Лобелія – посадка й догляд у відкритому грунті

Доброго дня шановні читачі. Я розповідав як посадити на ділянці такі рослини як брокколі та цвітна капуста. Сьогодні хочу розповісти про чудову рослину, з гарною назвою – Лобелія. Це ніжне рослина, квітки якої схожі на дзвіночок або незабудку. Цю красу, що милує око різними відтінками кольорів, вирощують багато садівники. Вважається що виростити лобелію проблематично з огляду на її примхливого характеру. Але якщо дотримуватися деяких правил, догляд за нею не представляє великих складнощів.

Як садити і доглядати за лобелією у відкритому грунті

Лобелія — рід однорічних і багаторічних трав’янистих рослин, а також напівчагарників, чагарників і дерев сімейства дзвоникових. Рід названий на честь Маттіаса де Наповнююча Обеля (1538-1616) — голландського ботаніка і лейб-медика англійського короля Якова I, деякий час очолював королівський ботанічний сад. Батьківщиною ж цієї рослини вважають Південну Африку, саме на цих територіях вона росте на вологих і кам’янистих скелях.

У роді лобелії налічується понад 300 видів, що виростають у всіх частинах світу, але лише 20 видів введені в культуру як декоративні рослини. У садівників найбільш поширені два різновиди — це Лобелія ежевидная або Лобелія эринус (Lobelia erinus) і ампельна. Зовні вони легко відрізняються:

 • Эринус (кущова) – зростає низькими кульками, висотою 10-40см з великою кількістю дрібних квітів;
 • ампельна – має більш довге стебло до 60-70см, але квіти розтягнуті вздовж всієї гілки, тому здається, що вони більш розряджені.

Кущова лобелія найбільше підходить для посадки на клумби, в той час як ампельні сорти чудово прикрашають підвісні кашпо, горщики, балконні ящики і підвіконня. Про деякі особливості вирощування кущовий різновиди я зараз і розповім.

Лобелія відноситься до багаторічним трав’янистим , але в умовах Середньої Росії не зимує, тому зазвичай вирощується як однорічна. Світлолюбна, тіньовитривала і вологолюбна рослина, досить холодостійка, витримує зниження температури — 7 °C). Краща середовище проживання — незатененные місця з добре дренованими супіщаними і суглинними грунтами середньої вологості.

Перезволожений грунт може привести до загнивання кореневої системи. Надлишок органічних добрив приводить до рясного розвитку пагонів і листя на шкоду цвітінню. У суху і жарку погоду цвітіння може припинитися. Оптимальна температура для росту 20 — 25 ° С. Цвітіння починається через 70-80 днів. Розмножується насінням. В 1г міститься до 50000 насіння. Шкідники не виявлено, але може вражатися гнилизною, справжньої або борошнистою росою. На листках іноді з’являється іржа і плямистість.

Ось такі вимоги лобелія пред’являє для свого розвитку. Як ви бачите, вона зацвітає тільки через два місяці після посадки, отже, якщо ви хочете отримати гарні клумби на ділянці на початку літа, садіть тільки через розсаду. Можна посадити насіння у відкритий грунт з настанням літа, тоді є шанс побачити квітучі кущі до середини-кінця липня.

Період цвітіння у рослини дуже довгий, з початку літа і до листопадових заморозків. Варто тільки ножицями обрізати відцвілі квітконоси, як через деякий час з’являються нові квітучі пагони.

З великою обережністю використовувати добрива. При великій кількості азоту в ґрунті, лобелія сильно розростається, дає велику листя, але мало кольору. Найкраще добриво – зола, добрива для квітів або біогумус. Вони відрізняються низьким вмістом азоту і великим калію і фосфору. Також шкідлива для рослини і дуже родючий грунт, все з тієї ж причини, ви отримаєте багато зелені і мало квітів.

Весь догляд за лобелією у відкритому грунті полягає в прополці від бур’янів, своєчасному поливі і зрідка в підгодівлі. Підживлення проводять вже коли пересадили рослини у відкритий грунт. За весь період росту квітів підгодівлю проводять три рази, першу після посадки в грунт, другу перед початком цвітіння і третю після обрізки квітконосів і початком нового цвітіння.

Збирають насіння лобелії вже восени, коли з’являться коричневі насіннєві коробочки. Схожість у насіння зберігається протягом 3-4 років. Таким чином отримують свій посівний матеріал для наступних посадок.

