Петрушка – посадка й догляд у відкритому грунті навесні

Петрушка – одна з найбільш відомих, іноді незамінних, приправ для наших страв. У їжу вживається її зелена частину та корінь. Рід петрушки має всього два види, найпоширеніший з яких – петрушка кучерява, її ще називають посівної, листовий або звичайної.

Часто відбувається плутанина між листової і кореневої формою рослини, багато хто вважають, що вони абсолютно різні. Насправді, коренева лише підвид кучерявою, успадкував багато материнські ознаки, але отримавши нові, наприклад більш розвинений коренеплід. У багатьох сортів листової також є коренеплід, у вигляді морквини, але він за розмірами менше, ніж у корінь, а листя може бути або звичайної, або кучерявою. В даному випадку все залежить від сорту листової петрушки.

Коли садити (сіяти) петрушку насінням у відкритий грунт навесні

Перш ніж ми перейдемо до опису процесів посадки, хочу трохи розповісти про особливості петрушки. Часто запитують яку петрушку краще садити – листову або кореневу. Для цього вам потрібно самим відповісти на це питання, а саме, для чого ви її садіть. Часто садять для зелені. Але у петрушки зелень різна, гладке листя не можуть лежати довго, обмякают, а, наприклад, у кучерявою лист завжди тримає форму. Він красиво виглядає в салаті, але жорсткуватий на смак.

Листову петрушку можна вирощувати розсадою, кореневу так не садять, інакше виростуть потворні коріння. У кореневої листя менше, вона суші. Але вона добре зимує і на наступний рік дає дуже ранню зелень, яку можна вживати в їжу. Але якщо ви думаєте, що біля кореневої можна рвати листя і потім викопати корінь, то я вас розчарую, або листя або корінь. Листова в цьому плані краще, можна постійно потихеньку зрізати зелень.

Якщо ви вирощуєте петрушку для продажу або зберігання, рекомендую сорт Глорія, він швидше за всіх досягає технічної стиглості, добре зберігається, але як плата за це має жорстку листя. Ще один плюс у Глорії — це можливість перезимівлі. У цьому випадку на наступний рік у вас буде дуже ранній урожай.

Від себе рекомендую посадити листову петрушку сорти Бісер. У неї дуже смачна, ніжна зелень, але, на жаль, з-за ніжною листя вона погано лежить.

Який сорт Бриз. М’яка, довго не яка в’яне листя, але меншого розміру.

Загалом сортів дуже багато. Шукайте кращу для себе і садіть, а поки поговоримо як її посадити.

Незалежно від виду та сорти петрушки, загальні терміни посадки у неї однакові. Щоб визначитися з термінами, давайте з’ясуємо що ж це за рослина, що вона любить, а що ні. Рослина холодостійка, світлолюбна і тіньовитривала. Насіння може проростати при температурі від +3 градусів, а сходи витримують заморозки до -8 градусів. Рекомендована температура для розвитку +12 градусів. Вегетаційний період до технічної стиглості зеленої маси 60-80 днів, до дозрівання коренеплодів 110-140 днів.

Добре росте на суглинних і супіщаних ґрунтах з кислотністю рн=6-7. На важких грунтах теж зростає, але зростає потворний коренеплід. Абсолютно не виносить застою води, тому її не садять на ділянках з високим заляганням ґрунтових вод.

Петрушку зазвичай вирощують двома способами:

 • з насіння – для отримання листя і коренеплодів, з можливістю спочатку отримати розсаду
 • з коренеплодів – для вигонки листя, або отримання безпосередньо самого коренеплоду
Дивіться також:  Посадка та вирощування буряків у відритому грунті – коли сіяти і як правильно доглядати за буряком

Посадку насінням у ґрунт здійснюють відразу після сходячи снігового покриву, коли земля відтане і прогріється на кілька градусів. В залежності від регіонів посів припадає на квітень-травень. Сприятливі дні для посіву за місячним календарем 2019 року будуть наступні:

листова петрушка:

 • лютий – 7, 11, 13, 17
 • березень – 10, 12, 16
 • квітень – 8, 12, 18
 • травень – 9, 10, 16, 17
 • червень – 6, 12, 14, 16
 • липень– 8, 9, 10, 12, 13, 16
 • серпень – 6, 7, 9, 12
 • вересень– 2, 3, 5, 8, 13
 • жовтень– 1, 4, 6, 10, 29, 31

коренева петрушка:

 • березень– 5, 22, 25, 27, 29
 • квітень– 3, 21, 24, 26, 30
 • травень– 4, 20, 22, 23, 27, 31
 • червень – 2, 19, 24, 28
 • липень – 20, 21, 25, 30

Як правильно посадити петрушку у відкритий грунт насінням

При посадці петрушки слід враховувати, що вона відноситься до сімейства зонтичних, а це значить, що оболонка насіння містить ефірні масла, що перешкоджають їх набухання. З-за наявності масел, насіння відносяться до туговсхожого. Посадивши сухі насіння в грунт і просто полив один раз, ви гарантовано їх погубите.

