Спатіфіллум: догляд в домашніх умовах

Квітка Спатіфілум, ненав’язливою непомітною краси, що виріс в тропічних лісах Південної Америки та Східної Азії, грунтовно обжив наші підвіконня і придбав символічна назва. Вважається, що він дивним чином впливає на життя прекрасної половини людства, на атмосферу в їх оселях. Помітивши, що в будинку, де цвіте ця квітка, є любов і повага, він отримав назву – жіноче щастя.

Існує також легенда, що в день свого одруження, богиня любові і родючості Астарта, кинула букет ніжних квітів білого кольору, за формою нагадують серце, в натовп, і його спіймала бідна дівчина. У цей букет богиня уклала блаженство і любов. При цьому наділивши його чародейным властивістю – щоб кожна жінка, доторкнувшись до квітки знайшла своє жіноче щастя.

Для гармонії, будинки вирощують дві квітки, другий з них називається антуріум, або чоловіче щастя. Існує повір’я, що разом вони гармонізують і зрівнюють один одного, і допомагають налагодити сімейне щастя.

Про антуріум я вже писав, сьогодні хочу розповісти про його жіночу половину – спатифиллум.

Спатіфіллум – як доглядати за квіткою в домашніх умовах

Назва Спатифиллум утворено від латинського Spathiphyllum — рід вічнозелених багаторічних рослин сімейства Ароїдні (Araceae), деякі представники — популярні кімнатні рослини. Ареал роду розірваний і дуже великий. Рослини роду ростуть у вологих і болотистих лісах, уздовж річок і струмків. В основному наземні, але серед них зустрічаються епіфіти і хемиэпифиты.

Суцвіття являє собою початок з покривалом у підстави. Покривало довгасто-еліптичне, довше качана, від зеленого до білого, не опадающее. Біле покривало після відцвітання швидко зеленіє. Квітки двостатеві, укладені в два кола зрощених пелюсток оцвітини.

У дикій природі зустрічається більше 40 видів рослини, в якості декоративних використовують лише трохи більше 20 і тільки близько десяти з них, найбільш невибагливі в догляді, вирощують в домашніх умовах. Познайомлю вас з деякими з них:

 • Сенсація

Величезний красень, ідеальний для озеленення великих і просторих приміщень. Кущ виростає до півтора метрів. У нього величезні темно-зелені листки довжиною до 75см. Білі квітки можуть досягати 40 див.

 • Уолліса

Цей вид спатифиллума можна вважати найпоширенішим. Рослина середніх габаритів висотою до 40см і завдовжки листя до 25см. Квітки — дрібних розмірів з качанами довжиною 3 см і покривалом до 10 див. Суцвіття жовто-зеленого кольору. Перед завяданием змінює забарвлення на світло-зелене. Вважається самим невибагливим виглядом.

 • Вівальді

Для цього спатифиллума характерно вкорочене кореневище. Прикореневі, овальні або ланцетовидні листя, з сильно помітною середньою жилкою. Черешок листа розширюється до низу. Високо розташовані квітки на ніжках. Циліндричне біло-кремове суцвіття, за формою нагадує початок, прикрите приквітками, більше схожим на пелюстку, зовні білим і зеленим всередині.

 • Каннолистный

Цей вид спатифиллума дуже рідко використовується для домашнього розведення, в основному його застосовують для гібридизації інших сортів.

 • Верді

Гібридний сорт спатифиллума, висотою до 70см. Цвітіння починається ранньою весною. Віддає перевагу багато розсіяного світла. Численна кількість витончених качанів і білосніжних покривал.

 • Доміно

Гібридний дуже гарний сорт спатифиллума з оригінальної забарвлення листя: по зеленому фону проходять численні білі прожилки і плями. Суцвіття блідо-жовтого забарвлення покриті білим покривалом, яке, вицвітаючи, змінює колір з білого на зелений. Може зрости до 50 см у висоту. При попаданні яскравого сонця на квітку, зелень втрачає забарвлення і рослина може захворіти.

