Посадка моркви навесні у відкритий грунт: як правильно посадити моркву насінням у відкритий грунт

Один з найпоширеніших овочів на наших грядках, після цибулі і буряка, це моркву. Рідко знайдеться садівник, який хоч раз не спробував посадити її на своїй грядці. Сьогодні ми будемо розглядати як правильно посадити моркву насінням у відкритий грунт. Метод посадки через розсаду залишимо на інший раз.

Морква — овоч невибаглива, росте практично на будь-яких грунтах. Але якщо ви хочете отримати не просто коренеплід, а смачний і солодкий, деякі зусилля докласти доведеться. Розглянемо різні способи посадки, а також, що можна зробити, щоб поліпшити схожість насіння. В кінцевому підсумку, всі ваші старання окупляться хорошим урожаєм.

Коли садити моркву навесні у відкритий грунт

Наведу невелику довідку, щоб розуміти, наскільки поширеним овочем є морква – тільки включених в Державний реєстр селекційних досягнень, допущених до використання сортів налічується понад 300, за статистикою існує приблизно така ж кількість не потрапили в цей список видів, разом понад 600 різноманітних сортів!

Звичайно ж, така кількість сортів вам не потрібно, садівники зазвичай зупиняються на 5-15 сортах, які вони перевірили і їх постійно висаджують. При цьому загальні терміни і методи посадки, як правило, залишаються постійними. Ось саме про строки та методи сьогодні ми і будемо говорити.

Для того, щоб виростити будь-яку рослину, потрібно знати його вподобання. В першу чергу нас цікавить ставлення до температурі. Морква вважається холодостійким рослиною. Насіння починає проростати при температурі +4…+5 градусів, однак при цьому термін проростання збільшується до 15-25 днів.

Оптимальна температура для проростання +18…+20 градусів. Сходи можуть витримати заморозки до -4…-5 градусів, але при тривалому зниженні до -6 градусів можуть загинути. Найбільш інтенсивний ріст у бадилля і коренеплоду відбувається при +15…+19 градусів, при температурі вище +20 градусів прискорюється ріст листя, але сповільнюється ріст кореня,

а при +35 градусів і вище зупиняється ріст всієї рослини і може статися огрубіння коренеплоду, особливо при низькому вмісті вологи в грунті.

Терміни посадки моркви навесні

Для початку сорти моркви розділимо за термінами вегетаційного розвитку:

 • ранньостиглі – 80-100 днів
 • середньостиглі – 100-120 днів
 • пізньостиглі – 120-140 днів

Знаючи уподобання моркви до температури, можна легко вирахувати строки посадки. Але строків посадки буде два, один для більш швидкого врожаю, інший для вирощування коренеплодів для зберігання.

Якщо ви хочете раніше порадувати себе смачним і корисним овочем, терміни будуть наступні:

 • південні регіони – кінець березня — початок квітня
 • середня смуга (включаючи Підмосков’ї) – кінець квітня – початок травня
 • Урал і Сибір – весь травень

Ці терміни обумовлені температурними режимами в регіонах. Посадивши ранньостиглий сорт на початку травня, в кінці липня можете пригощати себе і своїх близьких корисним овочем. Але майте на увазі, ранньостигла морква довго не зберігається, для цього використовують середньостиглі або пізньостиглі сорти.

В такому разі строки посадки правильніше відраховувати від часу збирання моркви. Як правило, її прибирають, коли температура знижується до +4 градусів і моркву зупиняється в розвитку. Прибирати її раніше немає сенсу, так як саме в кінці свого розвитку вона накопичує цукру. Зазвичай термін збирання припадає на кінець вересня, або на бабине літо, тому що прибирання в дощову погоду зменшує лежкість.

Тому, якщо у вас пізньостиглий сорт і, як показує статистика в вашому регіоні, збирання врожаю припадає на кінець вересня, термін посадки буде на початку червня. Середньостиглий сорт можна посадити в середині червня.

