Що потрібно для вінчання? 31 фото Необхідно вінчання в православній церкві, якщо подружжя вже одружені? Набір предметів і документів для обряду вінчання

Обряд вінчання не просто красивий, він має велику духовну силу. Саме небо благословляє молодих підтримувати один одного «і в радості, і в горі». Що потрібно для вінчання? Необхідно вінчання в православній церкві? Чи можна вінчатися, якщо подружжя вже одружені?

Вінчання – одне з семи таїнств, дарованих нам Святим Духом. Православні люди, вступаючи в шлюб, отримують благословення згори на створення міцної сім’ї, народження і виховання дітей. Важливо поставитися до обряду серйозно, зрозуміти його духовну сутність, спрямованість сім’ї на праведне життя, щоб діти народжувалися не в розпусті, а прийшли в світ божественного благословення в венчанной сім’ї.

Закохані люди повинні налаштовуватися на довге життя «в одному човні», на працю вибудовування відносин, на любов, довіру і поступливість, пошану і дбайливе ставлення одне до одного. І в горі і в радості бути разом, підтримувати і не залишати своїх «половинок», адже по-справжньому, вінчання відбувається один раз, а вдруге чи втретє дозволяють цей обряд за слабкості нашого, щоб ми не впадали у ще більший гріх, живучи в нових сім’ях.

Якщо бажання вінчатися йде від серця і молоді впевнені один в одному, слід ознайомитися з церковними правилами, щоб зрозуміти, чи не буде перешкод до проведення обряду. Вінчання не станеться, якщо:

 • молоді одружені (мають інші сім’ї);
 • немає свідоцтва про шлюб, яке надає загс;
 • один або обидва з подружжя не хрещені в православ’ї;
 • є родичами по крові;
 • складаються в духовному спорідненні (наприклад, разом призначалися свідками на вінчанні своїх друзів);
 • один або обидва з наречених не православної віри або атеїсти;
 • не можна вінчати дівчат до 16, а юнаків – до 18 років;
 • відмовляють психічно нездоровим людям, які не можуть повноцінно усвідомити, що відбувається.

Якщо немає перешкод до обряду вінчання, слід підготувати деякі документи і церемоніальні атрибути.


Необхідні документи та приладдя

Документи

У дореволюційній Росії вінчання було єдиним законним діянням, що підтверджує утворення нової сім’ї. Запис про вінчання в церковних книгах зберігалися століттями. В наші дні тільки свідоцтво про шлюб і штамп в паспорті мають юридичну силу, їх і слід надати в церкву. Перед обрядом священик повинен переконатися, що молодята не складаються в інших шлюбах.

Вінчальний набір

Що потрібно заздалегідь придбати для обряду вінчання:

Ікони

Потрібно взяти з собою ікони Спасителя і Казанської Божої Матері, вони необхідні під час церковного обряду. На вінчання підійдуть домашні ікони, або подаровані батьками. Але можна і придбати самостійно, в церковній крамниці: там продають парні ікони, спеціально для вінчання, виконані в одній художній манері, і виглядають вони, як єдине ціле. Після обряду образу ставлять на почесне місце, вони будуть зберігати сімейний спокій, а в майбутньому, перейдуть дітям і онукам.

Вінчальні свічки

Їх продають в церкві, вони виглядають дуже красиво і урочисто. Свічки горітимуть довгу частину церемонії.

Щоб гарячий віск не стікав на руки і одяг, слід придбати білі хусточки, обмотати основу свічки, за який слід триматися.

Білі хустки

Хусточки потрібні і для весільної вінця. З їх допомогою свідки будуть тримати вінці над головами молодят.

Рушник великий і білий

За одними даними, він символізує довгий життєвий шлях молодят, а по іншим – хмара, піднімає їх до неба для укладення шлюбу. Молоді стають На рушник під час обряду, після церемонії його залишають у храмі.

Дивіться також:  Що дарують на вінчання? 16 фото Подарунки від родичів для молодих і дорослих подружніх пар. Що дарують свідки?

Кільця

Гладкі кільця, без гравіювань і каменів, означають гладкий, рівний життєвий шлях. Внутрішню сторону кільця можна прикрасити текстом – це можуть бути слова захисної молитви, імена, дата весілля. Ті, хто не надають значення символіці, набувають прикраси з гравировками, але це повинні бути саме кільця, а не персні з великими каменями. Під час церемонії молодята тричі обмінюються прикрасами: в результаті у нареченої залишається кільце чоловіка, а у нареченого – кільце дружини.

  Хрестики

  Хрестик, отриманий на хрещенні, повинен завжди бути на православному людині, тим більше він необхідний при входженні в храм.

  Кагор

  Церковний кагор знадобиться в процесі церемонії.

  Коровай

  Він не є обов’язковим атрибутом вінчання. З короваєм батьки зустрічають молодих після храму.

  Як підготуватися до таїнства?

