Пасинкування помідорів: як правильно пасинкувати і прищипувати помідори в теплиці

Сьогодні хочу висвітлити тему пасинкування і прищипування помідор. Знаю на власному досвіді, що багато навіть не уявляють, що це таке, а хто знає, не надають цьому ваги. І навіть зустрічаються думки, що пасинкування взагалі безглуздо, особливо якщо на пасинках вже ростуть помідори.

Справедливості заради можна сказати, що пасынкуются не всі сорти томатів. Селекціонери не стоять на місці і на сьогоднішній день виведено величезну кількість сортів, у яких пасинки хоч і є, але видаляти їх не потрібно. Як правило, це низькорослі, так звані детермінантні сорти, в яких акцент зроблено на врожайність, а не на вегетативний ріст.

І ось саме різноманітність сортів помідор і викликає безліч питань – потрібно пасинкувати чи ні, якщо потрібно, то які сорти. Ну що ж, давайте розбиратися.

Що таке пасинкування і прищипування помідорів (томатів)

Перш ніж ми будемо говорити про пасинкування і прищипування, давайте поговоримо про різновиди томатів. Серед усієї безлічі сортів помідори поділяються на такі види:

 • індетермінантні або високорослі – відсутнє обмеження зростання
 • детермінантні або кущові – з обмеженим ростом, у свою чергу діляться на:
  • супердетерминантные (супердеты) – низькорослі або карликові
  • детермінантні (дети) – з середнім зростанням
  • полудетерминантные (полудеты) – зростанням вище середнього

Сенс слова детермінантний говорить про те, що рослина має обмеження росту стебла і свій розвиток основної стебло закінчує квіткової пензлем. Отже, індетермінантний – не має обмеження.

Як правило, низькорослі сорти детермінантних помідор не вимагає пасинкування. І тут, як правило, на розум приходить думка – а не посадити мені низьких кущів і не морочитися з прищипыванием?

Скажу відразу, деякі так і роблять. Але у кожного виду є свої плюси і мінуси. Я хочу до вас донести, щоб, прочитавши один раз статтю, питань більше не залишилося. Якщо звернутися до книги рекордів Гіннесса, то можна дізнатися, що в 1986 році був вирощений кущ томату висотою 16,3 метра, на якому виросло 12312 штук помідорів за 347 днів.

Це і є основний плюс індетермінантних сортів. Вони ніяк не обмежені у зростанні, і якщо формувати кущ в одне стебло, після 2-3 листків кущ буде давати квіткову кисть, потім знову 2-3 листків і знову квіткову кисть, і так до тих пір, поки ви не зупините в зростанні, або його зупинять осінні холоди.

Але є у них і мінуси – такі кущі нормально ростуть і виношують плоди якщо вони ростуть в один, максимум два стебла. При збільшенні кількості стебел збільшується термін дозрівання плодів, вони стають дрібніше.

А якщо посадити такий кущ у відритому грунті, і дати йому волю, він захопить досить велику ділянку землі. Торкаючись стеблом і листям грунту, миттєво врости в землю в цьому місці, він буде розповзатися по всій ділянці поки не буде убитий морозом.

Як протилежність були створені детермінантні сорти і гібриди томатів для теплиць і відкритого ґрунту, потребують мінімального пасинкування, або взагалі без нього. Їх відмітними особливостями є:

 • зменшена висота рослини
 • більш ранній термін дозрівання ягід і їх приблизно однаковий розмір
 • одночасність визрівання ягід
 • просте пасинкування і формування куща

Все це можна віднести до їх плюсів, але є і мінуси:

 • нижче врожайність у зв’язку з обмеженою кількістю квіткових кистей
 • нераціональне використання у високих теплицях
 • вони вимагають додаткових підгодівлі

Як компромісний варіант в теплицях використовують полудетерминантные сорту. Причому їх часто плутають з индетерминантными, тому що ці сорти мають змішані властивості. А якщо врахувати, що серед індетермінантних є низькорослі, то неминуча плутанина.

Головне, що вам потрібно знати – основна відмінність є не висота рослини, а його розвиток при формуванні квіткових кистей. Індетермінантні ростуть і плодоносять протягом всього сезону, в той час як детермінантні мають особливість зупинятися в рості при формуванні певної кількості суцвіть.

