Рушник для короваю на весілля (30 фото): вибираємо рушник для весільного короваю

Що таке хлібосольний рушник? Навіщо він на весіллі? Звідки бере початок ця традиція? Як правильно підібрати візерунки і як не помилитися з прикметами? Вибираємо відповідне рушник для весільного короваю.

Більшість народних традицій насилу піддається вивченню фольклористів та етнографів, адже все це передавалося від людини до людини і рідко записувалося до XVIII століття. Багато традиції були так званими неписаними правилами, і малося на увазі, що їх потрібно виконувати, а знати споконвічний сенс зовсім не обов’язково. Тому багато такі традиції обростали домислами і фантазіями.

У слов’ян хліб асоціювався з плодючістю і життєвими силами. Це була основна їжа поряд з кашами, овочами і м’ясом, про хліб складалися приказки (наприклад, «Хліб – всьому голова»). Так що не дивно, що така важлива подія, як весілля, не обійшлося без цього атрибуту. Разом з тим у слов’ян дуже чтился бог сонця, тому обрядовий хліб отримав свою круглу форму.Що таке рушник?

До загальнослов’янський, древнім і великим традиціям відноситься і рушник (або «ручник»). Це довге, вузьке рушник, призначене для витирання рук і обличчя після вмивання. Спочатку воно відрізнялося від «рушники», яке являло собою велику ткане полотно, але зараз відмінності залишилися лише в українській та білоруській мовах. Збереглися вони багато в чому й тому, що ці народи досі дотримуються пов’язані з рушником традиції.

Стародавні слов’яни форму рушника стійко асоціювалися з дорогою, тому він став символом шляху, а також з’єднання. У дитячих казках і зараз можна зустріти згадки про те, як головний герой отримує у подарунок рушник, який потім перетворюється в дорогу або річку.

Ще одне сакральне призначення рушника – зв’язати шлюбними узами нареченого і наречену. Існував звичай, коли сват, подаючи їм коровай, перев’язував каравайным рушником руки, тим самим показуючи нерозривність уз.Традиційні візерунки

Цей Атрибут не тільки весільний. Рушник прийнято використовувати практично на всіх святах, і в кожному випадку є особливі правила його використання, а також певні візерунки. Вишивати їх повинна була сама наречена, як і постільна білизна, і багато чого іншого – це було частиною приданого.

Дивіться також:  Грузинська весілля (56 фото): традиції та звичаї організації весільної церемонії в Грузії. Що дарують нареченій на обряд вінчання?
Коровай при подачі нареченому і нареченій завжди розташовується строго посередині рушника. Тому центральна частина полотна залишається порожньою і не вишивається. А ось краю хлебосольного рушника прикрашаються з усією пишністю – з усіх весільних рушників він повинен бути самим ошатним.Так як весільний коровай пов’язаний із сонячним богом, на вишивці зображувалися солярні візерунки, птахи, квіти і листя. Це все те, що асоціювалося з весни і початком життя. Пов’язаний звичай не тільки зі створенням сім’ї, але і з річним циклом – весілля у слов’ян традиційно справлялися восени, після сільськогосподарського сезону. І всі обряди були розраховані на те, щоб пережити зиму і прискорити прихід весни.

Довжина і ширина рушника повинні ділитися на сім, а вишивка займати половину від загальної довжини, розташовуючись по краях. Центральна частина полотна залишається абсолютно білої – вважалося, що вона пов’язана з небесним і божественним, пов’язуючи з ними молодят.
Основними у візерунках рушника найчастіше виявляються птахи. Не можна вишивати зозуль і соловйов – це символи самотніх людей. А всі інші птахи обов’язково повинні парами, з опущеними крилами, і дивитися один на одного. Якщо вони виявляться повернутими у різні сторони, це обіцяє розлад у родині, а підняті вгору крила – ознака бойової стійки, що буде не до місця там, де саме час проявити покірність і прийняти долю.

Найчастіше для вишивки вибирають таких птахів:

  • півнів – символів багатства і процвітання;

  • ластівок і павичів – обіцяють сімейне щастя;

  • голубів – символізують вірність і згода.

Часто зображують дуб як символ мудрості, листя калини, хмелю або винограду – як символ молодості, плодючості і багатства. Популярний також візерунок, в якому калина переплітається з жолудями – це знак подружньої вірності і міцної родини.

Дивіться також:  Прикраса весільного столу (49 фото): простий і красивий декор столу для молодих і для гостей на весіллі, покрокове прикраса живими квітами, свічками та тканиною


Ще один символ поєднання жіночого і чоловічого – це поєднання сонця і восьмиконечних зірок. Сонце, як верховне божество, уявлялась древнім слов’янам уособленням чоловічої сили, а місяць і зірки – жіночого начала. Зазвичай цю композицію доповнюють спіралі, хвилі або змійки, які зображують воду. Ця стихія, за переказами, є сполучною ланкою між чоловіком і жінкою.


Правила і прикмети

Вибираючи готовий рушник, або займаючись його самостійним виготовленням, варто пам’ятати ряд правил, які є частиною весільного ритуалу. Перше і основне правило – довжина і ширина рушника повинні ділитися на сім. Це священне число для всіх християн.

Ні в якому разі не беріть рушник, який вже використовувався на весіллі. Це вважається дуже поганою прикметою, так що краще подбати про власний новому полотні. Тим більше не варто брати весільні атрибути напрокат. Важливо і те, щоб полотно це було цілісним, а не зшитим з різних частин, інакше зв’язок нареченого з нареченою буде слабкій і швидко розвалиться.

Якщо ви не хочете витрачати час на дрібниці і вирішуєте обійтися купівельними варіантом, переконайтеся, що рушник не пахне фарбою чи іншими продуктами текстильної промисловості. Краще, щоб він був зроблений з лляної або бавовняної тканини. Іноді перевагу віддають шовковому, але це вже відступ від традицій.

Цілком допустимо, щоб візерунки були віддруковані, вишиті нитками (це самий традиційний варіант) або бісером. У Білорусі та Україні чимало майстрів, яким можуть зробити вишивку за індивідуальним замовленням з вашими побажаннями. Але звертатися до них краще заздалегідь, особливо у весільний сезон, так як цей процес не швидкий, а замовлень може виявитися багато.

Найкращий варіант – зайнятися виготовленням самостійно, адже здавна рушник вишивала саме наречена, а іноді їй допомагали родички. Пам’ятайте, що вишивати весільний рушник можна тільки у гарному настрої – так ви передасте йому позитивну енергетику. Не варто при цьому сідати спиною до вікна – погана прикмета, так ви закриваєте себе і виріб від світу.

Дивіться також:  Прикраси на весілля своїми руками (71 фото): оригінальні весільні аксесуари з паперу, майстер-клас по виготовленню виробів ручної роботи з бісеру

Про те, які бувають весільні рушники, дивіться у відео нижче.