Мульчування томатів у теплиці

Після посадки томатів, завжди постає питання про підгодівлі, пасинкуванні, але часто упускається один важливий момент в одержанні гарного врожаю – його дуже складно отримати без мульчування грядок з помідорами. Дуже простий агрономічний прийом може дати солідну надбавку до урожаю.

І все було б просто, якби не величезна кількість матеріалів для мульчування. Від органічних, таких як скошена трава, солома, до штучних – руберойд, агроволокно, поліетиленові плівки. Всі вони надають різну дію на наші рослини, часом замість допомоги пригнічуючи їх.

Про те як правильно вибрати мульчуючий матеріал, як і коли його використовувати в теплиці з томатами я і хочу з вами поговорити.

Як і чим мульчувати томати в теплиці з полікарбонату щоб отримати хороший урожай

Завжди закликаю все робити усвідомлено. Це стосується і мульчування помідорів в теплиці. Щоб підійти до процесу усвідомлено, давайте розберемося з цілями, які ми ставимо перед собою, коли використовуємо мульчу, як правило, її використовують для:

 • забезпечення сприятливих умов для рослини
 • для живлення рослин

Під забезпеченням сприятливих умов мається на увазі:

 • захист від бур’янів
 • збереження вологи
 • підтримання температури
 • ступінь впливу на рослини (кислотність…)

Також варто враховувати доступність, зручність використання мульчі, довговічність її використання. Давайте розглянемо, як сприятливі умови досягаються з допомогою мульчі.

Захист від бур’янів:

Бур’янам дуже складно розвиватися під мульчею, так вона відсікає для них сонячне світло. Основна вимога в цьому випадку до мульчі – щільність і светонепроницаемость. Чим щільніше можна укласти мульчу, тим більше світла вона може затримати. В якості кращої мульчі в цьому випадку буде листя дерев і чагарників. Мокре листя дуже щільно злежується, не залишаючи бур’янам жодних шансів побачити сонячне світло. Для такої мульчі досить 3-4 сантиметровий шар листя.

Досить щільно можна укласти сіно, але шаром товщі, ніж листя. Ще товстіший шар потрібен для соломи. Голки хвойних дерев дуже погано відсікають світло, для нормального светозадержания потрібен шар голок до 20см. Компост і перегній від бур’янів захищають слабо, часто навпаки несуть у собі велику кількість насіння бур’янів.

Досить ефективно захищають від світла газети і картон. Їх щільно укладають і притискають. Притиснути можна сіном, соломою або бур’янами, які рекомендують спочатку виполоти. Дрібні з них можна залишити, а великі все-таки краще спершу видалити.

Багато садівники вважають, що мульчувати томати соломою краще ніж сіном, так як в сіні можуть бути насіння бур’янів. На жаль, часто зустрічаються тюки з соломою, дуже сильно обсемененные всякими травами, напевно, це питання до виробника соломи. Але мені здається, що на це не варто звертати уваги. І через сіно, і через солому рано чи пізно все-одно пролізуть бур’яни, просто вони вириваються дуже легко. Які виросли без світла вони мають слабку, поверхневу кореневу систему і вириваються дуже легко, часто просто пальцями руки.

Гній і компост по своїй структурі пухкі, захищають від перегріву, але набагато гірше, ніж солома чи сіно. А маючи темний колір самі швидко нагріваються.

Збереження вологи:

Одне з найбільш корисних властивостей мульчі – збереження вологи. Вона дозволяє зберегти вологу біля коренів томатів. Якщо розмістити мульчуючі матеріали з рейтингом, він буде виглядати так: листя, кора дерев, сіно, солома, гній і компост. Чим товще шар мульчі, тим краще він зберігає вологу.

Але якщо ви ставите додатковою метою більш швидке розкладання мульчі для поливу теплиці потрібна більша кількостей води, щоб пролити саму мульчу і зволожити грунт під нею. Різні матеріали по-різному реагують на полив. Якщо поливати грядку зверху, тирсу вберуть вологи дуже багато, перш ніж почнуть пропускати воду до землі. Кора дерев навпаки, майже не вбирає воду, пропускаючи всю її під себе. Якщо на вашій ділянці дефіцит води, рекомендую передбачити полив під мульчують шаром.