Після першого цвітіння, обрізка на висоті п’яти-десяти сантиметрів від землі викликає нове кущіння і вторинне рясне цвітіння. Для отримання компактного і густого куща, його верхівку потрібно прищипнути, коли він досягне висоти 2,5 см. Відносно легко витримує пересадку в квітучому стані. При достатній кількості тепла і вологи лобелія цвіте до заморозків. Рослину можна пересадити в горщик і використовувати як кімнатна рослина.

Коли садити лобелію на розсаду за Місячним календарем 2019

Якщо ви пам’ятаєте, я писав, як орієнтуватися за місячним календарем. Є загальні правила, все, що росте під землею садять на убуваючу місяць, все, що росте над землею садять на зростаючу місяць. Лобелія як рослина, що росте вгору, прийнято саджати на зростаючу місяць. Також є оптимальні дні, пов’язані з проходженням місяця по знаках гороскопу.

Оптимальні дні для посадки в 2019 році:

 • лютий – 7, 11, 13, 16
 • березень – 10, 12, 16
 • квітень – 7, 11, 18
 • травень – 9, 10, 15, 17
 • червень– 5, 6, 12, 13, 16

Головне пам’ятайте, найкращий час для посадки – коли у вас є бажання це робити і присутнім гарний настрій. Якщо ви все робите без настрою, то ніякої місячний календар не допоможе, рости не буде.

Посадка однорічній лобелії в домашніх умовах

Давайте розглянемо, як можна посадити лобелію в домашніх умовах. Існує багато способів посадки, це в касети, на тканину, на землю, на сніг, гнотовий спосіб. Напевно, є безліч інших. У кожного є свої плюси і мінуси. Я хочу показати способи найбільш прості і надійні, ви можете вибрати найбільш зручний для вас.

Дивіться також:  Гортензія волотиста: посадка і догляд у відкритому грунті

Підготовка до посадки починається з підготовки землі.

Жирну і родючий грунт використовувати не можна, ідеальний варіант — це пухка земля з нейтральним або слабокислим рівнем PH.

Дуже зручно придбати спеціальний грунт для квітів в магазині.

Якщо ви самі його готуєте, то дотримуйтесь наступних пропорцій у співвідношенні 3:1:1:

 • верховий торф
 • пісок (перліт)
 • перегній (біогумус)

Насіння бувають дражоване і розсипні. Дражоване використовувати дуже зручно, вони не такі дрібні, як розсипні. В одній гранулі під живильним оболонкою міститься близько 4-5 насінин. Такі насіння розкладають по поверхні грунту і злегка притискують до поверхні. Насіння не заглубляйте, так як вони можуть не прорости. З таких насіння проростає щільний кущик, який легко пересадити на нове місце в горщик.

З розсипним насінням не так все просто в силу того, що вони дуже дрібні. При спробі витрусити їх з поліетиленового пакета вони можуть прилипати до нього. А також важливо при цьому не чхнути, інакше ви просто залишитеся без розсади. Такі насіння викладають на землю ватною паличкою або просто пальцями, взявши необхідну кількість дрібкою. Зручно змішати їх з піском, а потім вже розсипати пісок на поверхню грунту.

Давайте розглянемо процес посадки дражованого насіння:

Якщо ви дотримуєтеся місячного календаря, визначте оптимальний день.

Виберіть ємність для розсади і заповніть її землею, потім її трохи ущільніть.

Добре пролийте водою. Бажано для поливу зробити розчин води з епіне з розрахунку 1мл епіне на 1 літр води.

Зробіть невеликі поглиблення рядками, на глибину 1-2мм, глибше не робіть.

Додайте в рядки по одному зернятку на відстані 1-2 см один від одного. Не закопуйте їх, інакше можуть не прорости.

Присипте трохи дрібним річковим піском. Не засинайте зерна, а тільки присипте їх, щоб вони не каталися по поверхні. Зернятка повинні бути видні.

Полийте зверху з пульверизатора.

Закрийте зверху склом або плівкою.

Поставте ємність з розсадою в тепле і світле місце, в темряві лобелія не проросте.

Через 7-8 днів з’являться сходи. Перемістіть розсаду у прохолодне місце з температурою +15…+17 градусів.

На цьому етапі лобелії потрібно багато світла, найкращим варіантом буде досвечивание, деякі садівники ставлять лампи цілодобово. Якщо це проігнорувати сіянці сильно потягнутися до світла, стануть тонкими і кволими.

Одним із найважливіших умов нормального росту рослини є своєчасний полив. Не допускайте сильного зволоження ґрунту, це може призвести до загнивання саджанців. Також пересушений ґрунт може погубити все посадки. Зручно поливати розсаду медичним шприцом з голкою безпосередньо під корінь, не допускаючи попадання води на листя.

Контейнер з розсадою необхідно щодня провітрювати. Приблизно через місяць можна пікірувати сіянці.

