посадки зробив невеликі борозенки однакової глибини на рівній відстані один від одного.

Дивіться також:  Посадка та вирощування буряків у відритому грунті – коли сіяти і як правильно доглядати за буряком

Насіння вніс в борозенки. Скажу вам, процес посадки мокрих насіння моркви ще той процес. Вони дрібні і постійно до всього прилипають. Хвилин за 40 зі всім справився. Сіяв густо не тому, що так треба, а просто насіння виявилося багато і проріджувати взагалі не планував. Ось що вийшло.

Засипав зверху землею і сбрызнул водою з пульверизатора. Зазначив номери і закрив склом.

Тепер за номерами, кожна цифра відповідає своєму способу пророщування і на кожен спосіб доводиться два ряди з насінням, цифра написана між ними:

1 – контрольні ряди, посадка сухими насінням

2 – барботирование у воді

3 – замочування в горілці

4 – замочування в перекису водню

5 — замочування у воді з золою

6 – перетиранню з піском

7 – промивка в гарячій воді

Глибина загортання насіння вийшла 1см. На цьому посадка закінчилася і пішов відлік часу для проростання. А далі саме цікаве й неоднозначне.

Перші сходи з’явилися на 4 день, але їх було так мало, що говорити про якусь статистику не доводилося. Зате на 5 день картина стала трохи проявлятися:

Першими вилізли сходи після замочування в перекису водню, за ними не відставали після барботуванні. Інших поки не було взагалі жодного.

На 6 день все стало цікавіше.

Сходи з’явилися майже скрізь, але кількість їх було різне. Найкраще розвивалися після перекису, за ними йшли після барботуванні. З’явилися навіть посаджені сухим способом. Найгірше росли після горілки і перетирання піском.

7-й день показав наступне:

Ви вже бачите велику проплешину праворуч від цифри 4? Так, це другий ряд після замочування в перекису водню і там порожньо.

8-й день:

Найвищі сходи після перекису, але і самий низький відсоток схожості теж у неї. Дружніше всього ростуть після горілки.

9-й день:

На цьому вирішив зупинити експеримент, і узагальнити свідчення. Найбільш ранні сходи з’явилися після перекису водню, але після неї найнижчий відсоток схожості. Мені навіть стало цікаво, і я розкопав весь другий ряд, праворуч від цифри 4, у якому насіння не проросло … і нічого там немає, насіння просто лежали цілі і абсолютно непроросле.

Найбільш дружні сходи, хоча і не найперші, були після горілки і золи. Скажу відразу, я не закинув контейнер з розсадою, він у мене простояв ще кілька днів, так от, самі високі сходи були після замочування в розчині золи, тому цей спосіб прискорення проростання насіння у мене вийшов найкращий.

Ну і самий поганий варіант, у всіх номінаціях показав спосіб промивання в гарячій воді. Великий відсоток невсхожести і найменші паростки за весь експеримент.

Звичайно, це пророщування в ідеальних умовах, на грядці у саду може бути все по-іншому. Але все одно, думаю, що і на свіжому повітрі були б такі ж результати. Чи ні? Що ви думаєте з цього приводу?

Ну а з вами прощаюся, сподіваюся вам було цікаво. До нових зустрічей.