Визначення темпераменту (37 фото): як визначити тип темпераменту? Діагностика меланхоліка і холерика, флегматика і сангвініка

Визначення темпераменту допомагає краще пізнати людину. Як визначити тип темпераменту за тестами? Який метод діагностики поведінки меланхоліка, на холерика, сангвініка, флегматика найефективніший?

Тип темпераменту багато в чому визначається спадковістю. Але це не означає, що він не може змінюватися протягом життя. Під впливом зовнішніх факторів та особистісних переконань можна багато в чому скоректувати ті поведінкові моделі, які притаманні людині за психотипом.
Холерик

«Жовта жовч», що переважає в цих людях, наділяє їх запальним характером. Такі особистості фізіологічно не можуть стримувати емоції, причому як позитивні, так і негативні. Всі чули вислів «спалахує як сірник». Досить одного необачного слова, щоб вивести холерика з рівноваги. Але їх основним плюсом є здатність швидко остигати. Холерики не будуть тримати образи і вибудовувати багатоходовий план помсти. Через деякий час ці люди забудуть і самого кривдника, і ту причину, яка була причиною бурхливої реакції.

Це по природі сильні люди. Їм під силу вирішити навіть найскладніші завдання. Але проблема полягає в тому, що їх нестійкість часто шкодить справі. Люди цього типу можуть розлютитися і кинути почате або зовсім захопитися іншим проектом. Часто лідерські якості беруть гору, і все-таки домагаються свого. Але ці ж якості призводять до того, що холерики прагнуть бути першими не тільки в якому-небудь справі, але і в будь-якій суперечці. Часто бувають ініціаторами в різних гучних суперечках і сварках.Визначити холерика можна і за вербальним ознаками: його руху уривчасті, а хода стрімка.

Цьому типу зовсім не властива повільність, вони швидко і багато говорять. При цьому мова емоційно забарвлена, використовуються яскраві порівняння і перебільшення. Міміка також дуже рухлива і виразна. У такої людини буквально все написано на обличчі». Він не вміє й не хоче приховувати свої емоції.

Флегматик

Флегматики спокійні і врівноважені люди, не схильні до раптових спалахів гніву і звикли все добре обмірковувати і зважувати. Флегматики ніколи не приймуть якогось важливого рішення під владою почуттів або зопалу. Логіка і поміркований підхід – це їх коник.

З-за цього багато хто вважає їх досить повільними. Але саме завдяки таким якостям флегматики стають хорошими керівниками. Флегматик не буде безпідставно чіплятися до підлеглих, його рішення зважені, він добре ладнає з іншими і здатний зберігати тверезий погляд на ситуацію навіть при найскладніших обставинах. При цьому не схильні амбіціям. Флегматики адекватно оцінюють себе і оточуючих, грунтуючись на фактах.

З недоліків психотипу можна виділити нездатність швидко адаптуватися до нових умов.

Якщо щось пішло не за планом, то їм необхідно буде час, щоб все ретельно обміркувати. Для них дуже важко прийняти рішення тут і зараз. Але з іншого боку, дуже довго придивляються до людей, перш ніж почати довіряти їм. Це є запорукою міцних відносин у майбутньому. Такі особистості віддані і цінують дружбу.Часом спілкуватися з флегматиками буває дуже складно, так як вони не виявляють і дещицю емоцій. Неможливо зрозуміти, цікаві чи ви йому як співрозмовник. Така пасивність і навіть байдужість йдуть їм тільки на шкоду. А ось прийти до компромісу з ними цілком можливо, якщо ви надасте достатньо фактів на користь вашого рішення.

Батькам дуже легко з дитиною флегматиком. Малята уважно слухають прохання, відрізняються спокійною вдачею. За зовнішнім виглядом впізнати їх можна за повільного темпу мови (з паузами) і неспішності рухів. Нерідко вони беруть паузу перед тим, як відповісти на поставлене питання.

Дивіться також:  Меланхолік-інтроверт (15 фото): характеристика та відповідні професії для інтровертних жінок і чоловіків

Меланхолік

З першого погляду здається, що цим типом темпераменту дісталися не найкращі якості. Вони дуже вразливі, болісно сприймають будь-яку критику. Будь-яка нестандартна ситуація здатна вибити їх з колії. Але завдяки високій чутливості бачать світ у всіх фарбах. Від них не сховається і найдрібніше прояв прекрасного (або неприємного). Це головне якість дозволяє їм досягати високих результатів на творчій ниві. З них виходять чудові художники, музиканти, скульптори.Багата уява іноді не грає їм на руку. Адже навіть якщо ще нічого поганого не сталося, вони вже «програли» весь сценарій можливих наслідків. І якщо він сумний, то меланхолік почне переживати про це вже зараз. Нерідко виявляються праві в своїх прогнозах, так як здатні побачити проблему задовго до її появи.

