Капуста броколі: вирощування і догляд у відкритому грунті

Доброго дня дорогі читачі. На минулих зустрічах я розповідав як посадити редис і цибулю-порей. Сьогодні буду розповідати про Брокколі чи спаржеву капусту – однорічна овочева рослина сімейства Капустяні. Це швидкоростуча рослина, що досягає висоти 60-90 див. на вершині якої утворюється багато квітконосів, які закінчуються щільними групами дрібних зелених бутонів, зібраних в невелику рихлу головку, яку зрізують для використання.

Найбільш підходящі умови для зростання брокколі – прохолодний і сирий клімат, з температурою від 18 до 23 градусів. Збір врожаю ведуть при розмірі головки 10-17 см Причому якщо її зрізати, то з бічних нирок можуть розвинутися нові головки в умовах м’якого клімату це дозволяє знімати урожай протягом кількох місяців поспіль.

Від цвітної капусти броколі відрізняється менш щільною головкою, яка закінчується бутонами жовтого, синього, зеленого або фіолетового кольору, зібраними у вигляді пучків. По врожайності вона перевершує кольорову в два — три рази, у неї чудовий смак і низька калорійність.

Як городньої культури, її вибирають багато садівники і городники. Вирощування і догляд за цим овочем у відкритому грунті не представляє особливих труднощів, капуста дає хороший урожай навіть у регіонах з холодним і коротким влітку. Вона порівняно стійка до заморозків і здатна переносити до -7 градусів. До погодних і ґрунтових умов брокколі не пред’являє високих вимог, цілком може рости на вологих і важких ґрунтах.

Як вирощувати капусту брокколі у відкритому грунті на дачі

Існує два основних способи посадки цієї капусти:

 • з насіння
 • з розсади

У кожного способу є свої плюси і мінуси. Період вегетації у броколі становить 60-150 днів. Тому для отримання головок в ранні терміни, використовують тільки посадку розсади. Посів насіння проводять приблизно за 40-50 днів до передбачуваного строку посадки у відкритий грунт. Отже, якщо ви хочете знімати урожай в серпні або вересні, садіть розсаду в березні – квітні. Для південних регіонів цілком можна садити капусту відразу в грунт, теплий період там довші і його вистачить для нормального зростання і визрівання рослин.

Спеціальних умов для розвитку капусти не потрібно, можна лише зазначити, що вона любить хороше освітлення і вологість, оптимальні температури для неї лежать в інтервалі від 18 до 23 градусів. Але незважаючи на це вона добре переносить і спеку, і легкі заморозки.

Садимо брокколі на розсаду. Терміни посадки

Давайте більш детально розглянемо, як одержати врожай цього чудового овочу. Так як в більшості регіонів Росії переважає клімат помірних широт, то найбільш оптимальним, а для багатьох регіонів єдиним, способом посадки брокколі є садіння у відкритий грунт з розсади.

Як я вже говорив, посадку розсади здійснюють приблизно за 40-50 днів до передбачуваного терміну висадки на ділянку. Як виростити розсаду з насіння я розповім нижче.

Виберіть насіння капусти:

Звертайте увагу на термін дозрівання. Я покажу, які насіння використовую я на своїй ділянці:

Тонус:

Ранньостиглий сорт вітчизняної селекції. Ранньостигла, дозрівання через 60-90 днів від сходів.

Характеристика рослини. Розетка підлозі горизонтальна, діаметром 19…23 сантиметри. Головки темно-зелені, але в холодну і жарку погоду забарвлення може придбати буро-коричневий відтінок, щільні, масою 160…200 грамів. Врожайність до 2 кілограмів, при першому зборі до 1 кг з квадратного метра. Через 5…8 днів після збирання дозрілих головок відростають головки другого і наступних порядків. Смакові якості хороші. Рекомендований для консервації.

Терміни посіву. Посів на розсаду в середині квітня. Пікірування у фазі сім’ядолей. Висадка в грунт в середині травня.