Дивіться також:  Фітофтора на помідорах – як боротися народними засобами

Таким чином відповідь на питання, що таке пасинкування і прищипування помідор (томати), буде наступний – це захід з видалення зайвих, неплодоносящих гілок, але споживають поживні речовини, і спрямоване на оптимальне формування куща з метою підвищення врожайності.

Як правильно пасинкувати і прищипувати помідори – покрокова інструкція для початківців

Тепер, коли ми внесли деяку ясність у таке поняття як детерминантность, перейдемо до питань пасинкування. Скажу відразу, що схеми і способи пасинкування залежать від ступеня детерминантности томату. Давайте розглянемо, в чому у них відмінності.

Найбільш просте і зрозуміле пасинкування у індетермінантних сортів помідор. Якщо ви точно впевнені, що у вас саме такий сорт (як визначити, до якого виду відноситься ваш сорт я напишу нижче), можете сміливо видаляти абсолютно всі пасинки, які досягли 5-7см. Але тільки якщо ви впевнені що у вас индет, в іншому випадку ви недосчитаетесь частини врожаю. Пасинки видаляють як правило на відстані 1-2 см від основного стебла. Можна це робити або секатором, або просто руками, і, як правило, цю операцію проводять у першій половині дня, щоб до вечора, тобто до похолодання повітря, ранка встигла зарости плівку.

Якщо ви не впевнені в тому, що ваш кущ відноситься до индетерминантным, то пасинок можете видаляти тільки після того, як переконаєтеся що це саме пасинок. Дивіться, що може бути. На вигляд звичайний хлопець.

Але якщо придивитися уважно, то можна побачити, що це квіткова кисть.

Або ось, з пазух ростуть квіткові кисті, якщо б ви їх обірвали, коли вони були маленькі, то урожай був би меншим. Ці фотографії зроблені рівно в середині червня, тобто до кінця літа з них встигнуть визріти помідори.

В серпні як правило прищипують верхівку, щоб обмежити зростання, інакше будуть витрачатися поживні речовини на формування нових суцвіть, а визріти до холодів вони не встигнуть. У індетермінантних сортів нове суцвіття утворюється строго через 3 нових листа. Коли на суцвітті сформуються всі ягоди, все листя під ними також видаляють.

Не видаляйте листя над суцвіттями, робіть це тільки знизу.

Якщо розглянути процес покроково, то він виглядає наступним чином: рослина індетермінантна після 9-12 листа закладає перше суцвіття, з пазухи листа, що знаходиться під суцвіттям, з’являється бічний пагін. Як тільки з’являється третій лист у цього пагона, знову формується нове суцвіття. З пазухи під суцвіттям з’являється новий боковий пагін і потім після трьох листків з’являється нове суцвіття. І так далі продовжується ріст і розвиток рослини. При цьому всі пасинки знаходяться і з’являються під суцвіттями підлягають видаленню.

Це найпростіший спосіб пасинкування індетермінантних сортів томатів. Існує ще спосіб пасинкування сходинкою, якщо коротко то, після формування першого суцвіття, яке з’явиться після 9 аркуша, на кущі починають з’являтися пасинки. Пасинок, з’явився десь між 4-9 листям, залишають, а інші видаляють.

Основний втеча продовжує при цьому зростати, на ньому також видаляють всі знову з’являються пагони. При цьому починає рости залишений пасинок, і після того, як на ньому сформується перший квітконіс, прищипують основний втечу, тобто обмежують зростання. За цей час на основному втечу встигає сформуватися кілька суцвіть з плодами.

З цього моменту пасинок з суцвіттям стає основним втечею. Поки на першому стеблі зріють плоди, продовжує розвиватися втеча з самого раннього залишеного пасинка. Приблизно за місяць перед збором врожаю його також прищипують. У нас у Уралі, цей термін, як правило, в кінці серпня-початку вересня.

Одночасно з прищипыванием бажано видалити всі суцвіття у фазі бутонізації, висока ймовірність що плоди не встигнуть сформуватися.

Після прищипування верхівки, біля куща починається активний ріст пасинків по всьому стеблу. Будьте уважні і своєчасно видаляйте їх.