Дізнатися меланхоліка за описом досить просто. У них тихий голос, мова рассудительна і позбавлена емоційного забарвлення. При цьому меланхоліки будуть сперечатися, хоч і не так яскраво і агресивно, як холерики. Свою точку зору звикли відстоювати, хай і в дуже спокійній формі.

Меланхоліки дуже віддані. Особистість з тонкою душевною організацією болісно переживає не тільки свої проблеми, але і неприємності близької людини.

Здебільшого меланхоліки однолюби. Партнеру меланхоліка не доведеться сумніватися в його щирих намірах і шукати підводні камені.

Сангвінік

Це дуже яскраві та запам’ятовуються особистості. Але вони досить непостійні. Зараз сангвінік може сумувати і перебувати в зневірі, а вже через хвилину захопитися і голосно сміятися над жартом співрозмовника. Якщо щось пішло не за їх первісним планом, або вони зазнали поразки в чому-небудь, то довго переживати не стануть. Легко переживають і критику в свою адресу. З невербальних проявів можна виділити мимовільну посмішку на його обличчі.

Сангвініки намагаються досягти поставленої мети самим простим і необтяжливим шляхом. Хоча дані особистості хороші ініціативні працівники, але виконують найчастіше все поверхово. Такі співробітники не будуть копатися в причинно-наслідкових зв’язках, а просто зроблять свою роботу.

Не варто розраховувати на те, що ці особи будуть проявляти підвищену завзяття і брати на себе додаткові турботи. Але безпосередні посадові обов’язки будуть виконані. Позитивною якістю є легка адаптація до быстроизменяющимся умов. Це дає їм конкурентну перевагу в багатьох ситуаціях.

Поки інші будуть розмірковувати над причинами події, сангвінік вже вибудує нову стратегію поведінки.Особливості поведінки

Крім основних особливостей кожного з типів темпераменту, їм властиві певні моделі поведінки. Звичайно, не варто виключати з уваги той факт, що нерідко зустрічаються і змішані типи, і тоді дати точну характеристику стає значно складніше. Ми ж розглянемо основні особливості поведінки психотипів. Ґрунтуючись на них, ви зможете самі зробити висновки про те, до якого типу належить той чи інший людина або ви самі.

Холерики не відрізняються стриманим характером. Не варто вступати з ними в жаркі дискусії, особливо якщо ви хочете прийти до компромісу. Поступіться йому, і холерик швидко охолоне і зможе сприймати ситуацію більш адекватно. Холерики не мстиві. Варто подразнюючій фактору зникнути з поля зору», і холерик швидко забуде про свою образу або подразненні.

Дивіться також:  Темперамент дитини (30 фото): як визначити свій тип? Характеристика сангвініка дошкільного віку, особливості темпераменту і тест на визначення характеру

Це сильні особистості, які часто мають яскраву зовнішність. Домагаються свого будь-якими методами. Здатні дані особистості і долати складні перешкоди і труднощі. Бути на лідируючих позиціях для них важливіше тимчасових труднощів і поневірянь.


Холерик

Холерик

Холерики дуже важко взяти себе в руки і стримуватися. Знаючи цю особливість, ви адекватно воспримите його раптові спалахи гніву.

Психологічна характеристика флегматика говорить про його повільність і розсудливості. Це ж відбивається і в його поведінці. Такі особистості консервативні і з трудом сприймають нові віяння. Для них комфортніше діяти по вже знайомому плану, ніж щоразу винаходити велосипед.

Не люблять, коли їм нав’язують свою точку зору. У них є свій чіткий план, від якого флегматики не відступляться навіть під впливом зовнішніх факторів. При цьому ці особи логічні і послідовні, завжди доводять розпочате до кінця. Одна з головних особливостей поведінки флегматика – терпіння. Там, де холерики виходять з себе, а меланхоліки піддаються апатії, флегматик буде чекати своєї години і залишатися байдужим до появі труднощів.

Що стосується характерного поведінки меланхоліків, то можна виділити їх посидючість і працьовитість. Глибоко вникають у деталі роботи і намагаються виконати її на високому рівні. Більшість перфекціоністів відносяться саме до цього типу темпераменту.


Флегматик

Меланхолік

Меланхоліки

Флегматикам і сангвінікам буває важко зрозуміти таку повільність і спритності в діях. Їм буде здаватися, що це пасивний працівник, не виявляє ентузіазму. Але це не так. Просто всі свої емоції меланхоліки звикли залишати при собі. Флегматики глибоко переживають будь-яку критику, навіть якщо вона раціональна.

Дитини меланхоліка можна дізнатися по його зацікавленості в різних сферах життя. Ретельно вивчають все, що їх оточує, намагаючись зрозуміти суть всього, що відбувається. А ось з однолітками меланхоліки сходяться дуже важко, поки не знайдуть споріднену душу, з якою зможуть довіритися повністю.