Дивіться також:  Пасинкування помідорів: як правильно пасинкувати і прищипувати помідори в теплиці

Підтримка температури:

Температурний режим грунту в теплиці дуже сильно залежить від її кольору. Темна грунт прогрівається помітно швидше, ніж світла. Тому, змінюючи колір поверхні ґрунту ми можемо регулювати температуру. Темна мульча на поверхні дуже швидко поглинає тепло, прогріваючи грунт навесні і восени, але влітку в жарку і сонячну погоду можливий перегрів коренів.

Світла навпаки, відбиває сонячне світло, не даючи можливості перегріву ґрунту під нею. Така мульча захищає ґрунт і коріння томатів від різких коливань температури, не дозволяючи сильно нагріватися в сонячний день, і остигати холодної ночі. Але саме це властивість мульчі має дуже поганий вплив на надземну частину помідор, коли приходять весняні поворотні заморозки.

Відкрита грунт сильніше нагрівається вдень і вдень віддає тепло в повітря, не даючи замерзнути листі. Шар мульчі поганий провідник тепла, він перешкоджає накопиченню тепла вдень і віддачі його вночі. Тому томати не слід мульчувати товстим шаром ранньою весною, тим самим збільшується ризик, що рослини замерзнуть. Навесні, для максимально швидкого прогрівання грунту, її краще оголити. Але оголена грунт менше зберігає вологу. В цьому випадку краще використовувати темні мульчуючі матеріали, вони і швидше прогріють грунт і утримують вологу.

Ступінь впливу на рослини:

Іноді зустрічаються мульчуючі матеріали для томатів із хвойних голок і гілок. Тут не все так просто, хвойна мульча може закисляти грунт, якщо ваша грунт лужна такий вибір може бути виправданим, але якщо грунт нейтральна або слабокисла, то хвою використовувати зовсім не варто.

Для живлення томатів:

Майже всі садівники і городники впевнені, що помідори необхідно годувати. Джерелом такого харчування часто розглядають мінеральні добрива або гній, перегній, компост. Але часто мульчу до такого виду харчування не відносять. Почасти в цьому є правда. Рослини не їдять сіно чи солому. Але, при розкладанні органічна мульча живить ґрунтовий мікросвіт – мікроби, гриби, черви, комахи, які розкладаючи органіку мульчі, виділяють органічні кислоти, ферменти, які в свою чергу роблять доступними для живлення мінерали ґрунту. А виділюваний мікробами вуглекислий газ йде на живлення рослин.

Якщо не вдаватися в біохімічні процеси, які проходять в ґрунті, органічна мульча може забезпечити достатнім і збалансованим харчуванням ваші томати. Потрібно лише створити умови для її розкладання. Просто задумайтеся: у природі немає куп гною та компосту, немає ЕМ препаратів і мінеральних добрив, але, тим не менш, все росте і розвивається.

Свіжоскошена трава і вирвані молоді бур’яни, укладені тонким шаром, при створенні сприятливих умов перегнивають дуже швидко, працюючи нітрохи не гірше, ніж гній і компост, забезпечуючи томати збалансованим харчуванням. Але укладені товстим шаром, можуть загнити, і з джерела живлення можуть перетворитися на джерело отруєння продуктами гниття.

Тонкий шар свіжої органічної мульчі добре використовувати для підживлення помідорів. Але така мульча вимагає більш частого підкладання. Сіно, особливо якщо його подрібнити, при створенні оптимальних умов, також досить швидко розкладається забезпечуючи гарне харчування томатам. Залежно від трави, сіна, або не підкладають за весь сезон, або це роблять ще один раз.

Солома містить важко разлагающуюся клітковину, це уповільнює процес розкладання, в результаті чого харчування надходить повільніше ніж від сіна. Але така мульча прослужить довше, її не потрібно підкладати за весь сезон. Дещо прискорити розкладання соломи можна її подрібнивши.

