Посадка та вирощування буряків у відритому грунті – коли сіяти і як правильно доглядати за буряком

Немає такого садівника і городника, який би не саджав буряки. Одна з найпоширеніших овочевих культур, легко вирощується і довго зберігається. Незамінна в борщах, вінегретах і свекольниках. Історія її йде ще з часів Київської Русі.

Сьогодні будемо говорити, як посадити і виростити буряк у відкритому грунті, а також коли і як сіяти, щоб отримати хороший урожай. Розглянемо посадку насінням у відкритий грунт і на розсаду. Скажу відразу, що вирощування буряків абсолютно нескладне заняття, з яким впорається будь-який, навіть початківець садівник.

А поки ви її ще не посадили, рекомендую виростити і зібрати врожай редисини і порадувати себе чудовою окрошкою.

Буряк: посадка і догляд у відкритому грунті навесні

На сьогоднішній день сортів буряків включених в Державний реєстр селекційних досягнень налічується більше сотні, також дуже багато не включених до нього. У цій статті ми не будемо детально розглядати сорту, просто розділимо їх за термінами дозрівання.

Це дуже важливо, так як вибравши пізньостиглий сорт і посадивши його в північних районах насінням в землю, ви просто можете не зібрати врожай.

Для правильного вирощування коренеплоду необхідно знати його вимоги і переваги. Почнемо з біологічного опису. Буряк – дворічна овоч. В перший рік життя утворюється коренеплід з розеткою з листя. На другий рік утворюються квітконоси з квітками і згодом насінням.

Буряк, напевно, більше всіх вимоглива до тепла, ніж інші коренеплоди. Молоді сходи витримують заморозки до -1…-2 градуси, і холодостійкість збільшується з віком. Насіння починає проростати при температурі +3…+5 градусів, сходи при такій температурі з’являться приблизно на 25 день. Оптимальною температурою для проростання вважається +20 градусів.

Після появи сходів і до початку формування коренеплоду, оптимальна температура знижується до +15…+18 градусів, а при формуванні коренеплодів підвищується до +20…+25 градусів. Тривалий вплив зниженої температури у ранньостиглих сортів, наприклад в холодне дощове літо, може викликати кучерявість.

Буряк – рослина довгого світлового дня і є найбільш світлолюбною серед усіх коренеплодів.

Вимога до вологи у рослини по-різному в залежності від фаз розвитку. Молоді рослини більш вимогливі, так як коренева система ще не розвинена. З віком у рослини формується досить потужна коренева система, здатна витягати вологу з глибоких шарів ґрунту. Підвищується посухостійкість. Найбільша потреба у волозі – в період потовщення коренеплоду.

Особливих вимог до грунту буряк не пред’являє. Кращі грунти – супіщані і суглинисті, багаті гумусом. Оптимальна кислотність pH=6-7, тобто нейтральна або слаболужна. Дуже сильно не любить кислотні ґрунти, навіть при невеликому збільшенні кислотності різко знижується врожай. При розкислення грунту в рік посадки, наприклад вапнуванням, висока ймовірність ураження паршею. Як варіант для зниження кислотності – використовувати золу.

Буряки пред’являє досить високі вимоги до аерації грунту, які легко виконуються звичайним розпушуванням. Не нехтуйте ним.

І наостанок наведу цікаві цифри – буряк в процесі свого зростання виносить з грунту на 100 кг коренеплоду:

 • азоту – 450 гр.
 • фосфору – 150 гр.
 • калію – 600 гр.
Дивіться також:  Осіння посадка часнику – коли садити і доглядати

У моркви цифри інші:

 • азот – 240 гр.
 • фосфор – 100 гр.
 • калій – 390 гр.

Це я навів для порівняння, як бачите, буряк до харчування вимогливішими моркви в 1,5-2 рази.

Тепер, коли ви знаєте переваги нашого коренеплоду, буде простіше посадити його і доглядати.

Терміни весняної посадки буряків

Як я вже писав, буряк теплолюбний овоч. Для нормального росту і розвитку, їй потрібна тепла погода. Як правильно розрахувати строки посадки? Давайте визначатися. Терміни посадки різні в залежності від способу висаджування насіння. Насіння можна висаджувати безпосередньо в грунт або на розсаду.