 • Рясноквітнучий

Дуже популярний вид для вирощування в кімнатних умовах. Батьківщиною спатифиллума є Колумбія. Цвітіння тривале. Покривало білого кольору, качан значно менше покривала. Листки, як і у всіх підвидів, овальної і ланцетоподібної форми зеленого кольору. Виростає не більше 40 див. Назву отримав завдяки рясному і тривалому цвітінню з березня по жовтень.

 • Пікассо

Це гібридна різновид спатифиллума, виведена голландськими селекціонерами на основі сорту Уолліс. Листя строкаті, схожі на Доміно, але, на відміну від нього, забарвлення листя в білий колір інтенсивніша. Деякі листочки повністю знебарвлені. На жаль, у продажу зустрічається дуже рідко.

 • Чарівний

Квітка з темно-зелені, подовжено-ланцетними з відтягнутим кінцем листям. Суцвіття-качан, оточене зеленувато-білим покривалом, за формою нагадує невеликий прапорець. Звідси у квітки є друга назва — флаголист. Цвіте дуже рясно з квітня по червень, з великою кількістю суцвіть.

Я завжди кажу, щоб доглядати за тим чи іншим рослиною потрібно знати його вимоги і переваги. Давайте визначимо, що хоче наш підопічний.

Спатіфіллум – теплолюбна рослина, нормально росте і розвивається при температурі вище +18 градусів, оптимальні вважаються +22…+24 градуси. Не любить протягів. Вимагає хорошого освітлення, але від прямих сонячних променів краще притіняти.

Грунт віддає перевагу легкому, пухку, поживний грунт з доступом повітря, постійно злегка зволожену і з кислою або слабокислою реакцією. Погано переносить застій води, а також пересихання грунту. Любить часте обприскування і водяні бані.

Пересадку рослини влаштовують по мірі заповнення горщика корінням.

Поки коріння не заповнить весь об’єм – рослина не зацвіте.

Розмножується спатіфіллум діленням куща, яке виробляють навесні при пересадці, або верхівковими живцями, рідше насінням. Хочу застерегти від помилок тих, хто поки не вирощував цю квітку. Розмножити його листом неможливо, опущений в воду він просто згниє, не давши коренів.

Добре реагує на підживлення комплексними добривами для квітучих рослин, відсутність або нестача яких може вилитися в відсутність цвітіння. З шкідників найчастіше страждає від трипсів, борошнистого червця і павутинного кліща. Ось такі вимоги спатифиллум пред’являє до свого розвитку. Далі поговоримо про них детальніше.

Дивіться також:  Примула багаторічна садова: посадка і догляд

Пересадка спатифиллума після покупки

Раз ви читаєте цю статтю саме тут, вас можна привітати, ви придбали спатифиллум! Бажаю, щоб квітка приніс вам радість і щастя. А тепер до головного – потрібно чи ні пересаджувати куплений квітка та, якщо потрібно, коли це робити. Тут відповідь проста і очевидна.

За великим рахунком магазини не зацікавлені, щоб квіти стояли довго в магазині, їх треба продати, як за ними доглядають ніхто не скаже. Чим поливають і як, теж невідомо. Найчастіше горщик для квітки має найменший розмір, тут теж, нічого особистого, тільки бізнес, чим менше горщик, тим він дешевший. І земля, яку ви бачите, зовсім не земля, а торф стерилізований субстрат. Узагальнивши все це, відповідь очевидна.

Коли краще пересаджувати

Імпортні рослини надходять у торгівлю в спеціальному транспортувальних субстраті на основі торфу, в якому вирощуються всі рослини, призначені для перевезення через кордони держав. Насіннєвий матеріал відразу висаджується в нього і ніколи не поливається з причини того, що створено умови, в яких підтримується постійна температур і вологість.

Субстрат вперше зустрічається з водою, коли він потрапляє на полиці магазину. У цей момент починається його трансформація під дією води, він намокає, злежується і перестає пропускати повітря. В ньому створюються умови для виникнення гнилі. А якщо ще коріння зверху посипати землею, то створюється ефект компресу, що багаторазово погіршує доступ повітря до коріння. Так недовго і до загибелі рослини.