Геометрія посіву: відстань між рядами 60 см, між рослинами 20-30см.

Вітамінна:

Ранньостиглий сорт капусти броколі вітчизняної селекції.

Початок дозрівання: при посіві насіння в лютому дає урожай з початку червня по вересень.

Характеристика рослини. Розетка підлозі горизонтальна діаметром 40…58 сантиметрів. Головки темно-зелені, щільні, масою 133…354 грама. Врожайність до 2,4 кг з квадратного метра. Через 7…10 днів після збирання дозрілих головок відростають головки другого і наступних порядків.

Догляд. Сорт вимагає своєчасного прибирання, так як голівки швидко розпушуються.

Фієста F1:

Середньоранній, високопродуктивний гібрид капусти брокколі.

Початок дозрівання: 80 днів від сходів до технічної стиглості.

Характеристика рослини. Лист довгий, синьо-зелений, сильнорозсічене, зі слабким восковим нальотом. Головка середнього розміру, округло-плоска, до округлої, частково покрита, темно-зелена, дуже щільна, среднебугристая. Смакові якості відмінні. Гібрид характеризується дружним дозріванням урожаю. Рекомендований для домашньої кулінарії і консервації. Врожайність 2,5…3,5 кг з квадратного метра.

Терміни посіву. Посів на розсаду в середині квітня. Пікірування у фазі сім’ядолей. Висадка в грунт в середині травня.

Геометрія посіву: відстань між рядами 50 см, між рослинами 30см.

Стійкість до хвороб. Стійкий до фузаріозного в’янення.

Лінда:

Сорт капусти броколі Чеської селекції Moravoseed.

Середньостиглий, період від повних сходів до технічної стиглості 85 днів.

Характеристика рослини. Рослина середньоросла, листя підняті. Головка еліптична, середнього розміру, темно-зелена, без антоциана, середньо горбиста, среднеплотная, криюче листя відсутні. Головка темно-зелена, масою 300…400 грамів. Після зрізання відростає до 7 головок нащадків. Урожайність 3…4 кг з квадратного метра.

Дивіться також:  Редис: коли садити і як виростити редиску в теплиці з полікарбонату

Геометрія посіву: відстань між рядами 50 см, між рослинами 50см.

З насінням визначилися.

Хочу зауважити, що насіння капусти бувають вже підготовлені до посіву, вони оброблені регулятором росту, фунгіцидом і покриті барвником.

Якщо у вас не такі насіння, їх потрібно підготувати.

Підготовка насіння:

Вибрані насіння помістіть в марлевий мішечок і опускають в гарячу воду з температурою 48-55 градусів на 20-25 хвилин або просто в слабкий розчин марганцівки з кімнатною температурою на 15 хвилин. Промийте мішечок в холодній воді і помістіть його в розчин HB-101, в пропорції 1 крапля на підлогу-літра води на добу, а потім знову промийте.

Після цього рекомендується розмістити насіння на нижній полиці холодильника для загартовування на одну добу. Після холодильника можете трохи підсушити до сипучості, а можете цього не робити. Насіннєвий матеріал для посадки готовий.

Підготуйте для посадки землю:

 • Грунтова суміш готується за два дні до висіву сінях. Можете використовувати покупної грунт або зробити самому. Оптимальний склад землі для посадки капусти це суміш землі, торфу і піску в співвідношенні 1:1:1. Нагадаю ще раз, що брокколі не вимоглива до ґрунтових умов. Але стару городню землю краще не використовувати, так як з нею можна привнести хвороби. В отриману суміш додайте золу з розрахунку на відро землі 1 склянку золи.
 • Пролийте субстрат рожевим розчином марганцівки.

 • На наступний день пролийте грунт розчином фунгіциду. Краще це зробити розчином Фітоспорину.

Дайте постояти ще один день.

 • Розрівняйте поверхневий шар землі.