Дивіться також:  Фітофтора на помідорах – як боротися народними засобами

Ще довше розкладається листя, тому живлення від листя надійде ще менше. Якісні і повноцінним харчуванням листя стає після переробки її хробаками, які можуть це зробити швидко. Якщо черв’яків на ваших грядках мало, листя швидше за все не ваш варіант.

Як бачите, ні один матеріал мульчі не можна назвати ідеальним для виконання усіх описаних завдання. Висновок напрошується сам собою – мульча для томатів повинна бути листкової. Самим нижнім шаром краще робити сіно або компост. Але компост дуже швидко висохне. Немає води – немає живлення. Значить наступним шаром повинен бути шар, що утримує вологу – листя або солома. Якщо подивитеся на природу, то побачите, що у неї все так влаштовано – внизу торішнє листя та залишки рослин різного ступеня розкладання, а зверху більш свіжий опад, утримує вологу.

Тобто подібність ідеального мульчуючого шару для томатів створити можна і до цього потрібно прагнути.

Можна мульчувати томати тирсою?

Мене часто запитують, чи можна для мульчування томатів використовувати тирсу. Моя думка з цього питання негативне. Для цього є три основні причини:

 • тирсу здатні закислять грунт, що часто і роблять
 • тирсу викликають високу навантаження на ґрунтову мікробіоту в частині азоту
 • у хвойних тирси смолисті виділення

Це все стосується свіжих тирси, але якщо ви тирсу спершу підготуєте – протягом не менше 6 місяців вони у вас будуть розкладатися, наприклад упереміш з гноєм або компостом, то такі використовувати буде можна. Краще все-таки тирсу в якості мульчі використовувати для рослин ацидофилов, що люблять кислі грунти, а для томатів краще використовувати інші мульчуючі матеріали.

Як правильно мульчувати томати в теплиці

Під правильним мульчуванням слід розуміти, що мульча максимально забезпечує ваші потреби – захищає від бур’янів, зберігає вологу, живить томати. Якщо вона при цьому ще естетично виглядає, буде зовсім добре. Давайте поговоримо, як цього досягти.

Як я вже писав, одним мульчирующим матеріалом досягти всіх цілей неможливо, для цього мульча повинна бути листкової. Самий нижній шар можна покласти у вигляді шару сіна або готового компосту. Він у нас буде забезпечувати рослини і грунтову біоту харчуванням. Зверху цей шар потрібно прикрити шаром соломи. Солома буде відсікати сонячне світло, щоб не росли бур’яни, буде служити терморегулятором і не буде давати випаровуватися волозі.

Але в такому листковому пирозі є і мінус, тонкий шар компосту або сіна може швидко розкластися, при цьому виникає необхідність додати поживний шар, а зверху у вас лежить солома. Прибирати солому дуже незручно. Я в такому випадку поступають наступним чином. Всі кущі томатів закриваю соломою, а живильний шар, що складається з компосту і свіжоскошеної трави, додаю вузькою смужкою під солому посередині між кущами помідорів.

Коли роблю зелений настій з скошених трав, поливаю їм кущі не під корінь, а проливаю смужку з соломою, під якою знаходиться живильний шар. Періодично, у міру розкладання компосту або трави, підкладаю новий шар. Раз в тиждень обприскую всі АКЧ. При цьому весь інший шар соломи залишається лежати недоторканим.

Ще один важливий фактор при використанні мульчі. Як вже писав вище, навесні необхідно, щоб земля як можна швидше прогрілася. Це найкраще досягається неприкритою землею. Тому мульчу у теплицю закладайте, коли ґрунтовий шар, що нагрівся. Я це зазвичай роблю в кінці травня – початку червня. До цього терміну помідори в теплиці ростуть без мульчі.

