Рушник для вінчання (20 фото): розміри рушників під ноги. Яким він повинен бути, і можна прати після вінчання?

Яким має бути рушник для вінчання? Є стандартні розміри і колір рушників під ноги? Що означають символи, вишиті на рушнику? Які прикмети пов’язані з цим венчальным атрибутом?

Традиційний рушник, як предмет, являє собою тканинної прямокутне полотно з льону або конопляної тканини. Краї полотна обрамляють виткані або вишиті візерунки і композиції. У стародавні часи візерунки на рушнику для венчальной церемонії вишивала сама наречена. Дівчина вкладала у вишивку всі свої надії і мрії, пов’язані з одруженням. Такі вироби були неповторні, як і кожна вишивальниця, зі своїм світоглядом і талантом.

Вважалося, що вінчальний рушник, який вишитий руками нареченої – зразок її старанності і працьовитості, потужний оберіг союзу молодят і символ довголіття укладеного союзу.

На Русі для шлюбного обряду використовували до 40 рушників, прикрашаючи ними ікони, весільний «кортеж», вбрання свідків. Був серед них і особливий рушник, принесений нареченою в будинок благовірного.

Під час сучасної церемонії в церкві використовують п’ять різновидів рушника: два з них покривають вінчальні ікони молодят; кладеться один під коровай, також потрібен невеликий полотняний відріз з вишивкою, зв’язувати руки молодят і головний вінчальний рушник, расстилаемый під ногами пари під час здійснення обряду.

Раніше венчающиеся повинні були схиляти коліна на рушник біля вівтаря. Сьогодні молодятам дозволено ступати на аксесуар у взутті.

Як вибрати?

За вышитому символичному вінчальному атрибуту припускали, як складеться спільне майбутнє молодої пари. Зрозуміло, до вибору такого аксесуару ставилися дуже серйозно і прискіпливо.

На обряді вінчання рушник повинен бути тільки з суцільного безшовного полотна, без мережив і декоративних вставок. Важлива цілісність орнаменту, що вважається символом довгого і щасливого подружнього життя, без розривів. Міцну тканину можна прати після ритуалу і зберігати для використання на всіх знаменні дати в перспективі.

Дивіться також:  Хустка для вінчання (27 фото): вибираємо мереживний палантин на голову. Як завязати і закріпити хустку на зачісці?


Як свідчать повір’я, варто купити або виготовити вінчальний рушник з вишитими геометричними фігурами в орнаменті або з візерунком рослинних мотивів.

У візерунку необов’язково дотримуватися симетрію. Вишивка може розташовуватися як з обох, так і з одного боку. Головне, щоб середина була незайманою. Центр рушника – Боже місце, де тканина завжди без вишивки, чистий від помислів» вишивальниць. Все тому, що венчающиеся стають на матерію ногами саме по центру, а, значить, можуть заплямувати щастя. Неприпустимі на такий аксесуар і будь-які написи.


До розмірів рушника не застосовується ніяких стандартів, але важливо враховувати, що на ньому повинні вільно поміститися двоє – наречений і наречена.

За традицією для вінчання вибирають білосніжний рушник або полотно з рожевим відтінком. Ці кольори символізують чистоту помислів і ніжні почуття, з якими майбутні чоловік і дружина волею божою і з його благословення підуть рука об руку вперед, до нового життя в іншому статусі.

У сакральній трактуванні білий фон вишивки означає хмари небесні, на які на церемонії піднесуться наречені для укладення союзу перед лицем божим.

Символіка вишивки

Вважається, що у малюнка і символів весільної рушника є сила, що впливає на те, яким буде майбутнє життя молодят в одній родині. Правий і лівий край рушника дозволялося прикрашати різними символами. З давніх пір їх існує безліч, і вони несуть священний посил у вишивку весільного атрибуту:

  • зірочка з вісьмома кутами – знак, що втілює Бога і сонце;
  • хвиляста лінія – символ вічного життя;
  • виноград – пророкує подружжю достаток і плодючість;  • мальва – цнотлива девическая краса;
  • калина – привабливість нареченої, знак кохання і молодості;
  • пара голубок, розгорнутих дзьобами один до одного – вірність і щира любов молодих;
  • квіткові бутони – до продовження роду.
Дивіться також:  Що потрібно для вінчання? 31 фото Необхідно вінчання в православній церкві, якщо подружжя вже одружені? Набір предметів і документів для обряду вінчання
Традиції та повір’я

Вінчальний рушник оточений ореолом традицій, з ним пов’язано багато повір’їв.

На вінчанні прийнято пильно стежити, щоб крім молодих ніхто не ступив на священний рушник. Є повір’я, що це заплямує щастя молодят.

Якщо молодята будуть ступати на рушничок підошвами, на ньому доречно щось з рослинних візерунків: калина, виноградна лоза, листя, але там не повинно бути зображено птахів і квіток. Такі вимоги з’явилися недавно – з тієї пори, як молоді все частіше стали ставати на вишиту матерію ногами.

Існує безліч правил, що стосуються вишивки на рушнику, але головне – вишивати можна тільки дотемна, перебуваючи в повному здоров’ї і чудовому настрої.

Негативні думки і тривоги в цьому процесі шкодять енергетиці, вкладеної у вишивку символів. Важливо стежити, щоб з вивороту рушник був акуратним, адже і внутрісімейна життя молодих буде такою ж!

Чим відрізняються і де купити?

Якщо у нареченої немає таланту до вишивання, і її родички далекі від цього мистецтва, допускається покупка весільного рушника. При цьому варто віддати перевагу виріб ручної роботи, замість фабричного рушники.

Ручна вишивка обійдеться дорожче, але руки майстрині зберігають «живу» енергетику, яка піде на благо шлюбного союзу.

Недорогі вінчальні рушники в широкому асортименті пропонують інтернет-магазини. Це стандартні бавовняні моделі машинної вишивки з «вибитим» мереживом. Бюджетне виріб «потягне» всього на 300 – 1200 рублів.

За роботу приватних майстринь (залежить від матеріалу, параметрів рушника, обсягу та якості виконаної роботи) доведеться віддати не менше 500 і більше 3000 рублів.

Високохудожні примірники у штучних варіантах, шиті шовковою ниткою, «потягнуть» на суму 5000 рублів і вище.

У весільних салонах нареченим пропонують різні моделі: без вишивки або з фабричної вишивкою, нехитрі ручні вишивки і досконалий ексклюзив від вправних вишивальниць.

Дивіться також:  Скільки часу триває вінчання в церкві? 23 фото Тривалість обряду в православному храмі

Що робити з рушником по завершенні обряду?

Після вінчання вся атрибутика, включаючи рушник, дбайливо зберігається в будинку сімейної пари. Хтось вивішує його напоказ, як прикраса і пам’ять про зворушливому подію, а інші зберігають далеко від сторонніх очей, вірячи у прикмети, що рушник треба скрутити в трубочку, щоб відгородити сім’ю від лихого ока і впливу нечистої сили.

Рушник, куди ступали ноги молодят під склепінням церкви, знаходить силу оберега сім’ї та перетворюється у символ непорушного союзу.

Його прийнято діставати й використовувати на всіх річниці спільного життя.

Докладніше про те, як правильно підібрати рушник для вашого торжества, дивіться у відео нижче.