А можна на бічному втечу залишити ще один пасинок і надалі сформувати ще один стебло. Таким чином до кінця сезону у нас може бути кущ з двох-трьох стебел, що набагато краще, ніж один, але висотою під три метри.

Дивіться також:  Підживлення томатів у теплиці – які добрива і коли використовувати?

Якщо з индетерминантными сортами все більш чи менш зрозуміло, то найбільше запитань викликає пасинкування детермінантних. Тут не все так просто.

Найменше пасинкування вимагають супердетерминантные сорти і гібриди томатів. По висоті такі рослини самі низькорослі. У таких рослин є невелика особливість – вони люблять загущені посадки, тобто такі кущі не тільки не потрібно пасинкувати, а навпаки потрібно не пасинкувати, ну або це робити мінімально. Такі рослини самі зупиняються у розвитку, завершивши зростання всіх пагонів квітковими китицями.

У супердетов є ще одна особливість, після дозрівання всіх плодів першого цвітіння, вони знову викидають нові паростки, на яких знову формуються нові суцвіття. Ми, як правило, такі сорти томатів не пасынкуем, надаючи їм повну свободу.

Більшої уваги потребують детермінантні і полудетерминантные сорту. Детермінанти, як правило, припиняють зростання після утворення 4-6 суцвіть (іноді більше). Але тут головне знати, що ріст припиняється у основного пагона, так як він закінчується квітконосом і більше не має точки зростання. Але це не означає, що він не має пасинків, тобто пагонів, які також можуть рости і давати квітконоси. Їх у них теж вистачає.

І їх дуже багато з’являється як правило відразу після формування плодів на перших 2-3 кистях. Це так звана друга фаза цвітіння. Залишивши пасинок, з’явився з пазухи листа під квіткової пензлем, у вас виросте ще одне стебло, на якому також розвинуться квіткові кисті. При цьому всі інші пасинки можна видалити. Але тільки якщо видно, що це пасинок а не квіткова кисть.

Якогось універсального способу формування детермінантного куща не існує. Давайте розглянемо варіанти. Зупинимося спочатку на цілі пасинкування. Якщо вашою метою є самий ранній урожай томатів, то він можливий тільки у куща з одним стеблом. Кожен додатковий стебло відсуває термін визрівання врожаю, але збільшує кількість плодів, так як у вас сформується більше квіткових кистей.

Тому томати для отримання раннього врожаю в теплиці формують в один, максимум два стебла. При цьому для другого стебла залишають пасинок, що з’явився приблизно між 4-5 листям (можна і раніше, я виходжу з мети кращого провітрювання і прополювання грядок), надалі два стебла підв’язують окремо один від одного і у них видаляють всі з’являються пасинки.

Більш потужні і пізні сорти формують трохи інакше. У них видаляють усі пасинки до першої квіткової кисті, але не поспішають це робити з верхніми. При появі потужних пасинків у верхній частині їх залишають і більше нічого не видаляють. Таким чином утворюється рослина схоже на парасольку.

А у полудетерминантных, залишають 2-3 потужних пасинка з’явилися після 4-9 листа. Таким чином у вас буде кущ, що складається з 2-3 стебел, на яких видаляють всі знову з’являються пагони. Можливо, все це складно для розуміння, тому хочу навести схеми формування кущів томатів.

Схема пасинкування помідорів

Щоб правильно формувати кущ потрібно знати, до якого типу він належить. Якщо у вас записано, що і де посаджено, проблем немає. Але якщо ви все висадили, а упаковки викинули? Існує спосіб, як визначити якого типу ваші томати.

У індетермінантних сортів перший квітконіс з’являється не раніше 9 листа, а наступні виростають строго через три аркуша. У детермінантів перший квітконіс з’являється після 6-7 листків і наступні через 1-2 аркуша. Існують полудеты у яких перший квітконіс також може бути після 9 аркуша, але, якщо ви побачите, що наступні з’явилися через 1-2 аркуша, а не через 3, перед вами полудет.

Простими словами: чим раніше і частіше з’являються квітконоси, тим у рослин велика ступінь детерминантности, тим раніше вони починають цвісти і дозрівати і тим менше їх висота.