Коли сіяти моркву в 2019 році за місячним календарем

Для більш точного визначення строків посадки можна скористатися місячним календарем садівника і городника. Згідно з цим календарем оптимальними днями для посадки в 2019 році будуть наступні:

 • березень– 2, 5, 22, 24, 26, 27, 29
 • квітень– 3, 20, 21, 24, 25, 30
 • травень– 1, 21, 23, 27, 28
 • червень – 1, 18, 24, 29
 • липень – 20, 25, 26, 31
Дивіться також:  Редис: коли садити і як виростити редиску в теплиці з полікарбонату

Як правильно садити моркву, щоб отримати хороший урожай

Перший крок на шляху до хорошого врожаю – правильна посадка. Існує величезна кількість варіантів, як це зробити. Який з них правильний? Вирішувати тільки вам. Правильний варіант знаходиться у вашій голові і тільки там. Але, тим не менш загальні принципи посадки все-одно існують. Вони зумовлені перевагами моркви, її вимогами до свого розвитку.

Одна з вимог морква пред’являє до харчування. Рослині особливо необхідний фосфор, він сприяє підвищенню цукристості, допомагає розвитку кореневої системи. На ґрунтах з високим вмістом фосфору збільшується діаметр коренеплоду і закруглюється кінчик. Калій сприяє зміцненню всього імунітету рослини. При його зниженні зменшується стійкість моркви до грибкових хвороб, листя стають крапчато-жовтими і починають відмирати. При нестачі калію погано засвоюється фосфор і азот.

З мікроелементів морква відчуває високу потребу у відборі та марганці. Без цих елементів не одержати високого врожаю, при цьому підвищується стійкість рослини до такого захворювання як фомоз. А ось чого морква не любить так це свіжий гній. Він викликає розгалуження коренеплодів і погіршує збереження взимку.

Інша вимога моркви до грунтів. Вона краще росте на супіщаних і суглинних ґрунтах, а також на торфовищах, при цьому висуваючи високі вимоги до родючості грунту. При вирощуванні на пухких грунтах коренеплоди виростають правильної форми, на ущільнених і перезволожених коренеплоди форми змінюються до потворних. Оптимальна кислотність грунту рн=6-7 (слабокисла).

Подивіться відео, як можна визначити кислотність ґрунту:

Тому запорука гарного врожаю – правильна підготовка грунту. Не сам метод посадки, а саме грунт, в якій вона зростає.

Я напишу окрему статтю по підготовці грунту і догляду за посадженої морквою. Ну а поки давайте перейдемо безпосередньо до методів посадки.

Як поліпшити схожість насіння моркви

Давайте подумаємо, чому взагалі виникає таке питання-про покращення схожості насіння моркви? Насправді все просто. Морква належить до сімейства зонтичних, а у зонтичних в стінках насіння знаходяться ефірні масла. Це у них такий біологічний механізм захисту від раннього проростання. На практиці це виражається в більш тривалому періоді до появи сходів. Тому існують способи для прискорення схожості насіння.

Чи обов’язково це робити? Вважаю, що ні. Навіть якщо просто замочити насіння у воді, рано чи пізно вони набухнуть, оболонка лопне і сходи з’являться. Проблеми при замочуванні зазвичай бувають зі старими насінням, вони можуть просто згнити, не встигнувши дати сходи. Тому заходи по поліпшенню схожості насіння збільшують його відсоток.

Один із доступних методів – обробка гарячою водою. Насіння поміщають в тканинний мішечок, а потім заливають гарячою водою з температурою +50 градусів і дають охолонути. Воду виливають, насіння в мішечку швидко промивають холодною водою і заливають водою з температурою +45 градусів, так повторюють 3-4 рази. Потім висаджують у добре пролиту землю водою.

Хочу трохи розповісти про метод барботуванні насіння у воді з допомогою акваріумного компресора. Було проведено багато досліджень. Якщо узагальнити, то процес застосовувати можна, але дуже обдумано. Просто насипати насіння в банку і подати повітря через шланг компресора цього мало, просто зовсім нічого не означає.