  Вінчання – це велике духовне єднання двох незалежних душ в єдине ціле. Якщо перейнятися значимістю моменту, то і дітям, народженим у благословенному понад шлюбі, легше передати духовну життєву позицію. Простіше кажучи, озираючись на духовні цінності, легше виховати добрих, порядних дітей і забезпечити собі захищену старість.

  З вищесказаного стає зрозумілим, що обряд не простий і до нього необхідно готуватися. Крім документів і придбаних вінчальних атрибутів, слід упевнитися, чи немає заборон на православний обряд (список наведено в тексті вище).

  Якщо є можливість, їх потрібно усунути, наприклад, некрещеному попередньо пройти обряд хрещення.

  Благословення батьків

  Ідеально було б отримати благословення від батьків. Вони самі близькі люди, їх серцевий посил стане оберегом сім’ї на все життя. Але на жаль, буває, що батьків вже немає до моменту вінчання, в такому випадку благословення на шлюб дає священик.

  Вибір церкви

  Молоді, вирішили повінчатися, повинні вибрати храм, в якому пройде церемонія. Він не обов’язково повинен бути великим і багатолюдним, багато воліють здійснити таїнство в невеликому, тихому місці. Вибираючи храм, слід прислухатися до свого серця. Буває, в якійсь церкві відчуваєш себе комфортно, душа радіє, йти не хочеться – це і є те саме місце.

  Для людей воцерковлених питання про вибір храму зазвичай не варто, вони вінчаються в тій церкві, в якій є парафіянами. Це не правило: просто для них ці стіни звичні і рідні, а священики – ті люди, яких вони люблять і кому довіряють.

  Духовні бесіди

  Після вибору церкви, слід підійти до священика і обговорити підготовчий етап до обряду. Ті, хто хочуть перейнятися, більше дізнатися і зрозуміти таїнство вінчання, приходять на духовні бесіди. Спілкуючись з молодятами, священик з’ясовує мету, яку вони переслідують, готуючись до обряду. Не завжди це щира віра – буває, данина моди, тому що красиво, батьки вмовили. Священики пояснюють значення вінчання, церковний погляд на ставлення до шлюбу. Сама церемонія стає більш зрозумілої, але в той же час серйозною і відповідальною. На таких бесідах батюшці можна задавати хвилюючі питання про шлюб, сім’ю, майбутніх дітей.

  Вибір дати

  Православна віра побудована на Примноженні Духа Святого (накопиченні вищої благодаті), що неможливо зробити без духовної праці – посту і молитви. Це ті дні, коли не влаштовують свята, не гуляють весілля. Під час постів не відбуваються вінчання. Але є і певні дні кожного тижня, коли цей обряд не проводиться: вівторок, четвер і субота.

  Дивіться також:  Скільки часу триває вінчання в церкві? 23 фото Тривалість обряду в православному храмі

  Православні постять кожну середу, згадуючи день, коли Юда зрадив Христа і у п’ятницю, коли розіп’яли Спасителя на хресті. Щонеділі вважають малої великоднем, днем воскресіння Господа. У церковному розумінні день починається не з першої хвилини ночі і триває до 24 годин, а з вечірньої молитви до вечірньої молитви. Виходить, що церква шанує всі три події щотижня з вечора вівторка, четверга та суботи, у цей святий час доби забороняються шлюбні ночі, тому не проводиться церемонія вінчання.

  Враховуючи церковні правила життя, неможливо вибрати дату обряду, коли нам захочеться, її слід узгодити зі священиком. В році чотири пости і деякі з них тривають майже до двох місяців, тому слід запастися терпінням. Якщо поставлена мета, церемонію в загсі і в церкві провести в один день, то краще спочатку домовлятися з церквою.

  При виборі дати, наречена повинна врахувати деякі моменти жіночої фізіології і пам’ятати, що під час менструації не можна відвідувати храм.

  Свідки

  До вибору свідків слід поставитися відповідально. Під час вінчання не кожен підійде на цю роль.

  Не можна брати в свідки:

  • людей іншої віри;
  • не хрещений у православ’ї;
  • атеїстів;
  • розлучених;
  • живуть у цивільному шлюбі;
  • батьків одного з молодят.

  Краще запросити у свідки тих, до кого випробовується глибоку повагу, з кого можна брати приклад, адже вони стають духовними родичами молодих. До речі, щодо спорідненості: якщо запросити у свідки неженатую пару, то вони вже ніколи не зможуть повінчатися, так як стають духовними родичами.

  Потрібно враховувати, що більшу частину церемонії свідкам доведеться тримати на витягнутій руці над головами молодих важкі вінці, і попередити їх про це слід заздалегідь. Тендітної низенького дівчині з таким завданням не впоратися, краще підібрати міцну пару, зростання перевершує молодят. У свідки допускаються друзі, родичі і просто шановані люди.