До моменту висадки в грунт проводити підгодівлю добривами не рекомендується.

Як ви встигли побачити, найскладніше це дотримуватися вологісного режиму при вирощуванні лобелії. Корені повинні бути у вологому грунті, а зверху грунт повинна бути сухуватою. Якщо ви це забезпечите, то всі наступні етапи вирощування не представляють ніякої складності.

Далі я хочу показати вам, як виростити розсаду з розсипних насіння.

Способів, як я вже казав, дуже багато, але на мій погляд самий зручний спосіб – гнотовий. При такому способі вирощування ви звільняєтесь від необхідності підтримувати режим вологості ґрунту, вона регулюється сама. Налив один раз води, ви протягом пари тижнів можете про це не думати. Цікаво? Читайте як це зробити:

Візьміть пластикову пляшку і розріжте її приблизно навпіл так, щоб горлечко не діставало до дна 2-3см.

Візьміть синтетичну мотузок діаметром приблизно 8 мм і довжиною близько 100мм, не важливо з жилкою або без.

Не беріть бавовняну мотузку, вона загниє.

Візьміть поліетиленовий пакет, вузько намотайте його приблизно посередині мотузки і щільно вставте в шийку. Він запобіжить висипання землі з верхньої ємності в нижню. Замість пакета можете просто в кришці зробити дірку по товщині мотузки.

Верхню частину пляшки заповніть землею.

Якщо ви використовуєте покупну землю, не застосовуйте для фитильного олива універсальні грунти, вони буду закисати і заболочуватися. Використовуйте грунти на основі торфу.

Пролийте зверху добре водою і налийте воду в нижню пляшку. В нижню ємність можете зовсім трохи додати гумат калію.

Зверху розсипте насіння лобелії без присипання землею, просто пальцями, або за допомогою мокрої зубочистки вмочуючи її спочатку у насіння, а потім витираючи об землю, або волосяний пензликом для малювання, проводячи їй спочатку по насінню, а потім по землі.

Закрийте пакетом і поставте в тепле і обов’язково світле місце.

Приблизно через тиждень, коли з’являться сходи, почніть щодня провітрювати розсаду, розкриваючи пакет. Повністю прибрати пакет можна, коли у рослини з’явиться хоча б перший справжній листок. Через місяць можете проводити пікіровку.

Догляд за ампельної лобелією після сходів

Мене часто запитують, як доглядати за ампельної лобелією після сходів. Відповідаю, догляд за ампельної не відрізняється від інших видів цієї рослини. Як це робити, читайте нижче.

Дивіться також:  Астильба: посадка і догляд у відкритому грунті

Коли з’являться перші сходи, настає важливий момент у догляді за розсадою. Щоб вона добре зросла необхідний притримувати певних умов:

 • освітлення
 • зволоження
 • температура

Розглянемо кожен з них.

Освітлення.

Вважається, що лобелії необхідно кількість світла 12-16 годин. Якщо ви проживаєте в Москві і в ваші вікна завжди дивиться сонце, то світловий день в залежності від часу року буде такою (в годинах):

 • січень – 7,5
 • лютий – 9,5
 • березень – 12
 • квітень – 14
 • травень – 16

а якщо ви живете, наприклад, в Хабаровську, то тривалість світлового дня буде іншою (в годинах):

 • січень – 9
 • лютий – 10
 • березень – 12
 • квітень – 13,6
 • травень – 15

Якщо у вас темна квартира, у якій вікна виходять на північну сторону, то кількість світла для рослин буде менше. Виходячи з наведених цифр видно, що рослині необхідно досвечивание, але в залежності від місяця воно буде різним за часом. Якщо ви посадите в січні, досвічувати потрібно 5-9 годин, а якщо в березні, то 2-4 години. Тому розсада, посаджена в березні, завжди виглядає краще і міцніше ніж січнева або лютнева. По своєму досвіду скажу, що ми висаджуємо розсаду на початку березня.

Зволоження.

Найбільші проблеми з розсадою бувають саме із-за неправильного режиму зволоження. Сіянці до того тонкі і ніжні, що при поливі дощиком вони всі поляжуть і, швидше за все, вже ніколи не піднімуться. Деякі пробують піднімати їх зубочисткою, але надійніше поливати так, щоб вода не потрапила на листя рослин. Полив слід проводити під корінь медичним шприцом або поливати воду по стінках ємності, в якій сидять сіянці, а земля вже просочиться вологою сама.

