Цибуля-сіянка: коли садити цибулю і як доглядати у відкритому грунті

Я вже писав про рекомендовані сорти цибулі-сіянки, тепер настав час поговорити як обраний сорт посадити. Це рослина не вимагає надвисоких зусиль при вирощуванні, але секрети є у будь-якій справі. Дотримуючись нехитрих вимоги, ви отримаєте урожай, який вас не розчарує.

Хочу ще раз звернути вашу увагу на розмір посівного матеріалу, як його вибрати і для чого використовувати. Тому, що неправильний вибір розміру сіянки може призвести до помилки. Важливе значення має і зберігання сіянки виробниками. Це, напевно, самий складний момент, який практично ніяк не перевірити. Залишається тільки сподівається на сумлінність продавців і виробників.

Не буду вас більше мучити, пораджу лише почитати як посадити родича ріпчастої цибулі – порей, як його садити і вирощувати.

Як підготувати цибулю-сіянку до посадки

Іноді передпосівну підготовку вважають чи не самою головною операцією в вирощуванні цибулі. Інколи її взагалі ігнорують, і, найцікавіше, в обох випадках цибуля може вирости цілком хороший. Так потрібно готувати севок перед посадкою чи ні? Мені здається відповідь проста. Якщо севок зібраний вами, і ви його правильно зберігали, те, що з ним робити, ви і так знаєте. А якщо севок куплений в магазині або на вулиці, то підготувати його потрібно обов’язково.

Вам невідомо як севок вирощували, ніж обробляли від хвороб, як зберігали. Садити такий насіннєвий матеріал — значить сподіватися на авось. Вам може пощастити, але краще докласти трохи зусиль і тоді урожай буде хороший. Якщо ви використовуєте покупні цибулинки, до підготовки до посадки зберігайте їх вдома при кімнатній температурі.

Як підготувати цибулю-сіянку перед посадкою щоб не було стрілок

Для початку визначимося, що таке стрілка. Стрілка — це квітконіс, на якому утворюються насіння. З’являються квітконоси з верхівкової бруньки, а зав’язуються під час зберігання. У цибулин діаметром більше 3 см цей процес відбувається незалежно від умов, а у маленьких цибулинок квітконоси зав’язуються лише при неправильному зберіганні.

Якщо цибулю на грядці випустив квітконоси, на хороший урожай можна не сподіватися. У цьому випадку рослина витратить частину сил на розвиток насіння, а самі ріпки виростуть або середніх розмірів, або дрібні. Сам овоч в їжу вживати можна, але зберігати немає, через 2-3 місяці цибулини можуть загнити.

Будемо виходити з того, що умови, при якому зберігався сіянку, вам невідомі, значить потрібно вжити заходів, щоб згладити наслідки поганого зберігання. Перше, що необхідно зробити, оглянути і перебрати цибулинки після покупки. Відразу відокремити висохлі, пошкоджені шкідниками, пророслі і оголені.

Пошкоджені природно викиньте, а пророслі використовуйте для посадки окремим рядком на перо. У відібраних цибулинок обріжте суху шийку, щоб вона не заважала виходу зеленого пера, і перекладіть в глибоку ємність.

Якщо цибулинки шелестять і не мають неприємних запахів це ознака, що вони правильно зберігалися.

Щоб зменшити ризик появи стрілок, відібраний севок необхідно прогріти. Відкладений на перо можна не прогрівати. Існує два способи прогрівання насіннєвого матеріалу:

 • у теплому повітрі
 • в гарячій воді

Прогрівання на повітрі потрібно починати за 2-3 тижні до посадки з температури +20 градусів. Цю операцію пропустіть якщо він у вас вже зберігається в теплі. Наступним дією прогрійте цибулька при температурі +30…+35 градусів протягом 10-12 днів.

А якщо безпосередньо перед посадкою нагріти цибулинки до +40 градусів на 7-8 годин, то можна не тільки запобігти утворенню стрілок, але і попередити захворювання лука несправжньої борошнистої росою і шейковой гниллю.