 • Зробіть поглиблення в вигляді рядків на відстані 3 см один від одного та 1см глибиною.

 • В борозенках додайте насіння на відстані 1 см один від одного.

 • Розрівняйте поверхню. Даний вид опади розрахований на подальшу пікіровку. Але можна обійтися і без неї, якщо висадити в касети. Заповніть їх землею, зробіть паличкою поглиблення, додайте по одному насіння і розрівняйте поверхню.

 • Посіви укрийте легким укривним матеріалом і зверху закрийте плівкою. Контейнери додайте в теплому місці з температурою 20-24 градуси. Сходи з’являться на 4-7 день, в залежності від температури. Після цього зніміть укривні матеріали і перемістіть саджанці ближче до світла.

Дотримуйтеся температурного режиму після появи сходів:

 • перші 5 днів: удень +8…+10, вночі +6 градусів
 • наступні дні: удень +16…+20, вночі +12…+16 градусів

Температура вище +20 градусів веде до передчасного формування головок. Надмірні поливи можуть призвести до захворювання чорною ніжкою.

Пікіровку капусти проводите у віці 14 днів після сходів. Після пікіровки, для кращої приживлюваності, захистите сходи від прямого сонячного світла і зменшіть температуру до 21 градуса, після того як саджанці зміцніють, поверніть їх в режим вдень +16…+17, вночі +10…+12 градусів.

Вирощуємо брокколі з насіння

Якщо ви живете в теплих регіонах, то можете висадити брокколі у відкритий грунт без розсади, відразу насінням. Безрозсадним способом можна сіяти в кінці квітня початку травня. Як підготувати грунт для посадки читайте тут. Для початку замочіть насіння в стимуляторі росту, згідно інструкції, а потім вже висаджуйте. Землю скопайте, пролийте її 1% розчином марганцівки.

На наступний день розчином фітоспорину. Внесіть золу, розрівняйте.

Насіння висаджують в ямки глибиною 1см, на рекомендованому відстані в залежності від сорту, по 3-4 насінини. Поки не з’явилися сходи, закрийте вскопанный ділянку плівкою або порожній обрізаної навпіл пляшкою.

При масових сходах, проредите капусту, видалите найбільш слабкі паростки.

Майте на увазі, посадка пізньостиглих сортів абсолютно невиправдана, урожай можете і не дочекатися.

Агротехніка вирощування капусти броколі – посадка і догляд

Грунт для посадки повинна містити необхідні поживні речовини. Ділянка готують з осені. Найзручнішим добривом є нітрофоска, в складі міститься по 12-17% азоту, фосфору і калію, і її внесення не дасть вам помилитися якщо ви не знаєте хімічний склад грунту вашої ділянки. Нітрофоску вносите з розрахунку 40гр на 1кв.м. Дуже корисно додати добрива, що містять бор і молібден.

 • Навесні, перед посадкою, рекомендую звіритися з місячним календарем і визначити найбільш зручний для цього день. Посадку здійснюють на зростаючу місяць. Зверніть увагу на культури, які росли на цьому місці.

Погані попередники:

 • капуста
 • буряк
 • томат
 • ріпа
 • редька
 • редис

Хороші попередники:

 • сидерати
 • морква
 • картопля
 • цибуля
 • бобові
 • зернові огірки
 • Скопайте обраний ділянку, попередньо внісши золу 1 склянка на 1кв.м. та органічні добрива у вигляді перегною або компосту, з розрахунку пів відра на 1кв.м.

 • Розрівняйте грядку і пролийте розчином фітоспорину.
 • Зробіть ямки, виходячи з геометрії посіву, прикладеної до вашого сорту. Наприклад, для сорту Тонус, геометрія посіву наступна: відстань між рядами 60 см, між рослинами 20-30см.
 • Ямки пролийте водою, по 2-3 літри на кожного.

