Осіння посадка часнику – коли садити і доглядати

Доброго дня шановні читачі. Сьогодні будемо садити часник озимий. Це рослина по праву вважається одним з найбільш чудодійних природних ліків. Його не випадково вважають символом довголіття, адже його цибулина – це справжнє джерело мікроелементів і корисних речовин, а регулярне вживання є ефективним засобом профілактики серцево-судинних захворювань. Також ця рослина є сильним антисептиком, володіє антибактеріальними властивостями, може знижувати рівень холестерину в крові та підвищувати чоловічу потенцію.

Часник відноситься до овочів з групи цибулинних. Його садять майже всі садівники і городники. Рослина невибаглива у вирощуванні, але його обробіток має свої тонкощі. Сьогодні я познайомлю вас з особливостями осінньої посадки та догляду за цим чудовим рослиною, і сподіваюся, що урожай часнику вас не розчарує. Рекомендую також ознайомитись з посадкою цибулі-порею і редиски.

Осіння посадка часнику під зиму – терміни посадки за місячним календарем

Багато садівники знають про посівному місячному календарі і успішно ним користуються для отримання хороших урожаїв. Враховувати сприятливі дні необхідно і при посадці часнику під зиму, яку проводять на убуваючому місяці.

В північних районах нашої країни осінню посадку починають вже у вересні, в той час як у південних цю роботу можна відкласти до листопада. Головне, щоб зубчики часнику вкоренилися не більше, ніж на 10см, тоді рослина успішно перезимує і на наступний рік порадує нас чудовими пряними голівками. Якщо затриматися з посадкою озимого часнику, то неукоренившиеся зубці загинуть з настанням морозів. Тут потрібно враховувати особливості кліматичних районів, спиратися на рекомендації більш досвідчених городників.

У вересні 2019 року сприятливими вважаються такі дні:

 • 3,4,8,9,18,19

Несприятливими:

 • 14,27,28,29

У жовтні 2019 року сприятливими будуть наступні числа:

 • 1,2,3,4,5,6,15,16,30,31

А несприятливими:

 • 14,27,28,29

І захопимо ще листопад року. Сприятливими за місячним календарем будуть:

 • 1,2,3,11,24,28,29,30

Несприятливими для посадки наступні дні:

 • 12,25,26,27

Опис сортів часнику для посадки восени

Сорти часнику являють собою велике розмаїття. За великим рахунком він ділиться на два виду: озимий та ярий. Озимі сорти від ярих можна визначити за такими ознаками:

 • У центрі головки розташовується стрижень
 • Зубчики розташовуються одним рядком
 • Всі зубчики однакові
 • У процесі росту утворюються стрілки, на кінці яких утворюються цибулинки
 • Урожай таких сортів вище.

Озимий садять перед настанням зими, при такому способі посадки часник дає більшу врожайність, чим і заслужив прихильність величезної більшості городників. Давайте розберемося, в чому ж відмінності найбільш популярних і улюблених озимих сортів?

Озимий часник ділиться на два виду:

 • Стрелкующийся
 • Нестрілуючий

У стрелкующегося головка часнику складається з кільця однакових великих зубків, розташованих навколо центральної стрілки. У нестрелкующегося зубки дрібніше, і вони розташовуються іноді в хаотичному порядку, заповнюючи весь простір бульбоцибулини.

Для отримання хорошого врожаю необхідно ретельно відібрати посівний матеріал. При виборі насіннєвого матеріалу обов’язково перевіряйте його стан, зубки повинні бути щільними, рівномірно забарвленими, без плям і пошкоджень, покриті сухою лускою.

Селекціонери встановили, що розмір посадкового матеріалу безпосередньо впливає на якість, ріст і врожайність часнику.

Найбільш оптимальними вважаються посадочні зубки масою 6-7 р. При зменшенні розмірів посадкових зубков, особливо у стрелкующихся сортів, різко знижується врожайність і зменшується маса підземної цибулини.

Сортів озимого часнику, офіційно внесених в Державний реєстр селекційних досягнень, налічується більше семи десятків, крім цього, існують сорти народної селекції.