Прогрівання в гарячій воді часто застосовують, коли немає можливості прогрівати на повітрі, або вже настав час посадки. Для цього опустіть севок у воду з температурою +45…+50 градусів на 10-12 хвилин, потім відразу опустіть на таку кількість часу в холодну воду. Після такої водної процедури відразу на грядку.

Дивіться також:  Цибуля севок: опис сортів та відгуки (фото всередині)

Але я вам хочу запропонувати дещо інший варіант прогрівання в гарячій воді, що дає гарні результати. У банку з гарячою водою (температура близько 70 градусів) додайте 3 столових ложки солі, 3 столові ложки деревної золи і марганцівки, щоб розчин став темно-рожевого кольору. Розмішайте все, остудіть до температури +45…+50 градусів і залийте сіянку на 2 години. Потім промийте під проточною водою і приступайте до посіву.

В розчині солі та марганцю гинуть яйця цибулевої мухи і майже всі спори грибкових хвороб, а зола трохи насичує севок мікроелементами.

Підготовка сіянки до посадки восени

Осіння підготовка сіянки дещо відрізняється від весняної в силу одного принципового відмінності в цілях посадки. Якщо навесні необхідно створити умови, щоб як можна швидше цибулю почав зростати, то восени навпаки, цибуля має тільки вкоренитися і не повинен рушити в ріст.

Якщо ви навесні у сіянки обрізаєте шийку цибулини, щоб стимулювати швидке поява пера, то восени таку операцію робити не можна. Якщо навесні часто замочують севок для більш швидкого проростання, то восени замочують тільки якщо суха осінь і тільки в цілях більш швидкого вкорінення цибулини перед морозами.

Тому підготовка посівного матеріалу восени зводиться в основному до вибору розміру фракції. Зазвичай для цього використовують саму дрібну або розміром не більше 20 мм. Вибраний севок занурюють на 3 години в розчин солі з марганцем, для знищення шкідників. Після розчину севок підсушують протягом тижня в теплому приміщенні і потім вже висаджують в сухому вигляді. Розчин солі з марганцем роблять за аналогією з весняної обробкою.

Як правильно посадити цибулю-сіянку на голівку

Ріпчаста цибуля вважається самим невибагливим овочем, адже його можна виростити навіть без землі, просто посадивши у воду. Це дійсно так, але тільки якщо вирощувати для зеленого пера. А для вирощування ріпки та подальшого її зберігання все-таки потрібно прикласти деякі зусилля. Варто тільки поглянути на цибулю збоку і все стане зрозуміло які.

Велика цибулина, досить багато зелені і слабка, маленька коренева система. Стає зрозуміло чому цибуля вимогливий до родючості грунту, такі корені можуть вбирати поживні речовини тільки з дуже маленького простору.

Цибулю можна вирощувати кілька років поспіль на одному місці. Йому потрібно сонячний, постійно освітлену ділянку багатий органікою з слаболужною реакцією PH=6-6.5. Цибуля не любить свіжого гною, надлишкових доз азоту, надмірної вологості повітря і грунту. Віддає перевагу рихлому грунт, тому якщо у вас суглинок або важкий грунт, додайте річковий пісок.

Оскільки коренева система у цибулі дуже слабка, вона не в змозі боротися з бур’янами, значить потрібно це робити вам, а також бажано садити його після рослин, очищають грунт від бур’янів – раннеспелого картоплі, баштанних. При перекопуванні грядки ретельно вибирайте бур’яни, інакше вони будуть пригнічувати зростання цибулі.

Для удобрення грунту, бажано ще восени, на 1кв.м. ґрунти внести 4-5кг перегнившего компосту, 30гр суперфосфату, 15гр калійної солі 20гр сечовини. Це рекомендації для садівників, які застосовують добрива.

Але набагато краще, якщо ви заміните все вищеперелічене сухим біогумусом, з розрахунку 1 кг на 1кв.м.