Дивіться також:  Посадка та вирощування буряків у відритому грунті – коли сіяти і як правильно доглядати за буряком

Установка повинна мати маленькі розміри, пропорційні потужності компресора, щоб потік газорідинного середовища був максимально турбулентним. Найкращі результати виходять при барботировании не у воді, а в лужних розчинах аміачної селітри або гашеного вапна. При барботировании у воді і в правильних установках тривалістю до 48 годин, схожість насіння моркви збільшується на 20%. Потрібно це чи ні вирішувати вам. По мені краще метод обробки гарячою водою.

Як замочити насіння моркви перед посадкою

Сходи моркви з’являються довго і недружно, і на це йде приблизно 2 тижні. При цьому схожість становить 60-80%. Тому застосовують попередню підготовку насіння. Один з методів попередньої підготовки – замочування насіння. Насіння поміщають в тканинний мішечок і опускають на добу в теплу воду з температурою +30 градусів, змінюючи її кожні 4 години. Ще краще для замочування використовувати розчин золи, з розрахунку 1ст.л. ложка золи на 1 літр води.

Хороші результати дає замочування з наступним гартуванням. Для цього вологі мішечки з насінням поміщають на нижню полицю холодильника на 3-5 діб, а потім вже висаджують на грядку.

Як проростити насіння моркви в землі в мішечку

За тиждень до сівби, насіння поміщають в тканинний мішечок і закопують в землю на штик лопати. Рясно поливають, щоб земля була мокра. Через тиждень мішечок відкопують і приступають до посіву в гряду. Акуратно розкладають у вологі борозенки з потрібним інтервалом, присипають сухою землею і чекають сходів, які можуть з’явитися на 3-5 день.

Посадка моркви на туалетному папері

Розмір насіння моркви в довжину близько 3 мм, ширина 1,5 мм. Досить дрібний посівний матеріал. Копатися з такою дрібницею заняття іноді не з простих. Звичайно, можна широким жестом розсипати насіння по грядці, а потім половину насіння прорідити. Але можна спробувати спростити процес посадки, зробивши всю кропітку роботу вдома, наприклад біля телевізора.

Суть методу полягає в приклеюванні насіння на туалетний папір. Для цього можна взяти будь-яку, одношарову або тришарову, головне, щоб вона була без барвників, тобто біла. Для початку проведіть відбраковування «порожніх» насіння, з яких гарантовано нічого не виросте. Для цього розчиніть чайну ложку солі в склянці води і всипте туди насіння на 5-10 хвилин. Всі плаваючі насіння викиньте, а які потонули, промийте і обсушіть.

Для приклеювання насіння підготуйте клейстер з борошна: воду доведіть до кипіння і всипте в неї борошно в пропорції 1ст.л. борошна на 100 мл води. Все ретельно перемішайте. Коли консистенція стане однорідною зніміть з вогню. Після охолодження клейстер готовий до використання.

Потім можна приступати до наклеювання. Папір наріжте відразу по ширині грядки. Сірником спочатку торкніться клею, а потім насіння, перенесіть все на папір, ніби стираючи клей з сірники. Клейте на стрічці в два-три ряди на відстані 4-5 см один від одного. Після наклеювання насіння обов’язково просушіть стрічку, а потім акуратно змотайте в рулон.

Для посадки підготуйте грядку. Скопайте її мінімум на штик лопати, виберіть всі бур’яни і розрівняйте. Будь-яким доступним пристосуванням зробіть борозенки шириною під паперову стрічку і глибиною 1,5-2см.

Покладіть стрічку в борозну і засипте землею. Добре пролийте водою, але не відразу великою кількістю, а за кілька заходів. Щоб позбавити себе надалі від підживлення добривами, засипте стрічку замість землі біогумусом. Такої кількості добрив вам вистачить на все літо.

Не застосовуйте свіжий гній, з-за нього моркву починає гілкуватися, погіршується смак і гірше зберігається взимку.