Сорти з держреєстру вказані в таблиці:

З представлених вище сортів хочу виділити найбільш урожайні:

Стрілець:

Середньостиглий сорт. Стрелкующий. Лист зелений з восковим нальотом середньої інтенсивності, довжина листа — 51 см, ширина — 2,3 див. Цибулина округло-плоска, масою 65 г, число зубків — 5-7. Будова зубков просте. Забарвлення сухих лусок бузково-фіолетовий, шкірясті луски коричневі, м’якоть біла. Смак гострий. Врожайність — 2,0 кг/кв. м. Сорт зимостійкий.

Імператор:

Середньостиглий сорт. Стрелкующий. Лист темно-зелений з сильним восковим нальотом, ширина — 26 см, ширина — 2,3 див. Цибулина округло-плоска, масою від 30 до 75 г, число зубків цибулині 5 — 7 шт. Будова зубков просте. Забарвлення сухих лусок бузково-фіолетовий, шкірясті луски коричневі, м’якоть біла. Смак гострий. Врожайність на богарі — 1,2 кг/кв. м, при поливі до 3,0 кг/кв. м. Сорт зимостійкий.

Боголеповский:

Середньостиглий сорт. Нестрелкующий. Лист зелений з восковим нальотом середньої інтенсивності, довжина листа — 50-60 см, ширина — 2,7 див. Цибулина округло-плоска, масою 60 г, число зубків — 12-14. Будова зубков просте. Забарвлення сухих і шкірястих лусок біла, м’якоть біла. Смак напівгострий до гострого. Врожайність — 2,6 кг/кв. м.

Богатир:

Середньостиглий сорт. Стрелкующий. Лист зелений з восковим нальотом середньої інтенсивності, довжина листа до 40 см, ширина 2,5 див. Цибулина округло-плоска, щільна, масою 80-115 г, число зубків в цибулині 5-7 шт. Будова зубков просте. Забарвлення сухих лусок біла, шкірястих — жовта, м’якоть біла. Смак гострий. Врожайність — 2,2-2,5 кг/кв. м. Сорт зимостійкий.

Дивіться також:  Посадка та вирощування буряків у відритому грунті – коли сіяти і як правильно доглядати за буряком

Скорпіон:

Середньостиглий сорт. Стрелкующий. Лист зелений, з восковим нальотом середньої інтенсивності, ширина — 54 см, ширина — 1,9 див. Цибулина округла, масою — 63 г, число зубків — 5-7. Будова зубков просте. Забарвлення сухих лусок бузково-фіолетовий, шкірястих — коричнева, м’якоть біла. Смак гострий. Врожайність — 2,0 кг/кв. м. Сорт зимостійкий

Любов:

Ранньостиглий сорт. Стрелкующий. Лист зелений, з восковим нальотом середньої інтенсивності, ширина — 59 см, ширина — 4,4 див. Цибулина округло-плоска, масою — 93 г, число зубків — 7. Будова зубков просте. Забарвлення сухих лусок біла, шкірястих — кремова, м’якоть біла. Смак гострий. Врожайність — 2,2 кг/кв. м.

Кавалер:

Середньостиглий сорт. Стрелкующий. Рослина середньої висоти. Лист зелений, з восковим нальотом середньої інтенсивності, довжина листа 35-40 см, ширина — 2,0 див. Цибулина округло-плоска, щільна, середнього розміру. Будова зубков просте. Забарвлення сухих лусок біла, шкірястих — жовта, м’якоть біла. В цибулині 8-12 зубков, масою по 6-10 р. Маса цибулини — 65-85 р. Смак напівгострий. Врожайність — 2,0-3,0 кг/кв. м. Сорт зимостійкий.

Русич:

Середньостиглий. Стрелкующий. Лист зелений, з восковим нальотом середньої інтенсивності до сильної, довжина листа до 60 см, ширина 2,2-2,7 див. Цибулина округло-плоска, масою 70 г, число 5-6 зубків. Будова зубков просте. Забарвлення сухих лусок жовтувато-біла, шкірясті луски коричневі, м’якоть кремова. Смак напівгострий. Врожайність 2,5 кг/кв. м. Сорт зимостійкий.

Добриня:

Пізньостиглий. Стрелкующийся. Період від масового відростання до пожовтіння листя 120-130 днів. Лист довжиною 40-55 см, шириною до 2,5 см, зелений з середнім восковим нальотом. Квіткова стрілка з вигином. Цибулина округла з зрубом вгору, велика, масою 50-60 г, число зубків 10-14, маса зубки 5-6 р. Забарвлення сухих лусок сірувато-біла зі слабкими фіолетовими жилками, число їх 4, з більш інтенсивної фіолетовим забарвленням на шкірястих чешуях. М’якоть світло-кремова, майже біла, щільна. Смак напівгострий. Врожайність 2,1-2,5 кг/кв. м. Лежкість протягом 6 місяців зберігання 80%. Цінність сорту: висока врожайність, великі цибулини вирівняні, зимостійкість.