 • Вийміть саджанець з касети, покладіть в поглиблення, засипте землею (2-3см над кореневою шийкою) і трохи примніть її. Зверху обов’язково присипте сухою землею або мульчею, це запобіжить утворенню кірки на поверхні грунту.
Дивіться також:  Посадка та вирощування буряків у відритому грунті – коли сіяти і як правильно доглядати за буряком

Висаджувати розсаду краще в другій половині дня. У цьому випадку в землі довше залишиться волога і не буде сильного освітлення прямими променями сонця.

Подальший догляд за брокколі полягає в поливах, прополки і періодичних підгодівлі. Рослина підгодовують двічі:

 • перший раз через 2-3 тижні після посадки
 • другий раз, після того як на капусті зав’яжуться головки

Підгодівлю проводите розчином коров’яку в пропорції 1:10, із розрахунку 1 літр розчину на один кущ.

Після поливів, якщо не використовуєте мульчу, обов’язково розпушуйте землю.

Уважно стежте за появою шкідників на листках, будь то хрестоцвіті блішки або метелики, а також за появою такого захворювання як чорна ніжка. При такої хвороби уражені ділянки стебла темніють, він стає тонким, загниває і надломлюється.

Причинами виникнення це хвороби є надмірна вологість повітря, загущена посадка, відсутність провітрювання. При появі симптомів захворювання полийте рослину розчином марганцівки з розрахунку 0.5 гр на 1 літр води. Через два тижні повторіть обробку.

Як виростити капусту щоб не пішла в колір

Бутони на капусті, які ми використовуємо в їжу, утворюють суцвіття, і, якщо у суцвіть з’явилися жовті квіточки вважається, що капуста перезріла. Насправді, цвітіння є одним з природних властивостей брокколі. І вона зацвіте в будь-якому випадку, рано чи пізно. Проблема полягає в тому, що вона зацвітає раніше, ніж ми цього хочемо. Я спробую розповісти, як це запобігти.

Скажу відразу, якщо капуста зацвіла, використовувати її в їжу можна, всі вітаміни і мінерали в ній залишаються, страждає тільки товарний вид і трохи смакові якості. Основна проблема раннього зацвітання — це те, що брокколі не набрала своєї маси та товарного вигляду.

Причин раннього зацвітання кілька. Одна з основних це недолік харчування. Капуста дуже чутлива до нестачі калію і фосфору, а також їй потрібні добрива, що містять мінерали молібден і бор. Купіть добриво гумат калія з мікроелементами, і поки не почалося зав’язування головок поливайте кожні 10-20 днів згідно інструкції, як тільки ваша рослина зміцніє і набере чинності після посадки. Таким чином ви підгодуйте рослину і простимулюєте зав’язування головок.

Іншою причиною раннього цвітіння є висока і низька температура повітря. Якщо зав’язування головок припадає на жаркий час, то, швидше за все, капуста піде в колір. Можна спробувати уникнути притіненням рослини і частим поливом. Але сильно не заливайте, болота в коренях бути не повинно.

Завжди контролюйте бутончики, якщо вони витягнулися, капуста зацвіте за одну ніч. Краще цього не чекати і зрізати головку.

Шкідники капусти і як з ними боротися

При вирощуванні брокколі будьте готові до того, що доведеться боротися з шкідниками, яких не так вже й мало. На капусті можуть з’явитися хрестоцвіті блішки, капустяні мухи, попелиці, метелики, а також слимаки і равлики. Всі вони представляють серйозну загрозу майбутньому врожаю.

Попелиця:

дрібні сисні комахи довжиною 1,9-2,3 мм, безкрилі і крилаті. Вони висмоктують сік з рослин, листя знебарвлюються, скручуються, рожевіють і в’януть.

Капустяна муха:

Дрібна муха довжиною 6,0-6,5 мм сіруватого забарвлення. Шкодять личинки довжиною 8 мм, які з’являються з відкладених мухою яєць на ґрунті поблизу стебла рослини. Личинки впроваджуються в корені, стебла і навіть качани. У рік дає до 2 і більше поколінь. Зимують лялечки в грунті.