Як сіяти моркву у відкритий грунт без проріджування

Насіння моркви мають маленькі розміри і погану схожість. Тому часто для посадки використовують досить багато насіння, на всяк випадок, якщо раптом не проростуть. І коли вони сходять, з’являється необхідність проріджування. Якщо цього не робити, загущені посадки дадуть поганий урожай. При нестачі місця овочі виростуть маленькими, слабкими, непридатними для зберігання.

Дивіться також:  Цибуля севок: опис сортів та відгуки (фото всередині)

Методи посадки можна умовно розділити на:

 • обов’язково потребують проріджування
 • вимагають мінімального проріджування
 • не потребують проріджування

До методів, що вимагають мінімального проріджування, відносяться такі, як:

 • посів з піском: столову ложку насіння змішують з половиною відра піску і розсипають отриману суміш в борозенки на грядці.

 • высевание з борошняним клейстером: в 1 літрі води заварюють 3ст.л. крохмалю, остуджують до 30 градусів і додають пакетик з насінням. Через воронку переливають в пляшку і ретельно збовтують. У кришці роблять отвір діаметром 5-6мм і рівномірно проливають борозенки на грядці, періодично струшуючи пляшку, щоб насіння не осідали на дно.

 • бабусин метод: насіння висипають в банку з водою і розмішують. Набирають у рот і розбризкують на грядку, ніби виконують зволоження білизни перед прасуванням.
 • посів підручними способами: ситечком або сільницею, саморобними сівалками.

Але жоден з цих методів не гарантує, що вам не доведеться проріджувати, з однієї простої причини: вони не гарантують посадку по одному насіння на певній відстані.

Якщо ви хочете зовсім позбудеться проріджування, то у такому разі потрібно застосовувати метод посадки в стрічках, в яких насіння знаходяться на строго певній відстані, або садіть вручну по одному насіння. Для посадки по одному насіння насіння необхідно обов’язково підготувати – замочити і проростити. При цьому ви будете бачити насіння живі, а які ні, і вони будуть більшими розмірами, і їх буде зручніше брати.

Для посадки скопайте грядку мінімум на штик лопати, розбийте всі великі грудки землі, розрівняйте. Зробіть борозенки глибиною 1,5-2см, добре пролийте водою і акуратно посадіть по одному насіння на відстані 4-5 см один від одного. Засипте біогумусом. Відстань між борознами робіть 20-30см. Якщо взяти комірки від яєць, то ними зручно зробити поглиблення на потрібній відстані.

Хитрощі посадки моркви

Особливості посадки моркви ми з вами розібрали, але це не все. Хочу, щоб ви ознайомилися з додатковими хитрощами, передбачивши які ви виростите хороший врожай:

 • Морква часто пошкоджується морквяною мухою. Щоб захистити посадки від мухи, з одного боку грядки моркви посадіть грядку цибулі на перо, а з іншого боку грядку часнику. Цибулю і часник відлякають морквяну муху, а морква цибульну.

 • Для отримання раннього врожаю моркви, посійте її під зиму. У цьому випадку посадку здійснюють вже в листопаді. Прибирають сніг і в, заздалегідь підготовлені в теплу пору, борозни сіють сухі насіння трохи більше звичайної норми. Засипають борозни біогумусом, утрамбовують і зверху мульчують перегноєм або незамерзшим торфом шаром 3см.

 • Якщо при посадці ви засипали борозни біогумусом, то практично звільнили себе від підживлень. Вам залишається тільки рихлити, полоти і поливати.
 • Якщо у вас кислий грунт, не раскисляйте її перед посадкою. Морква буде многохвостовой. При надлишку вологи в грунті коренеплід стає волохатим і може розтріснутися.

Відео посадки моркви в яєчні осередку

Друзі, ось ще одне відео, як посадити моркву в комірки від яєць. Великим плюсом такого методу можна вважати, що морква не потрібно проріджувати. Загалом, дивіться.

На цьому у мене все, сподіваюся моркви у вас виросте видимо — невидимо. Ну а я з вами прощаюся, до нових зустрічей.