Щоб цього не сталося, грядку з насінням необхідно постійно зволожувати поки не з’являться сходи, або закривати покривними матеріалами, що перешкоджають випаровуванню вологи. В залежності від температури грунту, цей процес може затягнутися на три тижні.

Як правило, посадку здійснюють відразу, як тільки зійде сніговий покрив. В цей час земля ще довго волога і посаджені насіння добре сходять. Якщо ви садіть в більш пізній період, краще насіння попередньо підготувати для посадки, або висаджувати вже розсадою.

Сам процес посадки відбувається наступним чином:

 • Розпушіть верхній шар грунту, обов’язково виберіть бур’яни.
 • Будь-яким підручним інструментом зробіть борозни глибиною 1,5-2 см і на відстані 20-30см один від одного. Добре пролийте їх водою.

 • Пучкою розкладіть насіння в борозенки. Для посадки можна використовувати будь-які пристосування, як магазинні, так і саморобні.

 • Засипте борозни сухим біогумусом, він забезпечить харчування петрушки всіма необхідними поживними речовинами на весь вегетаційний період. Обов’язково ущільніть посадки.

У посадці петрушки є кілька цікавих моментів. Ви напевно бачили багато рекомендацій з попередньої підготовки грунту, внесення величезної кількості органічних і мінеральних добрив, схемами посадки та інше. Насправді все набагато простіше.

Назва рослини з латини перекладається як «зростаюча на камені». Назва говорить сама за себе, що петрушка абсолютно невибаглива рослина, здатне рости практично на будь-яких грунтах.

Звичайно, на родючою і багатою гумусом грунті вона буде рости ще краще, але це не є обов’язковою умовою. Якщо при посадці ви замульчируете борозни біогумусом, то цього буде цілком достатньо. Ну а якщо ще й кілька разів за літо підгодуйте петрушку настоєм біогумусу, виросте вона велика і смачна.

Настій готується дуже просто: 1 склянка біогумусу залийте 10 літрами води і дайте настоятися 1 добу.

Рекомендації по внесенню мінеральних добрив залиште того, хто вирощує петрушку на продаж, нам це абсолютно ні до чого.

Дивіться також:  Цибуля севок: опис сортів та відгуки (фото всередині)

Хочу ще порадити: посадіть петрушку в місці, де вона нікому не буде заважати, і де ви зазвичай нічого не садіть, наприклад під яблунею. Для неї це дуже добре, притінене місце. Посадивши її там один раз, ви можете більше не турбуватися про наступних посадках. Вона буде там рости самосівом. А вам залишиться тільки її поливати, прополюють, зривати до столу і стежити, щоб кілька рослин давали колір.

Трохи хочу зупинитися на проріджуванні. Хтось вважає це необхідною умовою для нормального росту. Але зауважу, що у петрушки є одна особливість, вона краще себе почуває при невеликому загущенні. А якщо ви вирощуєте її для себе, і періодично обриваєте для їжі, то тим самим і виконуєте проріджування. Ніяких додаткових дій не потрібно. Проріджування проводять тільки для кореневої форми рослини і при вирощуванні її на коренеплоди.

Як посадити петрушку щоб швидко зійшла

Як я вже писав, з-за наявності в оболонці насіння ефірних масел, вони дуже повільно сходять. Посадивши сухі насіння в землю, в якій мало вологи, ви можете взагалі не дочекатися сходів. Тому часто застосовують методики, прискорюють появу сходів. Одночасно з видаленням ефірних масел, насіння дезінфікують і насичує поживними речовинами.

Хочу поділитися з вами дуже простим і надійним способом посадки петрушки. Щоб зрозуміти його суть, треба знати одну просту річ.

Насінню для проростання потрібна не тільки вологу, але й повітря!

Це дуже важливий момент. В природних умовах, коли петрушка зростає самостійно і розмноження йде самосівом, природа не розраховує на барботирование, мокрі ганчірки, губки і всякі інші пристосування. Тим не менш все росте і розвивається. З однієї простої причини – у насіння є волога і повітря.

Тому і нам необхідно створити такі умови. Для прискорення проростання спочатку видалимо ефірні олії з оболонки, а посадивши насіння в землю, забезпечимо доступ до них повітря. Самий доступний метод видалення ефірних олій – обробка гарячою водою. Насіння поміщають в тканинний мішечок, а потім заливають гарячою водою з температурою +50…+55 градусів і дають охолонути.