Надійний (великий термін зберігання):

Середньостиглий. Стрелкующийся. Універсального використання. Листя зелені з восковим нальотом середньої інтенсивності, довжиною 1,0-1,1 м, шириною 1,5-2,0 див. Цибулина округла, щільна, масою 60-70 р. Сухі луски білі з бузковим відтінком. Число зубків 6-7. М’якоть зубков біла. Смак гострий. Сорт володіє відмінною транспортабельністю. Визрілі цибулини зберігаються в теплому режимі до 11 місяців. Зимостійкість висока. Товарна врожайність 1,2 кг/кв. м. Цінність сорту: висока врожайність, лежкість і зимостійкість.

Ви можете вибрати будь-який вподобаний сорт з цього списку, або взяти насіння у знайомих, і, може бути, що він чудово проявить себе на ділянці у вашій місцевості. Не бійтеся експериментувати.

Чим обробити озимий часник перед посадкою

Посадку часнику здійснюють трьома видами посадочного матеріалу:

 • повітряними цибулинками (бульбочками)
 • однозубкамі
 • зубками цибулин

Це три стадії розвитку овоча. Бульбочки за розміром найменші, при посадці — на наступний рік вони дають рослина, яка називається однозубка, це часник, складається з одного великого зубка.

Темно-зелений зі можна викопати, висушити і тим самим отримати насіння для наступної посадки, а можна просто залишити зростати до наступного року. Посаджена однозубка на наступний рік дає урожай часнику придатного як для вживання в їжу, так і подальшої посадки. Розібравши дозрілий овоч на зубки ви отримаєте ще один посадковий матеріал.

Отже, після того як сорт для посадки ви обрали, з часом посадки звірилися за місячним календарем, підготуйте насіння.

Саме перше що потрібно зробити — це перебрати посівний матеріал і відібрати хороші насіння. Всі вони повинні бути здорові, непридатні до посадки цибулини, в яких навіть один зубок з ознаками гнилі або цвілі.

Для того щоб не пересихало дінці зубка (на ньому утворюються корені), відібрані цибулини ділите на зубки безпосередньо перед посадкою.

При цьому не допускайте механічних пошкоджень зубков.

Якщо зубки в цибулині сильно розрізняються за розмірами, мають подвійну вершинку або зрощені, як сіамські близнюки зубки, якщо в цибулині всього 2-3 зубки, хоч і великі, – це говорить про виродження сорту. Доброго врожаю з такого садивного матеріалу не отримати.

Наступним етапом необхідно провести знезараження. Для боротьби з часниковим кліщем і нематодою зубки витримайте добу в розчині кухонної солі з розрахунку одна столова ложки солі на 3 літри води. Хороші результати дає витримка насіння в лугу, приготованому з золи:

 • 0,5 кг просіяної золи залийте 3 літрами води
 • дайте постояти, щоб набухла зола
 • доведіть до кипіння і охолодіть
 • коли вся зола опуститься на дно, злийте зверху рідина, це і є луг
Дивіться також:  Цибуля севок: опис сортів та відгуки (фото всередині)

Щоб не було контакту лугу з руками, одягайте латексні рукавички. Для використання розведіть в пропорції 1:2 і в отриманому розчині потримайте насіння 1-2 години. Від грибкових захворювань зубки дезінфікують протягом 25-30 хвилин в розчині мідного купоросу (1 чайна ложка без верху на 1л води), або в рожевому розчині марганцівки.

Також можна витримати в розчині фунгіциду «Фундазол» (продається в спеціалізованих магазинах для садівників і городників). Після цього насіння, не промиваючи, висаджують на грядки.

Як доглядати за часником при посадці на зиму

Для отримання хорошого врожаю, потрібно створити сприятливі умови для розвитку рослини. Догляд під час посадки озимого часнику починається відразу після посадки. Цей овоч вимогливий до вологи, тому ще при посадці пролийте землю на глибину до 30см. Перші два тижні після посадки у часнику відбувається інтенсивний ріст кореневої системи. Якщо осінь стоїть посушлива, періодично проводите поливи. На наступний день після поливу прорыхлите землю навколо рослин, це поліпшить повітрообмін в ґрунті.

