Підживлення огірків в теплиці – які добрива і коли використовувати

Мабуть, немає ні одного садівника, який би не вирощував на своїй ділянці огірки. Кожен хоче виростити солодких і пупирчастих здорованів. І майже кожен задається питанням – чим підгодовувати огірки, якими добривами і коли їх використовувати. Навіть є думки що огірок культура складна і примхлива у вирощуванні.

Насправді вирощувати огірки справа дуже просте якщо створити для них оптимальні умови, що задовольняють п’яти факторів – світло, тепло, формування куща, ґрунт і волога. І якщо про формування куща я вже писав, причому формування і забезпечує освітленість листового апарату теж, тепло від нас не зовсім залежить з об’єктивних причин, на ґрунті і вологи варто зупинитися докладніше.

Підживлення огірків після висадки у теплицю

Сьогодні будемо говорити в основному про підживлення огірків в теплиці, але все сказане можна застосовувати і для огірків, вирощуваних у відкритому грунті. Існує думка, що саме корисне добриво — це гній. Ми теж раніше з періодичністю раз в 3-4 роки купували машину гною, розтягували його по саду і теплицях. У нас це називалося операція «Р».

Але вже давно гній більше не купуємо, а огірків не стало менше. Просто змінили агротехніку вирощування і підгодівлі. Ми стали підгодовувати не рослини, а грунтові бактерії. А вони вже, в свою чергу, стали годувати наші растихи, ось такий симбіоз.

Посадку розсади огірків навесні здійснюємо в земляний субстрат з біогумусом. Землю змішуємо з біогумусом в пропорції 3:1, потім навесні, робимо пересадку розсади в теплицю. Кількості біогумусу цілком вистачає кущах на перший час, тобто підгодівлю відразу після висадки ніколи не проводимо, в цьому немає необхідності. Після того як кущі зміцніють, прокладаємо стрічку крапельного поливу і закриваємо всі мульчею з соломи.

До цього часу вже починає рости скрізь бур’ян і кропива. З трави робимо зелене добриво у вигляді настою і поливаємо під кущі. Ферментовану траву з настою потім подкладывем до коріння, десь замінюючи солому, а десь просто під неї. Огірки і грунтова живність її дуже люблять. Крапельним поливом підтримуємо постійну вологість під мульчею. Ніякого іншого догляду, крім формування куща, і підгодівлі не здійснюємо взагалі.

Але це наша теплиця, в основі якої вже оселилася біота. Якщо у вашій теплиці грунт ще не розвинена мікроорганізмами, то найкращий засіб для підгодівлі – це настій з ферментованої трави. Як його приготувати напишу нижче.

Дивіться також:  Як правильно формувати огірки в теплиці – пасинкування і прищипування

У мене в якості першої трави для настою служать листя редиски, яку вирощуємо там же, в огіркової теплиці. Коли зовні ще ніякої трави немає, у мене вже готується настій. Викладені на грунт листя з настою вже в червні розкладаються. Виходить дуже раннє і безкоштовне добриво.

Якщо все ж вийшло так, що ви всю розсаду у теплицю висадили, траву не накосили і не замочили, самим безпечним для всього способом першої підгодівлі буде настій біогумусу. Купіть в будь-якому садовому магазині біогумус, 1 склянку розмішайте у відрі води і дайте настоятися добу. Потім полийте рослини під корінь.

Чим підживити огірки під час цвітіння і плодоношення

Огірки на різних фазах свого розвитку споживають різну кількість азоту, фосфору, калію та інших елементів. На ранніх стадіях розвитку, коли йде в основному вегетаційний зростання рослина в основному споживає азот, під час цвітіння і плодоношення баланс зміщується в бік калію і кальцію.

Майже всі необхідні мікро і макроелементи огірки можуть брати з зеленого настою трави, покладеної в якості мульчі. Але для того, щоб рослини могли це все брати, звичайно потрібен живий ґрунтовий світ, який буде розкладати органіку і переводити її у форму, доступну для рослин. Від його кількості і різноманітності залежить швидкість розкладання органіки, тобто мульчі.

Якщо ви помітили, що у вас з’явилися ознаки браку живлення рослин необхідно підгодувати. Перший ознака нестачі калію – невеликий, салатного кольору обідок по краю листа.

При недоліку харчування, також може спостерігатися пожовтіння плодів, і їх подальший скидання. Існує безліч варіантів підживлення огірків, самі прості і ефективні з яких це трав’яні настої, розчинами дріжджів і золи. Про трав’яні настої поговоримо трохи пізніше, а поки зупинимося на дріжджах і золі.

Рецепт підживлення огірків дріжджами

Багато хто думає, що дріжджами підгодовують самі кущі огірків. Насправді, дріжджі — це одноклітинні гриби, які потрапляючи в землю активізують грунтові бактерії споживають і переробляють органічні речовини. В результаті чого відбувається виділення з органіки елементів живлення у формі, засвоювання рослинами.

Але ефект від застосування дріжджів буде вище, якщо в грунті буде знаходитися ця сама органіка, яку можна внести зеленими настоями і травою після них. Дія від підживлення дріжджами тривалий, після неї огірки, як правило, не потребують додаткових внесення добрив протягом 1-2 місяців.