Флегматик і сангвінік

Меланхолік

Сангвініки – приємні співрозмовники у всіх відносинах. По-перше, ці особи не будуть брехати, по-друге, їх розповіді дуже цікаво слухати. Люблять пожартувати, але в основній масі це нешкідливі і навіть милі жарти. Сангвініки часто заводять дружбу не заради глибоких відносин, а для кількості. Навколо них завжди багато друзів, знайомих та іншої «свити».

Сангвінік прекрасно проявляє себе і як керівника, і як підлеглий. Такий працівник швидко включається в роботу і на льоту схоплює все нове. Здатний працювати в режимі багатозадачності. Йому цікаво вирішувати складні завдання. А от чого не потерпить даний тип особистості, так це рутини. Нудна робота йому швидко набридне і він буде виконувати роботу вже «абияк».

Чоловіки цього типу легко завойовують увагу жінок. З ними приємно спілкуватися, вони досить ввічливі і винахідливі.


Сангвінік

Сангвінік

Сангвінік

Способи визначення темпераменту

Існує кілька перевірених діагностичних методик визначення типу темпераменту. Відрізняються вони і кількістю запитань, і їх спрямованістю. Обираючи один з них, необхідно враховувати, хто буде його проходити. Деякі підходять для дошкільнят і молодших школярів, інші ж розраховані на підлітків і дорослих людей. Вивчення темпераменту дитини дозволить вибудувати з них найбільш плідні та правильні відносини.

Опитувальник Айзенка

Даний тест містить у собі 100 питань. Довго роздумувати над кожним з них не доведеться. Досить прочитати твердження і погодитися з ним чи ні. Це допоможе визначити переважні тип притаманний саме вам. Цікаво, що з його допомогою можна виявити і змішаний тип. Про це буде говорити процентне співвідношення. Проведення тесту повинно проходити в спокійній обстановці. Не варто виставляти часові рамки, але і затримуватися на якому-небудь пункті теж не треба.

Дивіться також:  Темпераментна дівчина (9 фото): яка це жінка - з темпераментом? Найбільш темпераментні дівчата


Ганс Юрген Айзенк

Методи Обозова

Досить простий і цікавий спосіб визначення темпераменту. Тут немає категоричних відповідей «так» і «ні». Для кожної ознаки існує шкала, на якій ви і вибираєте ступінь прояву певної ознаки. І якщо для інших тестів необхідно присутність самого випробуваного, даний тест може проводитися і в його відсутність. Просто уявіть собі людину і відповідайте за нього. Адже ви зможете об’єктивно оцінити такі параметри, як мова, терпіння, врівноваженість і т. д.

Діагностика Ст. Русалова

Діагностика за методом Русалова багато в чому схожа з опитувальником Айзенка. Тут також присутні 105 тверджень, з якими ви погоджуєтесь чи ні. Всі твердження, природно, характеризують ваше повсякденне поведінку в звичайних ситуаціях. Тому при відповідях не треба уявляти якусь екстремальну або незвичну обстановку. Відповідайте швидко і краще не роздумуючи. Саме такий підхід дасть максимально точний результат. Так ви не дасте своїй логіці придумати виправдання чи знайти більш «вигідну», але неправдиве рішення.


Опитувальник Стреляу

Виконувати дані вправи (тест) рекомендується в більш зрілому віці, так як деякі питання можуть поставити дошкільнят у «глухий кут». Діти ще просто не стикалися або не усвідомлювали, що таке «швидка реакція», «відповідальна робота», «зміна прийнятого рішення». Батькам варто враховувати цей фактор при виборі тесту для визначення темпераменту у дитини. Що стосується самого тесту, то він оцінює 3 основних параметри: рівень збудження, рівень гальмування, динамічність нервових процесів.


Опитувальник Смирнова

Відповідаючи на питання тесту, ми не завжди буваємо максимально щирі, або ж намагаємося видати бажане за дійсне. Даний опитувальник дозволяє визначити не тільки активність і тип реакції, але також виявити той відсоток щирості, з яким були надані відповіді. Дуже зручно використовувати це для дітей початкової школи, так як малюки часто бояться дати «правильний» відповідь і прикрашають дійсність. Такі старання можуть вплинути на кінцевий результат.

Метод Бєлова «Формула темпераменту»

Структура особистості, на думку Бєлова, не є однорідною. Тобто не існує сангвініків або холериків в чистому вигляді. Один з типів може переважати, але це не означає, що в певних ситуаціях він не може повести себе зовсім нехарактерно для свого типу темпераменту. На цьому і заснований опитувальник Бєлова. Тест показує, в яких пропорціях в людині уживаються ці 4 основних типу. Цю особливість слід враховувати в тому числі і при виборі професії, щоб плановані результати стали реальністю.

Що стосується самого тесту, то він дуже простий і зручний у підрахунку. На 4 картках представлені по 20 виразів. Кожен з блоків відповідає одному з типів темпераменту. Та картка, де буде більше плюсів, і буде визначати основний тип.

Проводити тест потрібно в спокійній обстановці, але не давати випробуваному довгий час розмірковувати.

Як визначити тип темпераменту – дивіться у наступному відео.