Вегетаційний період розвитку столового буряка, від сходів до технічної стиглості, умовно ділять на три періоди:

 • 60-80 днів – ранньостигла
 • 80-120 – середньостигла
 • 120 і вище – пізньостигла

Посадку здійснюють, коли ґрунтовий шар прогріється на глибині 10 см до температури приблизно +10 градусів. При посадці насіння безпосередньо у відкритий ґрунт для південних регіонів термін буде в першій половині травня, на Далекому Сході термін посадки зміщується на останній декаді травня – початку червня. Додавши вегетаційний термін посадженого сорту, ви дізнаєтеся термін збору врожаю.

Наприклад, якщо ви 15 травня посадили в грунт насіння середньостиглого сорту, урожай зможете зібрати в серпні – вересні. А ось пізньостиглий сорт може і не встигнути зрости. Тоді застосовують посадку буряків через розсаду.

Розсаду пересаджують в грунт у віці приблизно 3 тижні після сходів. Якщо ви будете пересаджувати розсаду також 15 травня, то садити насіння потрібно в середині квітня. Урожай в цьому випадку можете зібрати вже в липні-серпні.

Посадка буряків на розсаду в 2019 році за місячним календарем

Багато хто при посадці орієнтуються на місячний календар садівника і городника. Оптимальними датами для посадки буряків в 2019 році будуть наступні:

 • березень– 2, 5, 22, 24, 26, 27, 29
 • квітень– 3, 20, 21, 24, 25, 30
 • травень– 1, 21, 23, 27, 28
 • червень – 1, 18, 24, 29

Кращі сорти буряків

Мене часто запитують про сорти, які найкраще. Питання і складний, і простий одночасно: кращі для чого? Можу поділитися з вами особистими спостереженнями:

 • найкраще переносять морози Подзимняя, Червоний лід, Сибірська, Машенька.
 • найменш вибагливі Браво, Пабло, Єгипетська, Борщова.
 • найсолодші Незрівнянна, Валенто, Мулатка, Бордо, Мона.

Тому який сорт для вас найкращий визначати вам. Ви можете привести свої кращі сорти в коментарях і я обіцяю доповнити статтю і включити їх.

Як правильно садити буряки на розсаду в домашніх умовах

Як я вже писав, для отримання раннього народжуючи часто застосовують посадку буряків через розсаду. Способів посіву на розсаду дуже багато. Ми використовуємо, напевно, самий простий і надійний, садимо в касети із землею. Я поясню чому.

Дивіться також:  Редис: коли садити і як виростити редиску в теплиці з полікарбонату

Насіння буряка являє собою не одне насіннячко, а клубочок плодів, з яких виростає кілька паростків, іноді до п’яти. Коли вони все зростають, виникає необхідність обов’язкового проріджування. Звичайно, вже існують одноростковою насіння, наприклад Одинпаросткова, Єгипетський плоский, Червона кула, Бордо покращена, Пабло F1, Боро F1, Ларка і багато інших. Але часто продають саме многоростковые насіння, проріджувати які потрібно обов’язково.

Буряк, як я вже писав, пред’являє високі вимоги до наявності поживних речовин у грунті. Посадивши насіння в касету, ви з легкістю виконайте ці дві вимоги. Сидячи вдома на стільці, зручно проріджувати розсаду, а живильний грунт забезпечить сходи всім необхідним. Та й подальша пересаджування саджанців в грядку разом із земляною грудкою не є для саджанця чимось болючим. Часто навіть навпаки, на другий день після пересадки можна бачити, як саджанець різко пішов у зростання.

Для посадки підготуйте грунт. Для цього можете взяти будь магазинний, або землю зі свого саду і додайте біогумус у пропорції 3:1, тобто на три частини землі одну частину біогумусу. Все перемішайте і заповніть касети підготовленим субстратом. Трохи ущільніть. Це зручно робити пластиковим стаканчиком якщо його чимось наповнити.

Касети зручно використовувати діаметром 3,5 см і глибиною 5см. Якщо розмір буде менше, коріння буде мало місця.

Покладіть по одному насіння і засипте землею.

Обов’язково добре пролийте. Закрийте пакетом або склом. Так ви зробите маленьку теплицю. На цьому посадка закінчена. Поставте касету в темне місце при кімнатній температурі +20…+23 градуси.

Сходи з’являться на 3-7 день.