Мульчування томатів у теплиці соломою – плюси і мінуси

Друзі, як я вже говорив вище, у кожного мульчирующего матеріалу є свої плюси і мінуси. Є вони і в соломи, давайте перерахуємо їх:

Дивіться також:  Підживлення томатів у теплиці – які добрива і коли використовувати?

плюси:

 • низька вартість
 • довговічність
 • естетичний вигляд
 • добре захищає від бур’янів і утримує вологу
 • терморегуляція

мінуси:

 • погано забезпечує живлення рослин
 • створює додаткове навантаження на грунтові мікроорганізми в плані живлення азотом

Один тюк житнього і ячмінного соломи розміром 40х50х80 див. в кінці травня 2019 року я купував по 100 рублів у місцевих фермерів. На теплицю довжиною 10 метрів, в яку висаджено приблизно 40 кущів томатів та 50 кущів перців у мене пішло 2 тюка. При цьому все літо шар соломи не вимагає оновлення і виглядає красиво.

Основний мінус, у мульчі з соломи, погане забезпечення живленням рослин. Причина у цього проста, солома в більшій своїй частині складається з целюлози і сильно збіднена азотом, тобто співвідношення вуглецю до азоту в соломи набагато більше, ніж у мікробів, що харчуються соломою. І для побудови своїх тіл, мікробів, при харчуванні соломою, починають забирати азот з грунту збіднюючи її.

Компенсувати це можна додатковим живильним шаром з компосту, перегною або скошеної трави. Тобто шар соломи виконує функцію захисту від бур’янів, теплокоррекцию кореневої системи і утримання вологи, а живильний шар забезпечує харчування томатів.

Мульчування скошеною травою – користь і шкода

Часто застосовують мульчування томатів скошеною травою, це дуже поширений і улюблений багатьма садівниками спосіб. Але також, як і в соломи, у нього є плюси і мінуси. Найбільший плюс від застосування скошеної трави – харчування рослин. Розкладаючись, трава забезпечує непогане харчування томатів майже всім необхідним.

В інтернеті зустрічаються рекомендації прямо протилежні, від «я завжди використовую» до «ні в якому разі». Чому так відбувається? Давайте розберемося. Свіжоскошена трава, укладена великим шаром, після поливу може злежуватися, перекриваючи доступ повітря. У тонкого шару трави такого не відбувається.

Траву, яку косять на різних ділянках відрізняється один від одного. В одного це в основному кульбаби і конюшина, а в іншого пирій. Один косить тримером інший газонокосаркою. Один скосив траву до дозрівання на ній насіння, а інший після. У кого-то трава хворіє у кого-то немає. Бачите скільки відмінностей може бути?

Тим не менш, при мульчуванні свіжоскошеної травою, є загальні принципи, яких слід дотримуватися і з якими я хочу вас ознайомити:

 • Шар свіжої скошеної трави на томатах не повинен бути великим – бажано 2-3см. Коли шар підсохне, покладіть ще 2-3см. Краще частіше підкладати, тоді трава буде правильно розкладатися.
 • Для зменшення ризику зараження хворобами, які можуть бути присутніми на траві, її краще спочатку подвяліть на сонці протягом 1-3 днів.
 • Подвяливание трави зменшує можливість занесення шкідників – попелиці, мурах, слимаків та інших.
 • Скашивайте траву до дозрівання на ній насіння. Якщо немає такої можливості, то підсушіть траву протягом 2-3 тижнів, насіння втратять свою схожість.

Не забувайте все обприскувати розчином АКЧ, так ви будете збільшувати популяцію біоти, що живе в ґрунті, та переробної мульчу. Якщо ви будете дотримуватися цих нескладних принципів, то шкоди від використання свіжоскошеної трави не буде.

Відео як мульчувати помідори в теплиці

Хочу показати вам відео, в якому показано мульчування теплиці з томатами свіжоскошеною травою. При цьому замість АКЧ застосовується мікробіологічний препарат Сяйво-2.

На цьому у мене все. Сьогодні розібрали ще одне дуже важливе питання, збільшує врожайність томатів. Ну а я з вами прощаюся, до нових зустрічей.