Отже, з місцем для грядки ви визначилися, удобрили її, сіянка підготували. Значить пора приступати до посадки. Навесні посадка виконується наступним чином:

 • Скопайте грядку, ретельно виберіть бур’яни, внесіть біогумус і розрівняйте.
 • Зробіть борозенки глибиною приблизно 5 см і з відстанню між ними 30-40 см.
Дивіться також:  Посадка та вирощування буряків у відритому грунті – коли сіяти і як правильно доглядати за буряком

 • Борозенки добре пролийте розчином фітоспорину: 1ст.л. пасти, розведеної в 10 літрах води.
 • Коли вода вбереться, посадіть цибулини на відстані 8-10 см одна від одної. Як додатковий захист від хвороб і шкідників, а також як добриво, зверху луковичкам присипте деревною золою.

 • Засипте борозенки землею, щоб над цибулинками був шар землі приблизно 1см.

Коли краще садити севок навесні у відкритий грунт

Не існує точної дати або часу для садіння цибулі. Все залежить від клімату у вашому регіоні. Рік від року час посадки також змінюється, тому що погода завжди різна. Багато садівники при виборі дати посадки спираються на місячний календар. Якщо звернутися до календаря, то можна визначити сприятливі дати посіву в 2019 році:

 • квітень– 3, 21, 23, 26, 30
 • травень– 4, 20, 22, 23, 26, 31
 • червень– 2, 18, 19, 23, 28
 • липень – 21, 25, 30
 • серпень – 18, 21, 23, 27
 • вересень – 19, 22, 24, 30
 • жовтень – 15, 21, 26

Посадку здійснюють, коли земля прогріється до температури +12 градусів на глибині 10-12 см і зникне ризик поворотних заморозків. Якщо посадити в холодну землю збільшується ризик стрілкування цибулі. Якщо посадити цибулю не терпиться, в першу чергу висаджують цибулини меншого розміру, вони менше стрілку, а потім більшого.

Як садити цибулю-сіянку під зиму

Насіннєвий матеріал готують способом, зазначеним вище. Сам процес осінньої посадки цибулі відрізняється від весняної тільки тим, що грядки поливати не потрібно. Як правило, земля дуже волога, цього достатньо, щоб цибулинки вкоренилися. Посадку виконують наступним чином:

 • Скопайте грядку, ретельно виберіть бур’яни, внесіть біогумус і розрівняйте.
 • Зробіть борозенки глибиною 8-10 см з відстанню між ними 30-40 см.
 • Посадіть цибулини на відстані 8-10 см одна від одної. Як додатковий захист від хвороб і шкідників, а також як добриво, зверху луковичкам присипте деревною золою.
 • Засипте борозенки землею.

Кращий час для посадки – за 20-30 днів до настання заморозків. Хочу нагадати, що фракція сіянки більше 20 мм при осінній посадці не застосовується.

Як доглядати за цибулею у відкритому грунті

Для озимої цибулі догляду практично не потрібно. Вкривати рано не поспішайте, інакше він може зіпрівати. З настанням легких морозів, замульчуйте грядку опалим листям, ялиновим гіллям або іншими матеріалами. Взимку накидати побільше снігу – це найкращий захист від вимерзання.

Влітку догляд полягає в поливах, прополках, підгодівлях і боротьбою з шкідниками. Розпушування здійснюють по мірі необхідності або після поливів і дощів. Розпушування руйнує кірку на поверхні ґрунту та відкриває доступ кисню до коренів. Також за допомогою розпушування позбавляються від бур’янів. Хочу нагадати, що коренева система у цибулі дуже слабка, і сам він боротися з бур’янами не може.

Цибулю дуже любить полив. Але у всьому потрібно знати міру. Грунт має бути добре зволоженою, але без застою води, інакше це прямий шлях до грибкових захворювань. У дощову погоду поливи припиняють, в посушливу поливають не рідше двох разів на тиждень.

Приблизно з середини липня цибулю припиняє формування ріпки і починає накопичувати різного роду поживні речовини і сахарозу. З цього моменту поливи лука зменшують. А приблизно за три тижні до збирання врожаю поливи припиняють взагалі, навіть якщо стоїть посушлива погода. Це підвищить у лежкість цибулі.