Хрестоцвіті блішки:

Дрібні чорні жуки довжиною 2-3 мм. Зимують у стадії дорослого жука під рештками рослин у верхньому шарі грунту. Виходять рано навесні і пошкоджують рослини весь сезон.

Капустяна білянка:

Метелик з розмахом крил 4-5 см білого або жовто-лимонного кольору. Білянка робить округлу кладку з нижньої сторони листа. Основне пошкодження завдають гусениці жовто-зеленого кольору довжиною до 4 см За сезон кілька поколінь. Зимують лялечки на рослинних залишках.

Капустяна совка:

Метелик з розмахом крил до 4 см коричнево-сірого кольору. Років починається на початку літа. Самки відкладають яйця на зворотну сторону листя. Молоді гусениці зелені, а дорослі — бурі, довжиною до 5 див Гусениці виїдають у листі великі дірки, проникають в качан і вигризають ходи. Зимують лялечки в грунті, як правило, дає 1 покоління.

Капустяна міль:

Дрібна метелик з розмахом крил 13 мм сіро-коричневого кольору, гусениці якої виїдають м’якоть листків з нижньої сторони, утворюючи ушкодження у вигляді віконець. Гусениці зелені, веретеновидні, довжиною 9-14 мм, розвиваються 1,5-2 тижні. За літо дає до 4 поколінь. Зимують лялечки на рослинних залишках.

Равлики і слимаки:

Слизняк — це равлик без мушлі довжиною до 5-7 див. Активні вночі. Об’їдають листя, повністю знищують рослини в розсадний період. Зимують дорослі особини і яйця під укриттями. Небезпечні при надлишку вологи.

Існує величезна кількість сучасних інсектицидів, здатних впоратися з навалою шкідників. Якщо ви – прихильник органічного землеробства почніть з застосування народних засобів, багато з яких досить ефективно позбавляють від шкідників капусти і значно зменшують їх кількість. Якщо народні засоби не допомогли, тоді застосовуйте хімічні препарати.

Дивіться також:  Цибуля-сіянка: коли садити цибулю і як доглядати у відкритому грунті

Народні засоби:

Настій листя тютюну. Застосовується проти хрестоцвітної блішки.

 • 200 г листя залийте 10л. гарячої води і дайте настоятися протягом 2-3 годин, потім процідіть і додайте 1ст.л. рідкого мила. Цим настоєм обприскують рослини.

Пам’ятайте: обприскування грядок категорично заборонено в сонячну погоду. Найкраще робити це пізно ввечері, коли сонце вже неактивно.

Відвар із стебел селери. Застосовується проти капустяної мухи.

 • 1кг. стебел селери подрібніть, залийте 2л. води і кип’ятіть протягом 30 хвилин, після чого настоюйте ще 2-3години. Перед застосуванням настій охолодіть, процідіть і до кожного 1л. складу додайте по 5л води. Для кращого прилипання до листя рослин в готову суміш можна додати 10гр. рідкого мила.

Настій кульбаби. Проти хрестоцвітної блішки.

 • 500гр. свіжого листя і коріння кульбаби пропустіть через м’ясорубку, залийте отриману кашку 10л. води, перемішайте, процідіть і додайте 1ст.л. рідкого мила.

Розчин нашатирного спирту. Проти капустянки, слимаків, попелиці, мурашок.

 • 10 мл нашатирного спирту розчиніть у відрі води. Щоб відлякати вовчка, яка любить селитися на капустяні грядки, перед висадкою розсади в кожну лунку додайте не більше 0,5 л. розчину. При позакореневій обробці капусти розчином нашатирного спирту можна додати до складу трохи господарського мила.

Настій деревію звичайного. Проти попелиці, гусениць.