Тому, відповідь на питання, коли краще пересаджувати, простий – пересаджувати потрібно відразу після покупки, ну або чим раніше, тим краще. Пересаджуючи куплений спатіфілум, ви не просто міняєте горщик для нього. У цей момент ви проводите повний огляд стану квітки, його кореневої системи і замінюєте субстрат на нормальний грунт, у якому рослина буде рости і розвиватися.

Як пересаджувати і що знадобиться

Отже, ви визначилися, що потрібна пересадка. Для початку потрібно підібрати ємність і почвогрунт. Не буду розписувати переваги різних квіткових горщиків, в інтернеті написано багато. Іноді складається враження, що з підбору горщика можна писати дисертацію. Насправді все набагато простіше.

Спатіфіллум влаштований так, що цвісти він буде тільки тоді, коли корені заповнять практично весь простір квіткового горщика. Отже, якщо ви рослина пересідає після покупки, то горщик повинен бути на 2-3см більше діаметра горщика, в якому він знаходиться.

Це основне правило для пересадки спатифиллума незалежно від віку – новий горщик повинен бути трохи більше старого. Якщо ви купите занадто великий горщик, будете дуже довго чекати, коли коріння розростуться і заповнять обсяг.

Матеріал, з якого виготовлений квітковий горщик не має принципового значення. На пряме сонячне світло рослина не ставлять, значить і на горщик не буде потрапляти пряме світло, тому ні про яке перегріванні чи переохолодженні кореневої системи мови бути не може. Якщо все-таки ви вибираєте глиняний горщик, рекомендую брати з глазур’ю всередині, щоб коріння не намагалися врости в стінки.

Коренева система спатифиллума в основному росте в сторони а не вниз, тому глибокий горщик буде марний. Коріння не люблять застою води, значить потрібен шар дренажного матеріалу і отвори для виходу зайвої води. Ось і всі вимоги до горщика. Я думаю, тепер вам не складе труднощів вибрати необхідний горщик – він повинен бути неглибокий, але вміщати шар дренажного матеріалу і мати отвори для виходячи зайвої води, діаметр повинен бути на 2-3см більше попереднього, і, за бажанням, бути під колір вашого інтер’єру.

Для пересадки нам знадобиться грунт.

Спатіфіллум добре росте в легкому, поживному і слабокислом грунті.

Можете придбати готовий або зробити самостійно. У разі використання готового покупного грунту рекомендую додати разрыхляющий матеріал: вермикуліт, перліт, крупний пісок на вибір до 10% від маси грунту.

Для самостійного приготування можете використовувати наступні склади:

 • Листова суміш або дернова земля, пісок, торф, деревне вугілля, перегній у рівній кількості
 • Листова суміш, дернова земля, торф, крупний пісок в співвідношенні 1/2 : 1 : 1/2 : 1
 • Торф, перегній, листова суміш, пісок в рівних пропорціях, з додаванням до суміші деревного кута і подрібненої кори

Дренаж є невід’ємною частиною ґрунту. Він обов’язково укладається на дно горщика при пересадці спатифиллума. Без нього квітка швидше за все загине. Причому наявність дренажного шару обов’язково як для своєї, так і для покупного грунту.

Горщик і грунт підібрали, тепер вам потрібно визначитися, що саме ви будете робити. Існує дві методики:

 • пересадка
 • перевалка

Перевалку використовують, коли квітка здоровий і потрібно тільки збільшити ємність горщика. Пересадка необхідна в тому випадку, коли необхідно повністю замінити земляну суміш в разі її виснаження або в разі захворювання коренів. Я вже описував ці процеси на прикладі антуріума тут, опишу ще раз.

Перевалка:

 • За добу полийте спатіфілум, це дозволить легко дістати з горщика земляний ком з корінням і максимально його зберегти.
 • Якщо горщик зроблений із пластику, трохи обімніть його, це дозволить легше витягти ком землі.