Як я вже говорив існує три схеми формування кущів томату:

 • в одне стебло або сходинкою
 • у два стебла
 • у три і більше стебел
Дивіться також:  Мульчування томатів у теплиці

В одне стебло або сходинкою формують індетов, у два і більше детермінантів і супердетов. Подивіться на схему як можна провести пасинкування.

Індетермінантні і полудетерминантные:

 • в одне стебло:

Видаляються всі пасинки нижче квіткової кисті і досягли 5-7см.

 • сходинкою:

У процесі росту основного стебла видаляються всі пагони крім пасинка в районі 4-9 листя. З пасинка розвинеться нормальна гілка. Коли на ній з’явиться перша квіткова кисть, основний стебло прищипывается. З цього моменту бічна гілка стає основним стеблом.

 • в 2 стебла:

Другий стебло починають з пасинка між 4-9 листом. Чим вище знаходиться пасинок для нового стебла, тим більше місця буде під кущем, це корисно для провітрювання.

Детермінантні:

 • в одне стебло:

Обрізаються всі пасинки нижче квіткової кисті.

 • у два стебла:

Видаліть всі пасинки нижче квіткової кисті, крім одного, в районі 4-6 листків. З нього сформується другий стебло. Надалі видаляйте всі пагони, які будуть з’являтися на стеблах.

 • у три стебла:

На схемі два варіанти формування куща. Потрібно залишити два пасинка, з яких виросте ще по одному стеблу.

Друзі, хочу підсумувати і все вимовити простими словами. Як бачите варіантів пасинкування помідорів багато, але всі вони переслідують мету не просто обрізати пасинки, а сформувати кущ під ваші потреби. Мова не йде про те, що кущ не зможе винести багато плодів, а в тому, що кожна нова зелена гілка відтягує термін їх дозрівання.

Чим менше пагонів на кущі, тим раніше дозріють плоди, але чим більше пагонів, тим плодів може бути більше. Якщо ви живете в південних регіонах країни, то цілком можете сформувати томати в кілька стебел, за довге літо всі помідори, які томат зав’яже, зможуть визріти. Але якщо ваш регіон північний, поки ви сформуєте 3 стебла, літо закінчиться.

Хочу дещо додати про детермінантні сорти. Ви іноді можете зустріти ось такий розвиток.

Або ось таке.

Або з’являється ось такий пасинок, який закінчується квіткової пензлем і більше не буде рости. Видаливши його маленьким як пасинок, ви видалите майбутні плоди.

Справедливості заради додам, таке буває тільки у детермінантів, причому це проявляється тим більше, чим більше ступінь детерминантности. У такому випадку можна порадити уважно дивитися, що ви видаляєте – якщо чітко видно квіткова кисть, і ще не серпень місяць, її краще залишити. Починаючи з середини серпня все, що з’являється, ми видаляємо, не залежно від того пасинок це або квіткова кисть, так як гарантії, що кисть встигне визріти, майже не залишається.

Ось такий простий сенс всіх обрізок. У себе на Південному Уралі, ми зазвичай садимо індетермінантні і полудетерминантные сорту і формуємо їх у два стебла. Вони цілком встигають набрати потрібну масу. При формуванні в три стебла, врожайність падає. Для нас головне не термін дозрівання, а врожайність з куща.

Не дивлячись на простоту формування куща томату, у всьому є і ложка дьогтю — вам доведеться це робити все літо, приблизно пару раз на тиждень, настільки швидко ростуть нові пасинки. Рідше одного разу на тиждень не рекомендую, за тиждень пасинок може зрости на 15 і більше сантиметрів.

Наостанок хочу показати вам одну з помідорів з нашої ділянки.

Вона була зірвана в кінці вересня. Дозріти на корені не встигла, але почервоніла приблизно через тиждень під столом.

Відео як пасинкувати помідори в теплиці з полікарбонату

Друзі, хочу поділитися з вами відео, в якому ви ще раз побачите, що таке пасинки, як їх слід обрізати, а також для чого це робиться.

На цьому у мене все. Я з вами прощаюся, впевнений, тепер томати у вашій теплиці будуть доглянуті по вищому розряду і врожай вас неодмінно порадує. До нових зустрічей.