Обов’язкова умова нормального розвитку — провітрювання ємності з розсадою. Це загартовує рослину і запобігає від загнивання рослин і хвороби чорної ніжки. Коли з’являться сходи, починайте трохи відкривати пакет зверху, щоб виходила зайва волога, спочатку на 5-10 хвилин, поступово доводячи час до 1 години через два тижні.

Хочу сказати, що сліпо слідувати рекомендаціям не варто. Кількість вологи усередині пакета сильно залежить від кількості ґрунту і його площі, від кількості води при поливі, температури навколишнього повітря. Процес настільки живий і від року до року різний. Головний критерій відкриття пакету для провітрювання – наявність на плівці конденсату. Немає конденсату – можете не відкривати. Також можна перевіряти за наявності затхлого запаху всередині – з’явився запах, почніть провітрювати.

Температура.

Як я вже говорив оптимальна температура для зростання +20…+25 градусів. Але після появи сходів температурний режим рекомендується зменшити до +15…+17 градусів і бажано дотримуватися такої температури до висадки в грунт. При цьому у рослини буде краще формуватися коренева система і воно менше буде витягуватися у висоту. Головне не допускайте протягів, поки розсада мала це може її погубити.

Пікіровка розсади і прищипування

Коли з’явиться перший справжній листочок, розсаду лобелії можна пікірувати. Простіше це зробити, якщо ви садили дражоване насіння. У цьому випадку саджанці сидять невеликими групками по 4-5 паростків.

Якщо ви садили гнотовим, або іншим способом, то саджанці будуть сидіти частіше і не рівномірніше. Страшного в цьому нічого немає. Я покажу як распикировать розсаду.

Підготуйте контейнер з землею. Чайною ложкою подкопните один кущик з паростками. Обережно розділіть їх руками. Візьміть пінцетом за кінчик кореня і занурте його в землю.

Повторіть так з кожним коренем. Так ви посадіть по одній рослині.

Після пікіровки полийте водою вздовж рядків.

Можна пікірувати відразу в стаканчики групами саджанців.

В стаканчиках з землею зробіть поглиблення приблизно по 2-3см. Чайною ложкою подкопните групу саджанців, і перенесіть в стаканчик,

опустіть у ямку і присипте землею. Трохи ущільніть землю.

Зробіть так зі всієї розсадою.

Після пікіровки полийте і приберіть з прямих сонячних променів на кілька днів.

Не поливайте водою з-під крана, що міститься в ній хлор погубить розсаду.

Якщо води немає, дайте їй відстоятися протягом дня. Поливайте звичайною теплою водою або з добавкою «Укоренітеля» або «Чистого аркуша». На цьому можна вважати процес пікірування закінченим.

Коли розсада виросте приблизно на 7-8см її можна прищипувати. Процес простий і проводиться для того, щоб прокинулися сплячі бруньки в пазухах листків. Прищипують руками або ножицями. Якщо з’явилися квітки – нічого страшного немає. Просто обріжте стебла на висоті близько 5см.

Повторне прищипування проводять в кінці літа, перед другою хвилею цвітіння. При цьому обрізають кущі. Лобелія дуже швидко розростається і починає цвісти з новою силою.

Підгодівля лобелії для рясного цвітіння після пікіровки

Як я написав вище, підгодовувати рослини до висадки у відкритий грунт потрібно з великою обережністю. Але так хочеться їх підгодувати, адже рослинки такі маленькі… і руки просто сверблять це зробити. Тоді то підживіть розсаду «Укоренителем» або «Чистим аркушем». До їх складу входить багато мікро – і макроелементів.

Наступною підгодівлі до пересадки в грунт не потрібно. Після пересадки потрібні мінімум добрив, в основному, як всім квітучим, потрібен калій і фосфор. Добрива повинні містити мінімум азоту, отже, зовсім не підходить гній і компост. Краще використовувати золу. З хімічних добрив можете внести один раз сульфат калію і в інший раз трохи комплексного добрива. Всі ці добрива чудово замінюються біогумусом, в його складі оптимальний набір хімічних речовин і знижений вміст азоту. За весь сезон лобелію підгодовують не більше трьох разів.

Дивіться також:  Примула багаторічна садова: посадка і догляд

Посадка розсади у відкритий грунт

На вулиці пройшли поворотні заморозки. Сонечко отогрело землю, а значить прийшла пора пересаджувати нашу розсаду лобелії у відкритий грунт. Нагадаю, що наша рослина світлолюбна і тіньовитривала. Це означає сильних вимог до розташування ділянки не пред’являє. Єдина вимога, щоб земля не була перенасичена перегноєм, в іншому випадку цвітіння буде мізерним, а зелене листя рясна. Посадка складається з декількох етапів:

 • Зробіть ямки глибиною 15-20см та на відстані 20-30см. У кожну ямку киньте по столовій ложці біогумусу і по половині склянки золи. Підсипте трохи землі, перемішайте і пролийте водою.