 • На дно нової ємності насипте дренаж і трохи нової землі, трохи примніть її.
Дивіться також:  Спірея японська – посадка й догляд у відкритому грунті (фото всередині)

 • Встановіть рослину і засипте вільний простір новою землею, примніть її руками. Коренева шийка повинна бути на поверхні. Полийте.

Пересадка:

 • Заздалегідь полийте рослину, це полегшить витяг з горщика.
 • Вийміть земляний ком з корінням, при необхідності підріжте корені, якщо вони вросли в дренажні отвори.
 • Акуратно видаліть всю землю з коріння. Якщо будуть попадатися грудки, обприскуйте їх водою і размягчайте. Пошкоджені і гнилі коріння обов’язково обріжте і присипте місця зрізів деревним вугіллям.

 • У горщик викладіть дренажний шар і трохи землі, примніть її. Помістіть коріння квітки, акуратно засипте землею і примніть руками. Коренева шийка повинна бути на поверхні. Обов’язково полийте квітка і обприскати листя з пульверизатора.

Поки верхній шар субстрату з рослиною не просохне на третину, поливати спатіфіллум після пересадки не потрібно. До того ж, пережив серйозний шок вихованця оберігайте від протягів і прямих сонячних променів. Оскільки рослина отримала все необхідне для подальшого розвитку, а його коріння потрібно час для акліматизації, не підгодовуйте спатіфіллум 2-3 місяці.

Як розмножити спатіфіллум

Спатіфіллум досить просто виростити в домашніх умовах, він не вибагливий у догляді і володіє унікальною здатністю до легкого розмноження. Існує кілька способів розмноження квітки: насінням, живцями і діленням куща. Зупинимося детальніше на них.

Розмноження насінням спатифиллума

Розмноження насінням самий трудомісткий спосіб розмноження. Буде потрібно багато часу і зусиль. Зауважу, що самостійно отримати сходження насіння від материнської рослини в домашніх умовах майже неможливо. Основна проблема – в штучному запиленні спатифиллума і швидкої втрати схожості у насіння. Набагато простіше придбати насіння в спеціалізованих магазинах. Але і в цьому випадку відсоток схожості навіть самих свіжих насіння приблизно 50%.

Існує ще одна проблема насіннєвого способу посадки – такий спосіб не передбачає передачі ознак маточного куща. Цвітіння спатифиллума при такому способі посадки настає через 3-4 роки. При цьому існує велика ймовірність отримати абсолютно новий сорт. У зв’язку з усіма цими труднощами, думаю описувати такий вид розмноження не має великого сенсу.

Як розмножити квітка Жіноче щастя живцями в домашніх умовах

Більш простий спосіб розмноження спатифиллума – живцями. Розмножувати таким способом можна в будь-який час року, але найкращим часом вважається весна, коли рослина готується до зростання після зими, але можна і влітку. Самі живці являють собою кілька молодих листків, зібраних в розетки, і відокремлені від материнського куща.

Для отримання живців вам знадобиться гострий ніж. Опустіть його в грунт між материнським кущем і відходить черешком на глибину приблизно 2 см, там знаходиться з’єднувальний корінець, який проходить від дорослого куща до діткам, і розріжте його. При розрізуванні відбувається характерний хрускіт. Після чого вийміть його з ґрунту.

Якщо на черешку присутні невеликі кореневі відростки, то його можна відразу висадити в грунт. Якщо ні, то живці ставлять у склянку з водою до появи корінців. Бажано закрити склянку з черенком пакетом, але кожен день необхідно провітрювати.

При укоріненні живців у воді часто виникає цвітіння води, бурхливе розмноження бактерій, що викликають гниття і неприємний запах. Додайте кілька таблеток активованого кута, він збереже воду свіжою, без запаху.

Після розростання кореневої системи живці висаджуються в грунт на постійне місце проживання. Грунт вибирається такою ж, як і для пересадки дорослих рослин. Квітковий горщик при цьому повинен бути невеликого розміру.