  Поведінка в храмі

  Готуючись до вінчання, слід ознайомитися з правилами перебування у храмі. Красивий обряд вінчання запам’ятається на все життя і не варто псувати його неприйнятним, для молитовного місця, поведінкою. Рекомендації стосуються не тільки молодят, але і гостей.

  Спробуємо розібратися, що можна і що не можна робити в храмі.

  • Не можна спізнюватися на власне вінчання. Гостям теж слід проявити ввічливість і прийти вчасно.
  • Входячи в церкву, жінки одягають, а чоловіки знімають головні убори.
  • Необхідно відключити мобільні телефони, щоб не відволікали від церемонії вінчання.
  • Зовнішній вигляд не повинен бути зухвалим, потрібна скромність в одязі і макіяжі.
  • Не можна заважати обрядом гучними розмовами і метушливим поведінкою.

  Молоді не повинні оглядатися на гостей або розглядати оздоблення церкви. Потрібно зрозуміти, що велике таїнство не гра, і зосередитися на вінчанні, слухати, про що говорить священик і відповідати на запитання.

  • Хреститися потрібно правою рукою: зверху вниз, справа наліво.
  • В храмі не тримаються за руки і не опускають руки в кишені.
  • Молоді повинні напередодні ознайомитися зі словами, які їм доведеться вимовляти під час вінчання.
  • Про відеозйомку слід домовитися заздалегідь. Служителі церкви можуть порекомендувати спеціаліста, який знає, як правильно знімати обряд. В його кадрі будуть не тільки молодята і гості, він зуміє вчасно перевести камеру на ікони, вівтар, обрядовий рушник та інші акцентні моменти. Це буде зйомка весільної обряду, а не групи людей в кадрі.
  Дивіться також:  Хустка для вінчання (27 фото): вибираємо мереживний палантин на голову. Як завязати і закріпити хустку на зачісці?

  Правила перебування у храмі тільки виглядають численними, насправді, в них немає нічого незвичайного. Для вихованої, культурної людини – це просто норма життя.

  Тепер переходимо до основного підготовчому моменту – духовному очищенню. Брати участь у великому таїнстві потрібно з чистою душею та світлими думками. Для очищення, молоді тримають триденний піст, исповедаются і причащаються.

  Пост

  Під час посту не можна їсти їжу тваринного походження: м’ясо, молоко, яйця. Це допомагає тілу стриматися від обжерливості і перенаправити енергію на духовну роботу. У моменти підготовки до причастя не живуть інтимним життям, не беруть участь у розважальних заходах. В такі дні розмірковують про духовні діяння.

  Сповідь

  На сповіді слід не боятися розповісти про все, що тривожить, батюшка – не суддя, а посередник між нами і Богом. Отримавши прощення, очистивши душу, можна входити в новий важливий етап свого життя.

  Причастя

  До причастя нічого не можна їсти і пити. Священик дає скуштувати шматочок хліба, вимочений в кагорі, що символізує кров і плоть Спасителя. Вважається, що цей обряд приносить особливу благодать душі і тіла.

  Правила обряду

  Обряд починається з заручин і закінчується вінчанням. Проходить він наступним чином.

  • Заручини. Священик благословляє молодят і вручає їм запалені свічки.
  • Вимовляється молитва про молодожонів, за спасіння їх душ і благословення на здорове потомство.
  • Потім батюшка надягає кільця молодим і їх осіняє хрестом.
  • Саме в цей момент молодята три рази обмінюються обручками. На останньому етапі заручин читається завершальна молитва.
  • Вінчання. Пара зі свічками в руках, слідують за батюшкою з кадилом. Він веде їх у центр храму.
  • Наречений і наречена стають на розстелену на підлозі рушник, перед аналоєм.
  • На питання про добровільний вступ у шлюб, вони відповідають ствердно, з цього моменту їх вважають чоловіком і дружиною.


  • На молодих покладаються вінці, найчастіше, їх тримають свідки. Священик читає найголовніші молитви, в яких просить Спасителя про небесне вінці для молодят.
  • Після читання святих текстів, молодим підносять чашу і пропонують скуштувати вино з однієї посудини.
  • Священик об’єднує подружжя, склавши їх руки разом.
  • У храмі співають тропарі, а нареченого з нареченою батюшка водить навколо аналоя. Ходіння відбувається тричі.
  • На цьому етапі знімають вінці і читаються завершальні молитви, нареченим дозволяють поцілуватися.
  • Біля вівтаря пара з повагою прикладаються до образів Спасителя і Богородиці.
  • Наречені цілують хрест. Священик вручає їм ікони, які будуть охороняти сім’ю на життєвому шляху.  Хвилюючі моменти вінчання запам’ятаються назавжди. Потрібно не просто згадувати гарний обряд, а нести в собі всю силу Божественного благословення, не звертаючи з духовного шляху.

  Про те, як підготуватись до вінчання у церкві, дивіться у наступному відео.