Окремо варто проговорити про полив при осінній посадці. Його проводять тільки для більш швидкого вкорінення сіянки перед морозами у разі посушливої осені. У всіх інших випадках осені поливи не проводять.

Якщо у цибулі почали утворюватися стрілки, і у ваші плани не входить збір насіння, від них треба позбавлятися. Але обламувати їх потрібно в певний момент часу, коли на стрілці з’явитися потовщення-головка.

Дивіться також:  Осіння посадка часнику – коли садити і доглядати

Стрілку обережно зрізують у нижній частині над листям. Якщо зірвати одну лише верхівку, стрілка відросте знову.

Підживлення цибулі

В інтернеті зустрічається багато рекомендацій по внесенню добрив і всякої іншої хімії. Друзі, чи не простіше в такому випадку купити цибулю в магазині? Там якраз все це буде присутній. Але ми ж вирощуємо цибулька для себе коханих, давайте не забувати про це.

Оптимальним добривом буде мульчування грядок з цибулею перепрілим компостом. Мульча не буде давати рости бур’янам і буде живити підростаючий цибулька.

І раз в тиждень поливайте настоєм сухого біогумусу: 1 склянка біогумусу змішайте з 10 літрами води і дайте настоятися 1 добу. Полив таким настоєм збільшує врожай до 30%.

Чим обробляти цибуля від шкідників у відкритому грунті

Найстрашніших шкідників у цибулі два: основний з них — це цибульна муха. З’являється вона, як правило, в момент початку цвітіння черемхи і вишні. Друге нашестя часто приходиться на середину липня. Першою ознакою появи мухи є сухі кінчики пера і їх пригнічений вигляд.

Самий екологічний і дієвий спосіб позбавитися від мухи – полив розчином з березовим дьогтем.

Готується він просто: 1 столова ложка дьогтю на 10 літрів води. Поливають і під корінь так і по листу. Муха не переносить запах березового дьогтю. Придбати його ви можете в будь-якій аптеці або зоомагазині.

Другий, не менш небезпечний шкідник – прихованохоботник (довгоносик). Основний метод боротьби з ним – розпушування міжряддя, щоб попередити заляльковування личинок, яке відбувається на глибині 5-10 див.

Хочу запропонувати вам відео, в якому ви побачите, як ще можна боротися з шкідниками лука.

Як зберегти цибулю-сіянку до весни в домашніх умовах

Для того, щоб правильно організувати процес зберігання цибулі-сіянки, потрібно знати його будову і як цибуля належить до температурі. Звернемося до підручника ботаніки 6 класу.

Як бачите, всередині цибулини є бруньки – вегетативні і генеративні. З вегетативних виростає перо, а з генеративних стрілка. Було проведено багато досліджень з вивчення розвитку нирок при зберіганні цибулі-сіянки. В результаті яких з’ясували, що найкраща температура для формування генеративних бруньок (стрілок в майбутньому) становить +5…+12 градусів. Більш висока температура, +15…+20 градусів, гальмує розвиток генеративних, але прискорює розвиток вегетативних бруньок. А температура -1…+1 градус, гальмує формування нирок обох типів.

На ступінь зростання і формування нирок впливає також тривалість впливу температури. У сіянки, що зберігається при низькій температурі, листки відростають на 3-5 днів пізніше, ніж при зберіганні при більш високій температурі. Крім того, низька температура зберігання зменшує потужність листя.

Узагальнивши все це, легко зрозуміти, при якій температурі найкраще зберігати севок. Найневідповіднішу з них в діапазоні +5…+12 градусів. Найкраща – кімнатна температура +20…+22 градуси.

Тому купивши цибулю-сіянку, не намагайтеся прибрати його в прохолодне місце. Переберіть, видалите зіпсовані цибулинки і покладіть в дихаючу паперову коробку, або паперовий пакет і приберіть в темний шафа. Кілька разів за зиму огляньте і видаліть зіпсовані. І наступного літа урожай вас порадує.

На цьому у мене все. Упевнений, ви збережете і примножите свій урожай цибулі. Ну а я з вами прощаюся, до нових зустрічей.