Дуже хороші умови для росту і зимівлі дає мульчування землі. Найкраще це робити добре розклався торфом або перегноєм шаром 3-4см. Якщо немає торфу, використовуйте опале листя, її розкладають на грядку шаром приблизно 5см. Мульчування служить не тільки додатковим укриттям для зимівлі рослин, але і сприяє швидшому прогріванню ґрунту навесні, оберігає від утворення кірки і утримує, так необхідну для росту вологу.

Дуже корисні заходи по снігозатриманню, адже сніг є природним теплоізолятором. Глибокої восени розкидайте по грядках солому, хвойний лапник або звичайні гілочки дерев, тоді сніг не буде здуватися з грядок. А якщо ви взимку іноді приходьте відвідати ваш ділянку, киньте пару лопат снігу на насадження, часник вам скаже спасибі.

З настанням весняного тепла настає вегетативна фаза росту рослини. Його коренева система розташована поверхнево, на глибину не більше 10…20 сантиметрів, при цьому вона формується дуже швидко, і в початковий період потребує достатньої кількості вологи і поживних речовин.

У першій половині вегетації вологість ґрунту підтримуйте високою, а при формуванні цибулини знизьте її. За 2…3 тижні до збирання поливи взагалі припиніть. Дуже добре утримує вологу мульча, при цьому у верхньому шарі грунту не утворюється кірка, поліпшується повітрообмін, бур’яни отримують недостатню кількість світла і це гнітюче діє на їх ріст і розвиток.

Приблизно з середини червня у часнику починають з’являтися стрілки.

Їх потрібно своєчасно обламувати, в іншому випадку відбуватися зниження врожайності на 20-30%, так як частина поживних речовин рослина віддасть на формування насіннєвих бульбочок.

Стрілки залишають у декількох рослин для отримання молодого посівного матеріалу.

Якщо ви не застосовуєте мульчування, то періодично пропалывайте посадки часнику, розпушуйте ґрунт і видаляйте бур’яни. Ця рослина не любить сильного перезволоження, тому не захоплюйтеся поливами.

Добрива для озимого часнику

Як і будь-якій рослині, цього овочу необхідні підгодівлі добривами в процесі росту.

Часник дуже не любить свіжий гній або недозрілий перегній, цибулини виростуть пухкими, будуть розвалюватися і погано зберігатися.

Щоб враховувати рекомендації по внесеним добрив, ви повинні знати хімічний склад і стан вашої грунту.

Якщо ви не знаєте складу грунту, скористайтеся перевіреними і простими способами підгодівлі, які зможуть збагатити ґрунт поживними речовинами і не будуть гнітюче позначатися на зростанні часнику. Найкращим добривом для вирощування овоча є звичайна деревна зола.

У ній містяться високі дози калію і фосфору, а також вона багата всіма необхідними для цибулини мікроелементами.

Не змішуйте золу з азотними добривами, гноєм і пташиним послідом, тому що при цьому втрачається до половини поживних мікроелементів.

А ось при використанні її з торфом, компостом і перегноєм її дія посилюється. У цьому випадку золу використовують поверхнево і закладають в грунт граблями.

Для добрива часнику золу розсипають в міжрядді перед плановим поливом із розрахунку 1-3 склянки на кожен квадратний метр, а потім поливають з лійки.

Підживлення проводять тричі:

 • перший — при сході снігу
 • другий — через 14 днів
 • третій — при формуванні головок, у червні

Головне при цьому витримати термін третьої підгодівлі, якщо її зробити рано, то харчування піде не на формування цибулини, а лише на зростання зелені і стрілок.

Тому, якщо ви з осені нанесли на грядки з посадками мульчуючий шар, то за літо від вас буде потрібно лише три рази підживити часник золою. Все інше час приділяйте тільки періодичного поливу та видалення бур’янів.

Дивіться також:  Цибуля-сіянка: коли садити цибулю і як доглядати у відкритому грунті

Як садити часник по осені

Техніка посадки нашого овоча дуже проста. Головне дотримуватися деяких правил. Щоб рослина нормально перезимувало і не вимерзло, воно повинно вкоренитися. Але якщо посадити занадто рано, то воно не встигне тільки вкоренитися, але і прорости, а при сильних морозах може загинути. Тому в кожному регіоні існують свої термін посадки. Загальний діапазон строків коливається від кінця вересня до середини листопада. Давайте розглянемо, який термін потрібен часнику, щоб нормально перезимувати.