Як проводиться розмноження квітки діленням куща

Існує ще один метод розмноження квітки – діленням. Цей метод використовують, коли проводять повну пересадку або перевалку рослини. В цьому випадку дуже зручно ділити кореневище, так як квітка повністю витягується з горщика, в якому він росте. Квітка вважається готовим до поділу, коли на ньому є не менш 3 самостійних розеток з листям. Поділ куща робиться перед періодом цвітіння, на початку весни.

При поділі куща збільшувати горщик не потрібно, так як після поділу коренева маса зменшиться. Процес розподілу відбувається наступним чином:

 • Заздалегідь полийте рослину, це полегшить витяг з горщика.
 • Вийміть земляний ком з корінням, при необхідності підріжте корені, якщо вони вросли в дренажні отвори.
 • Акуратно видаліть всю землю з коріння. Якщо будуть попадатися грудки, обприскуйте їх водою і размягчайте. Пошкоджені і гнилі коріння обов’язково обріжте.
 • Потім гострим ножем або секатором розріжте кореневу систему таким чином, щоб у кожній діленці була розетка листя з точкою зростання і власна коренева система. Всі зрізи присипте деревним вугіллям або попередньо потовченим активованим вугіллям, купленим в аптеці.

 • Розділене кореневище покладіть на папір, або рушник для підсушування і загоєння ранок, які з’явилися при розрізуванні. В цей час можете підготувати квіткові горщики для подальшої посадки в них деленок.
 • У горщики обов’язково викладіть дренажний шар і зверху трохи землі, примніть її. Помістіть коріння деленок, акуратно засипте землею і примніть руками. Коренева шийка повинна бути на поверхні. Обов’язково полийте квіти і обприскати листя з пульверизатора.

Зі спостережень: якщо спатіфіллум не цвіте, то іноді це може вказувати на те, що квітка давно не пересаджували і не відділяли від нього діток. Якщо рослина періодично не ділити, то нижня його частина починає оголятися, субстрат защелачивается, а прикореневі дітки ростуть в основному за рахунок поживних речовин центральної розетки і кореневища.

Квітка Спатифиллум: прикмети і забобони

Жінки, немов квіти, в очікуванні справжнього щастя в житті, щоб розквітнути в повну силу і затьмарити всі навколо. Спатіфіллум – недарма зветься квіткою жіночого щастя, в ньому зібрана ніжність і краса, властива слабкій половині людства, ідеальне досконалість ліній нагадує образ милої дівчини, а сам квітка оповитий безліччю таємниць і загадок.

Дивіться також:  Астильба: посадка і догляд у відкритому грунті

Спатіфіллум – хвороби листя

Спатіфіллум невибаглива рослина і може цілий рік радувати своїм цвітінням. І дуже неприємно бачити, що ваш вихованець захворів. Як би цього не хотілося, рано чи пізно доводиться з цим стикатися. Хвороби можуть виникати з-за неправильного догляду або через комах-шкідників. Іноді симптоми дуже схожі, що накладає труднощі для визначення причин. Зовні дізнатися, захворів ваш квітка або немає, можна в першу чергу по листю, вони починають чорніти, жовтіти, в’янути і загнивати. Давайте визначимо причини хвороб.

Чому чорніє листя спатифиллума

У спатифиллума можуть чорніти і сохнути листя. Проявляється це по-різному: можуть підсихати кінчики, з’являється темна смуга по краю листа, листя починають чорніти повністю або плямами. Як діяти в залежності від симптомів?

 • У разі появи невелика чорна крайки на листовій пластинці – повітря в приміщенні дуже сухе. Зазвичай з’являється взимку, після включення центральне опалення. Рішення: підвищіть вологість повітря за допомогою зволожувача, обприскування. Як вихід з положення – помістіть горщик з квіткою на піддон з вологим керамзитом. Вода, випаровуючись з керамзиту буде зволожувати навколишній квітка повітря.