Воду виливають, насіння в мішечку швидко промивають холодною водою і заливають водою з температурою +45 градусів, так повторюють 3-4 рази. Перший раз у воду можна додати трохи марганцівки, цим ви забезпечите дезінфекцію насіння.

Після такої обробки насіння висаджують у добре зволожену землю:

 • Добре прорыхлите грядку і зробіть борозни глибиною 1,5-2см.

 • Пролийте їх водою і висадіть підготовлені насіння. Засипте землею і трохи ущільніть.
 • Якщо при посадці присипати борозни біогумусом замість землі, то забезпечите харчування своїм саджанцям на все літо.

 • Якщо висаджуєте відразу після сходу снігу, нічим грядку не закривайте, вологи в землі ще дуже багато. Але якщо земля вже просохла, до появи сходів закрийте плівкою.

Посадка листової петрушки на розсаду

Для отримання дуже раннього врожаю застосовують вирощування петрушки через розсаду.

При такому способі висаджують тільки листову, кореневу ж садять відразу у відкритий грунт, в іншому випадку коренеплід може вийти сильно деформованим.

Посадку починають дуже рано, часто в початку-середині березня, а пересаджують в грунт в кінці квітня-початку травня.

Посадку проводять як підготовленими насінням для прискорення проростання, так і сухими необробленими. Загальна схема посадки однакова:

 • Підготуйте будь-контейнер для розсади і заповніть його грунтом. Грунт можете використовувати свій садовий або універсальний покупної.
 • Зробіть невеликі борозенки глибиною 1см і пролийте їх водою. Відстань між ними приблизно 5см.
 • Якщо насіння сухі – пучкою розсипте насіння в борозенки. Якщо підготовлені – посів робіть якомога рідше.
Дивіться також:  Осіння посадка часнику – коли садити і доглядати

 • Засипте борозни сухим біогумусом, обов’язково плотните землю. Накрийте склом або поліетиленовим пакетом і помістіть контейнер в тепле місце.
 • Після появи сходів перемістіть контейнер у прохолодне місце. Якщо у вас засклений балкон, то він буде ідеальним місцем для подальшого проростання. Не бійтеся похолодань, петрушка з легкістю їх переносить.

В кінці квітня-початку травня розсаду пересаджують у відкритий грунт. Подивіться гарне відео як можна це зробити.

Догляд за петрушкою у відкритому грунті

Як я вже писав, петрушка абсолютно невибаглива рослина. Догляд за нею мінімальний і полягає в:

 • поливах
 • прополці
 • розпушуванні
 • підживленні

Зупинимося на кожному пункті. Поливають її не частіше і не рідше за інших рослин на ваших грядках. Пам’ятайте переклад назви рослини з латини? Росте на камені, саме так воно і перекладається. Багато води вона з каменю може взяти? Відповідь очевидна, багато вологи їй не потрібно. Причому якщо будете часто поливати, то вона буде вище ростом і пишніше, листя ніжніше, але менш смачна, а якщо зрідка поливати, буде погрубей, але при цьому пахучіше, накопичуючи ефірні масла.

А ось прополювати петрушку рекомендую. Сама вона з бур’янами боротися не може, слабка коренева система. А поряд ростуть бур’яни забирають вологу і поживні речовини з грунту. Тому не нехтуйте розпушуванням між рядами і прополкою.

Підгодівля: одне з рослин яке сильніше за інших вбирає нітрати це петрушка. Хочете їх мати на своєму столі? Тому забудьте про мінеральні добрива і підгодовуйте лише невеликою кількістю перегною, настоєм з трав, або, що ще краще, настоєм з біогумусу. Як я вже писав, готується він просто: 1 стакан сухого біогумусу на 10 літрів води настоюють 1 добу. Поливають 1-2 рази в місяць. Цього цілком достатньо для повноцінного харчування.

Коли збирати врожай петрушки

Хочу трохи торкнутися теми врожаю петрушки. У листових сортів ви можете зрізати зелень протягом всього строку вегетаційного росту, але зрізайте стебла, на яких є по три або більше жмутів листя. Не чіпайте стебла з двома сегментами.

Зрізайте стебла під корінь, а не тільки верхівку, тим самим ви стимулюєте поява нових стебел. Починайте з обрізку крайніх стебел, а не внутрішніх.

У кореневих сортів, при вирощуванні на коренеплід намагайтеся не обрізати листя. В іншому випадку корінь буде маленький. Викопують коренеплоди восени, також як і у морквини, в кінці вересня. Як правило, підганяють термін збирання на бабине літо, коли встановиться суха погода. За два-три тижні до збору врожаю петрушку перестають поливати. Це стимулює накопичення ефірних і ароматичних масел в корені.

Хочу показати вам відео, про вирощування і зберігання петрушки, у якому ви знайдете цікаву інформацію.

На цьому у мене все. Гарних вам врожаїв петрушки. До нових зустрічей.