 • Кілограм стебел, листя і квіток залийте окропом і дайте настоятися протягом півгодини. Потім додайте 10л. води і залиште ще на 4 дні. Перед застосуванням настій додайте 40гр. мила.

Зола для підживлення рослин та боротьби з шкідниками. Проти хрестоцвітної блішки, капустяної мухи, слимаків.

 • Існує думка, що хрестоцвіті блішки воліє харчуватися чистими листками. Тому можна опудривать капусту сумішшю деревної золи і гашеного вапна пушонки (1:1). В якості альтернативи підійде також суміш золи та тютюнової пилу (1:1).

Особливості вирощування брокколі в Сибіру

Стійка до холодів і невибаглива капуста броколі, її сорти та всілякі гібриди можна вирощувати до заморозків. Кліматичні умови Сибіру не позначаються на здатності до плодоношення рослини і нормальному розвитку качанів. Якщо для середньої смуги Росії підходить вся лінійка сортів та їх гібридів, яких налічується більше 200, то при вирощуванні капусти в умовах низьких температур необхідні сорти з мінімальними термінами дозрівання, ранньостиглі.

Сорти, які дозрівають влітку або восени, не підходять для Сибіру. Довгий період вегетації означає загибель рослини при перших морозах. Плануючи посадку рослини на ділянці, вибирайте ранні сорти брокколі, наприклад такі:

Батавія F1

Батавія F1 – середньоранній гібрид брокколі голландської селекції. Термін дозрівання 95-102 дня. Розміри зрілих суцвіть, вражаючі: в середньому головки важать 700-800 м, але може досягати і рекордних 2 кг. Крім того, у зрізаному вигляді овочі добре переносять транспортування, на відміну від більшості інших сортів.

Вярус

Термін дозрівання 65-75 днів. Брокколі польського сорту Вярус не може похвалитися такими вражаючими розмірами суцвіть, як Батавія F1, зате після зрізу основної голівки на стеблі швидко утворюються додаткові. Саме тому при невеликій масі суцвіть у капусти цього сорту такий непоганий урожай.

До того ж, рослини цього сорту можуть гідно переносити як низькі, так і високі температури.

Кучерява голова

Термін дозрівання 80-95 днів. Маса головного суцвіття брокколі Кучерява голова перевищує 500 р. Після його зрізання на стеблі утворюється 5-6 бокових головок масою 30-40 р.

Ця капуста практично не хворіє. Суцвіття відмінно зберігаються і підходять для заморожування.

Стромболі F1

Термін дозрівання-65-70 днів. У російський Держреєстру насіння цей голландсько-ізраїльський гібрид потрапив тільки в 2015 році і поки продається тільки в пакетах по 1000 штук. Очевидний плюс – насіння вже оброблені Тірамом (фунгіцидом).

Стромболі F1 – скоростиглий і досить великоплідний гібрид. Його суцвіття дуже смачні і поживні.

Юнга F1

Строк дозрівання 60-65 днів. Суцвіття цього гібрида зовсім невеликі, але зате дуже смачні. Юнга – справжній чемпіон за вмістом вітамінів. Тому щоб їх зберегти, суцвіття краще не відварювати, а вживати у свіжому вигляді.

В іншому агротехніка вирощування капусти для Сибіру та інших регіонів нічим не відрізняється один від одного.

Як виростити капусту в Підмосков’ї

Підмосков’ї ставиться з середньої смузі Росії, з переважанням помірно-континентального клімату. Вирощування капусти броколі в цьому регіоні дуже сприятливий. По способам посадки та догляду писав вище, все це в рівній мірі відноситься і до Підмосков’ю.

Пропоную додатково подивитися відео, як же посадити наш овоч і отримати хороший урожай.

На цьому у мене все. Сподіваюся, ви подчерпнули багато корисної інформації про такий чудовий овоч як капуста броколі. Ну а я з вами прощаюся, до зустрічі!