Дивіться також:  Борошниста роса на огірках – заходи боротьби в теплицях та відкритому грунті

Дріжджова підживлення готується просто, потрібні тільки хлібопекарські дріжджі, цукор і вода:

  • 10 грам сухих дріжджів
  • 2 ст. ложки цукру
  • 1 склянку теплої води

Сухі дріжджі залийте теплою водою, всипте цукор,

розмішайте і поставте в тепло для бродіння від 6 годин до доби.

Потім розведіть в 10 літрах води. Отриманий розчин розбавте в пропорції 1:5 і поливаєте огірки по вологому грунті з розрахунку 1 літр на кущ. Таких підживлень можна провести одну або дві за сезон. Все буде залежати від стану кущів.

Як підгодувати огірки золою

Зола містить велику кількість калію, кальцію, фосфору та інших макроелементів, так необхідних огіркам під час цвітіння і плодоношення. Але застосовувати її потрібно з великою обережністю. Вся справа в тому, що зола здатна ощелачивать ґрунт, і, якщо ваша грунт вже має лужний характер, її застосовувати не можна. У себе на ділянці я застосовую PH метр.

Внизу для порівняння вода з осмотичного фільтра.

Якщо у вас такого немає, можна використати простий спосіб визначення PH грунту.

Другий негативний момент при використанні золи полягає в тому, що вона заподіює шкоду грунтової біоті. Можна, звичайно, просто припудрити грунт навколо коренів золою і полити водою, як це часто рекомендують, але якщо ви вирішили відродити родючість на своїх грядках, то такий спосіб годиться тільки пізньої осені чи ранньої весни, коли ґрунтовий світ ще не прокинувся.

Набагато правильніше посипати золу на невеликій відстані від коренів, приблизно 20-30см, у вигляді смужки вздовж грядки, або посипати невеликими купками також на відстані 20-30см від кожного куща.

Огірок до цього місця відростить пасмо з особливих коренів, які можуть всмоктувати поживні речовини з місць з високими концентраціями добрив без жодного шкоди, причому візьме звідти стільки, скільки йому необхідно. При цьому грунтова біота залишиться в цілості й схоронності, так як тотального посипання і поливання золою не буде.

Підгодівля для огірків у теплицях і відкритому грунті народними засобами

Як я вже говорив, самий дешевий і доступний спосіб підживлення огірків є настої з трав. Цього добра у нас скрізь вистачає. Існує два основних способи приготування таких настоїв:

  • Кропиву і іншу бур’янисту траву скосіть і заповніть їй будь-яку ємність на 2/3 об’єму, потім залийте водою. Закрийте кришкою або плівкою – це потрібно для зменшення запаху від настою. Наполягайте протягом 1-2 тижнів. Потім розводьте отриманий настій у пропорції 1:10 і поливайте огірки під корінь. Обприскувати настоєм можна, зіпсуєте листя. Використану траву складайте в якості мульчі. Поливати можна протягом усього літа, або хоча б пару разів на місяць.
Дивіться також:  Борошниста роса на огірках – заходи боротьби в теплицях та відкритому грунті

  • Другий настій готується з ферментованої трави. Приготувати його просто. Будь свіжоскошену траву, включаючи бур’яни, покладіть в чорний поліетиленовий пакет, закрийте і виставте на сонці на добу-дві. В якості пакетів зручно використовувати мішки для збору сміття на 120-240 літрів. У них входить багато трави, і вони досить щільні. Не шукайте особливо міцні і товсті пакети, ви все-одно проткнете їх травою. Пакети на сонці нагріваються до 50-60 градусів, всередині гинуть багато патогени. Потім через 1-2 дні траву перекладіть на 2/3 об’єму в бочку і залийте водою, головне, щоб вода була без хлору. Через годину настій готовий, розлийте його, не розбавляючи, під коріння огірків, а траву розкладіть в якості мульчі. Якщо бочки немає, використовуйте відра. Настій готується протягом години. Використовуючи два відра за день роботи в саду можна легко зробити 100 літрів настоянки, що, погодьтеся, чимало. Тільки при поливі будьте обережні, не допускайте попадання настою листя, вони при цьому згорять.

Як приготувати настій з ферментованої трави є хороше відео.

Самим зручним способом поливу огірків водою є краплинний полив. Я використовую для цього спеціальну стрічку, якої вистачає на два роки.

Вода надходить з бака, що стоїть на вулиці.

Від того, що бак стоїть на вулиці, і вода там не завжди тепла огірки не хворіють. У теплиці обов’язково використовую мульчу, спочатку з соломи, а потім заміняю на траву з настоїв. Без мульчі хороший урожай отримати складно і трудомістко.

Як раз вчора це робив. На фотографії нижче видно, що солому залишив тільки в пристовбурних кіл, а навколо всю солому замінив на траву з настою. У всього цього є один істотний мінус – пару днів у теплицю заходити складно, запах стоїть неймовірний. Але огіркам дуже подобається.

На цьому у мене все. Як бачите, огірок не така вже й примхлива культура, навпаки, вирощувати їх дуже легко. Ну а я з вами прощаюся, до швидких зустрічей.