 • Почорніння більшій частині аркуша швидше за все вказує на хвороби коренів, у більшості випадків це відбувається з-за частого переливу. Рішення: припиніть полив, дайте землі підсохнути. Якщо розповсюдження плям не припиняється, потрібно вийняти рослину з горщика, видалити гнилі коріння, промити, присипати місця зрізів товченим вугіллям або золою. Після підсушування висадити в горщик з новим земляним субстратом.

 • Чорні плями в середині листа – можливе грибкове ураження рослини. Грибки викликають гниль коренів і листя, при цьому утворюються темні плями. Рішення: негайно видаліть уражені частини листя і обприскати рослину фунгіцидом. Також необхідно оглянути субстрат: якщо він занадто вологий, квітка необхідно пересадити в новий грунт, при цьому оглянути коріння і видалити гнилі і почорнілі.

 • Чорніють кінчики листя – недолік вологості або затока рослини. Рішення: якщо чорніють тільки самі кінчики листя, швидше за все це із-за зниженої вологості повітря. У цьому випадку її потрібно підняти: поставте горщик з квіткою на піддон з вологим керамзитом, обприскуйте з пульверизатора. У разі затоки кінчики сохнуть трохи по-іншому – почорніння проявляється більш широко і вражає частину листа. Часто в цьому випадку загнивання коренів ще немає, просто відрегулюйте полив.

 • Ще одна причина почорніння ховається в підвищеній дозі внесення добрив у грунт. Справа в тому, що коріння просто не можуть впоратися з такою кількістю поживних речовин і починають загнивати. Буквально за одну ніч, після поливу надмірною кількістю добрив, на листках можуть з’явитися великі коричневі або чорні плями. Єдиним рішенням цієї проблеми стане пересадка в горщик зі свіжим субстратом. При цьому коріння спатифиллума слід промити в чистій воді і пересадити його в новий грунт.

Причини по яким листя жовтіє

Крім почорніння, листя спатифиллума можуть жовтіти. Причини різноманітні, давайте розберемося в них, і спробуємо знайти шляхи вирішення.

 • Листя втрачають насичений зелений колір, вкривається сухими коричневими плямами, сильно стоншуються – можливо через сонячного опіку. Рішення: необхідно прибрати рослину від прямих сонячних променів, повністю обрізати пошкоджені листя, обприскати Епіне або Цирконом з розрахунку 2 краплі на 250мл води.

 • Листя жовтіють, бліднуть, стають вузькими – можливий недолік освітлення. Рішення: перемістіть спатіфіллум ближче до вікна, якщо немає такої можливості – використовуйте фитолампу для досвічування.

 • Пагони і листя дрібнішають, квітконіс коротшає, прожилки листків залишаються зеленими – можлива нестача заліза. Рішення: народний засіб – увіткнути залізний цвяшок в земляний субстрат або зробити підгодівлю комплексними добривами для квітучих культур.
 • Дорослі листя жовтіє, а молоді в центрі куща залишаються зеленими і яскравими – можливий недолік магнію. Рішення: використовувати комплексні добрива для квітучих культур.

З-за чого сохнуть кінчики листя

Основні причини чому можуть сохнути кінчики листя спатифиллума я вже вказав. В основному це пов’язано з недоліком вологості повітря і земляного субстрату. Іноді, боячись залити квітка водою, його починають поливати тільки коли повністю пересохне земляний ком. Такі екстремальні перепади вологості також погано позначаються на рослині, і воно починає сохнути і в’янути. Не забувайте, що спатифиллум виходець тропічних країн, і йому життєво необхідна волога. Дотримуючись простих правил, ви будете радувати свою квітку доглядом, а він вас красивим цвітінням.

Чим підживити спатіфіллум щоб зацвів

Часто буває так, що ось уже все зробив – подкормил, побризкав, пересадив, а він все не цвіте. Причина іноді дуже проста і лежить на поверхні. Хочу, щоб ви подивилися відео, що потрібно зробити, щоб квітка нарешті порадував вас своїм цвітінням.

На цьому у мене все, сподіваюся, що ви знайшли відповіді на ваші питання. Ну а я з вами прощаюся, до нових зустрічей.