Зніміть плівку або скло. В цей час бажано касету перемістити в більш сонячне але прохолодне місце з температурою +15…+18 градусів. Коли паростки підростуть на 2-3 сантиметри можна прорідити розсаду. Для цього залиште один, найбільший росток, а решта просто висмикніть. Можете їх викинути або посадити в інший стаканчик, в якому насіння не дали сходів, вони дуже добре приживаються.

Подальший догляд за розсадою полягає тільки в поливах. Не допускайте висушування ґрунту. Іноді на поверхні землі утворюється цвіль білувато-кремового кольору. У цьому випадку видаліть її механічно і присипте поверхню золою, змішаної з річковим піском.

Розсада готова до висаджування у відкритий грунт, коли два справжніх листочка досягнуть розміру 4-5 див. У цьому випадку коріння як правило заповнюють весь об’єм стаканчика. При висадці на постійне місце проживання в грядку, висаджується весь вміст стаканчика разом із земляною грудкою.

Посадка буряків навесні у відкритий грунт насінням

При посадці буряків насінням у відкритий грунт ніколи не треба поспішати. Це теплолюбна рослина дуже не любить холодну грунт. Як я вже писав, дочекайтеся щоб ґрунт прогрівся на глибині 10 см до температури +10 градусів.

Дивіться також:  Як підготувати насіння до посіву моркви щоб швидко зійшли

Підготуйте насіння, для цього їх потрібно проростити. Робиться це просто. Промийте насіння в ситі під краном з теплою водою протягом декількох хвилин.

Покладіть на дно будь-якої ємності змочену у воді серветку, а на неї зверху розкладіть насіння. Закрийте кришкою і поставте в тепле місце. Через кілька днів насіння проклюнуться, це говорить про те, що вони готові до висаджування в грунт.

Підготуйте грядку. Нагадаю ще раз, що грунт повинна бути пухкої з нейтральною або слаболужною реакцією. Пропоную подивитися відео, як визначити кислотність вашої грунту.

Грядку потрібно скопати, видалити всі бур’яни і відразу удобрити.

Я звичайно це роблю біогумусом з розрахунку 1 кг на 1кв.м. Скажу одразу, такої кількості добрива вам вистачить на все літо.

Розрівняйте грядку і зробіть невеликі борозенки на відстані 20-30 см один від одного. Добре пролийте водою. В борозенку опустіть по одному насіння з інтервалом приблизно 10 см і злегка засипте землею. Таким чином на 1кв.м. грядки у вас буде посаджено 30-50 коренеплодів.

Підживлення для буряків у відкритому грунті

Ось ми і дійшли до дуже важливого пункту, як здійснювати підживлення буряків. В інтернеті написано багато трактатів, як і чим удобрювати. Скажу відразу, рекомендацій щодо мінеральних добрив ви мене не побачите. Можна і потрібно обходитися без них.

Як я вже писав вище, підживлення буряків починається з посадки в касети. На цьому етапі я додаю біогумус до землі в пропорції 1:2. Друге внесення добрива йде при підготовці грядки перед посадкою в неї буряків, незалежно робите це ви насінням або висаджуєте розсаду. На грядку вносите біогумус з розрахунку 1 кг на 1кв.м.

Завдяки цим двом етапам ви практично забезпечили свою буряк всім необхідним. Залишається зовсім небагато. Раз в 10 днів поливати саджанці на грядці настоєм біогумусу. Робиться він просто – 1 стакан біогумусу заливаєте 10 літрами води і наполягаєте 1 добу.

Через 2-3 тижні після посадки, не раніше, рекомендую пролити грядки біопрепаратом Сяйво-2.

Готується він таким чином: 1ч.л. препарату і 1ч.л. цукру перемішайте в 300мл теплої води і настоюйте в теплому, затіненому місці 12 годин. Потім додайте у воду для поливу і використовуєте за один раз на всю грядку.

Хороший ефект дає мульчування грядок. Це охороняє їх від висихання, збільшує доступ повітря до коріння, стримує ріст бур’янів а також підживлює буряк при перегнивании мульчі.

Вирощування буряків на дачі

Друзі. Хочу, щоб ви подивилися відео як садити і вирощувати буряк. Тетяна ділиться своїми секретами вирощування, думаю буде цікаво.

На цьому у мене все. Сподіваюся, ви подчерпнули корисну інформацію по вирощуванню буряків, і врожай вас порадує. Ну а я з вами прощаюся, до нових зустрічей.