В життєвому циклі рослини існує кілька фенологічних фаз, таких як:

 • відростання коренів
 • поява сходів
 • зростання вегетативної маси
 • закладка і зростання зубков
 • визрівання цибулин
 • післязбиральне дозрівання
 • спокій і зберігання

Для нормальної зимівлі рослина має пройти першу фазу, тобто відростити корінці, але не увійти в другу фазу. Вважається, що рослина вкоренилося при довжині коренів 10-15см. В цьому випадку йому не страшні ніякі морози. При озимої посадки часнику потрібно для цього 30-40 днів. Ріст кореневої системи відбувається навіть при температурі грунту 2-3 градуси. Оптимальна глибина садіння 8-10см. Не бійтеся закопати його глибше, від цього йому буде тільки комфортніше. Якщо розглянути посадку на південному Уралі, то грунт промерзне на глибині 10 см тільки до кінця листопада. Це означає, що оптимальний термін посадки 20-30 жовтня. Якщо посадити раніше, то рослина може увійти в другу фазу розвитку, сильно прорости і при морозах загинути.

Давайте розглянемо безпосередньо як садити часник:

1. Підготуйте насіння для посадки.

2. Скопайте грядку, розрівняйте.

3. Прокреслите глибоку борозенку і насипте в неї попіл.

4. Зробіть невеликі ямки для насіння на відстані 12-15см один від одного. Загальна глибина борозенки і ямки повинна бути 8-12см.

5. У кожну ямку опустіть дінцем вниз по одному зубчику.

6. Засипте борозенки перегноєм. Якщо перегною немає, то просто розрівняйте і трохи примніть.

7. Полийте розчином фітоспорину з розрахунку 10-15 г на відро води.

8. Грядку зверху замульчуйте соломою.

Якщо немає соломи використовуйте сіно, стару траву, розпався торф. Це створить мікроклімат на грядці, взимку утримає сніг, а навесні дасть необхідне добриво.

Все зробили, вдалої зимівлі!

Після яких культур садити часник під зиму

Всім відомо, що будь-яка рослина в період свого росту і плодоношення використовує поживні речовини з грунту, на якій зростає. Це призводить до того, що родючий шар природним чином виснажується. І наше завдання відновити цю властивість. Зробити це можливо або внесенням в землю хімічних добавок, добрив і мінералів, або зміною культур, що висаджуються на одному місці (грядці). Часник – культура з короткою кореневою системою, тому за період свого росту вона витягує корисні речовини з верхнього шару ґрунту і буде правильно перекопати землю після попередніх рослин.

Ідеальними попередниками часнику вважаються зернові культури-сидерати (крім ячменю і вівса), вони значно покращують якість ґрунту.

Також добре росте на грядках після кабачків, патисонів, гарбуза і огірків. Любить часник рости і після огірків, квасолі та бобів, ранньої і цвітної капусти.

Спокійно ставитися до посадки після томатів, перцю, баклажанів, капусти середніх і пізніх строків дозрівання.

Не рекомендується саджати наш часник після таких коренеплодів як морква, буряк, цибуля, картопля.

Але не тому, що вони виносять із землі добрива, це можна легко скоригувати, а тому що у них спільні хвороби, які краще запобігти, ніж лікувати.

Якщо виникає питання-чи можна садити часник на одному і тому ж місці з року в рік? Відповім – можна, але небажано.

Що робити якщо часник, посаджений на зиму, почав сходити(проростати)

Так буває, що після посадки під зиму раптом настає тепла погода і часник починає рости. Чи варто цього боятися і що робити якщо таке сталося? Якщо висота пагонів не перевищує 5 см від рівня землі, то вам турбуватися не про що. Рослина холодостійка і добре перезимує, але, якщо рослина виросла набагато більше, прийміть заходи по додатковому укриття від заморозків. Укрийте шаром сіна, соломи, лапника. Якусь частину рослин можете втратити, але не всі. На майбутнє пам’ятайте, озимий часник не садять раніше жовтня. Подивіться ще відео на цю тему.

На цьому у мене все. Вірю, що вирощений урожай в саду або городі ніколи вас не розчарує. Ну а я прощаюся, до зустрічі на ділянці.