 • На отриману подушку помістіть рослина, або групу рослин з стаканчика з розсадою і присипте землею.

На цьому пересадка закінчена.

Догляд за лобелією під час цвітіння саду

Лобелія холодостійка, світлолюбна і вологолюбна рослина. Найкраще росте і розвивається на освітленому сонцем місці з достатньою кількістю вологи. Грунт любить пухку, поживну, але без надлишку органічних добрив. Догляд за нею не представляє особливих труднощів, проте вимагає дотримання деяких правил:

 • Полив
 • Розпушування і прополка
 • Підгодівля
 • Обрізка

Полив.

Коренева система у лобелії не розташовується біля поверхні, а росте вертикально вниз до глибини 10-15см. Така коренева система не пред’являє високих вимог до поливу. Просто проливайте грунт на цю глибину і не допускайте її пересушування.

Якщо ви вирощуєте квіти в кашпо або в ящиках, у жаркі дні волога з них випаровується набагато швидше, такі посадки потрібно поливати мінімум один раз в день.

Розпушування і прополка.

Розпушування дуже важлива операція для підтримки мікроклімату кореневої системи будь-якої рослини і лобелія тут не виняток. Недарма цей процес називають сухим поливом. Справа в тому, що після поливу або дощу, на поверхні ґрунту утворюється кірка, що перешкоджає доступу повітря до коріння, в теж час вода, проникаючи вглиб, утворює капіляри, по яких волога починає активно виходити назад назовні. Виходить подвійний шкоди – немає припливу повітря і присутній вихід вологи. А якщо грунт глинистий, то може припинитися відтік вологи, тоді відбувається загнивання коренів.

Розпушування руйнує поверхневу кірку і капіляри для виходу вологи, робить землю більш рихлою і доступною для припливу повітря. Так як коріння лобелії ростуть вертикально вниз, рихлити її потрібно на глибину 4-5см навколо рослини. Також проводите прополку від бур’янів.

Підгодівля.

Найкраще добриво для лобелії – це біогумус. В його складі багато макро-і мікроелементів, а також фосфору і калію, в теж час мало азоту. Це найкраще поєднання елементів. Кількість біогумусу за весь сезон на одну рослину складає 150гр. Розділіть це число на три частини. Першу підгодівлю проведіть через тиждень після пересадки у відкритий грунт, другу перед першою хвилею цвітіння, третю після першої хвилі цвітіння й обрізки рослин.

Підживлення калійними добривами, такими як сульфат калію, провокують рясне цвітіння.

Виглядає лобелія при цьому красиво, дуже багато кольорів, але я не прихильник таких підживлень, це як допінг на спортсменів. Краще отримати здорове, гармонійно вирощене рослина.

Обрізка.

Обрізка є дуже важливою операцією для отримання красивого куща. При цьому ви провокуєте до пробудження сплячі бруньки, з яких починають рости відростки. Кущ починає загущаться, що в свою чергу призводить до більшої кількості квіток.

Обрізання можна проводить кілька разів за сезон, рослина легко переносить цю операцію. У теж час ампельні види не прийнято обрізати і прищипувати, але вона також легко переносить. Все залежить від того, що ви хочете отримати. Обрізаний кущ виглядає коротшим і пишніше, необрізаний виростає довше і на ньому менше кольору.

Висота рослини, на яку обрізають його, залежить від сорту. Загалом прийнято обрізати на висоті 5-10см, і головне при цьому обрізати точку росту. Повторю ще раз, все залежить від того який кущ ви хочете отримати, або коротшим або довшим. І не бійтеся обрізати її мало чи багато, у лобелії немає такого поняття.

Розмноження багаторічної лобелії живцями

Існують різні способи посадки лобелії, один з них — це вегетативний спосіб живцями. Зауважу, що є сорти цієї рослини, наприклад Лобеликс, Curacao Basket White, Річарда і інші, які для збереження сортових ознак, розмножують тільки живцюванням.

Процес цей дуже простий і його можна застосовувати для будь-якого сорту, при цьому ви отримаєте квітучий кущ набагато раніше, ніж при вирощуванні з насіння. Пропоную подивитися відео, як це зробити.

На цьому у мене все. Вдячний вам, що були зі мною до кінця. Сподіваюся, ви отримали багато цінної інформації по вирощуванню і догляду за лобелією, яку будете застосовувати на практиці. Як бачите, рослина не таке вже й примхлива, як пишуть у багатьох місцях.