Гортензія волотиста: посадка і догляд у відкритому грунті

Доброго дня шановні читачі. Сьогодні будемо говорити про волотисте гортензію. Крім волотисте існує деревоподібна, крупнолистная, почвопокровная, садова (макрофила) та інші. Обіцяю огляди з ним зробити трохи пізніше. Поки зупинимося тільки на волотисте, як на найбільш поширеною. Почнемо з опису і необхідних умов для нормального росту і розвитку.

Гортензія волотиста це чагарник або дерево, висотою може досягати 10 метрів. Коріння залягають неглибоко, але межа поширення значно перевищують діаметр крони. Листя досягають розміру більше 10см. Суцвіття – широкопирамидальные густоволосистые волоті до 25 см завдовжки, звідси і назва цієї рослини. Цвіте практично з початку літа і до пізньої осені.

Гортензію бажано висаджувати в напівтінистих місцях, інакше на прямому сонці красиві квітки можуть втратити свою декоративність. Вона швидко росте, відрізняється помірною морозостійкістю. Віддає перевагу злегка кислу, ближче до нормальної, родючу і вологий грунт. Добре реагує на органічні і мінеральні добрива.

Обов’язкова умова догляду за гортензією – обрізка. У кущової форми пагони навесні обрізають на три бруньки, деревоподібну обрізають не так сильно. Для формування дерева всі пагони, крім головного, прищипують один два рази за літо. Після того, як стовбур зросте до нормального діаметра на висоті близько 1,5 метрів закладають крону.

Волотисте гортензію вирощують з насіння, і розмножують відводками і живцями. Скажу відразу, посадка насінням процес тривалий, і не всі беруться за нього, вважаючи за краще купити готові саджанці або запозичити в сусіда по саду. У будь-якому випадку як це зробити я розповім.

Якщо коротко, то це все основні вимоги по догляду за цим красивим рослиною, більш докладно розглянемо нижче. Також рекомендую почитати як посадити на своїй садовій ділянці лобелію. Впевнений, удвох вони його прикрасять.

Гортензія волотиста – назви й описи сортів

Велику популярність це дивовижне рослина отримала завдяки своєму неймовірно красивому і тривалому цвітінню. На сьогоднішній день налічується багато сортів волотисте гортензії, деякі види якої здатні змінювати відтінок, накопичуючи в собі алюміній, який виділяється з кислих ґрунтів.

Brussels Lace

Красивий розкидистий кущ, з округлою кроною з широкою основою. Висота може досягати від 1,5 до 2,5 м. Листя темно-зелені, середнього розміру, узкояйцевидной форми. Суцвіття — волоть конічної форми до 35 см в довжину, складається з стерильних та плодущих квіток. Колір у волоті білий з кремовим відтінком, до осені злегка рожевіє, а також змінюється при зміні кислотності грунту. Гортензія цвіте рясно з липня і майже до заморозків. Невибаглива і зимостійка рослина.

Не переносить лужні, а також перезволожені і переущільнені грунту. Віддає перевагу зволоженим, дреновані, родючі, суглинні ґрунти з кислою або слабокислою реакцією. Непогано росте на торф’яних субстратах. Помірно вітростійка, сильний вітер може пошкодити паростки. Добре переносить обрізку і стійка до хвороб і шкідників.

Гортензія володіє високою зимостійкістю і може рости в регіонах Західного Сибіру і Далекого Сходу. Берегти від заморозків потрібно тільки молоді пагони. Рослина світлолюбна, але краще росте в притінених місцях. Розмножують зеленими активно зростаючими живцями з кінця весни до середини літа, або здерев’янілими живцями з кінця зими до початку літа.

Dart’s Little Dot

Новий, дуже рідкісний карликовий сорт гортензій. Висота куща не перевищує 1 метра, має густу крону і прямостоячі стебла.

Листя невеликі, матові. Суцвіття численні пірамідальні або кулясті, діаметром до 10 см. Грунти віддає поживні, погано ставиться до вапнуванню.

Морозостійка, молоді рослини вище рівня снігу можуть вимерзнути, з віком підвищується зимостійкість. Світлолюбна. Вимоглива до наявності вологи. Віддає перевагу пухким, родючим, кислі грунти

Limelight

Один з найпопулярніших в світі сортів гортензій, заввишки до 2,5 м, з густою, округлою, не розвалюється кроною. Пагони слабоветвістие, товсті, міцні, прямі, світло-коричневого кольору. Листя яскраво-зеленого кольору, довгасто-овальної форми. Пірамідальні суцвіття довжиною до 20см, великі і щільні, що складаються з квіток жовтувато-зеленувато-білого забарвлення, до кінця цвітіння розовеющих. Цвіте з середини літа, цвіте рясно до кінця вересня. Гортензія не вимагає підв’язки, але рекомендується щорічна ранньовесняна обрізка.

Рослина не переносить лужних ґрунтів і погано реагує на сухі і переущільнені. Забарвлення суцвіть незначно змінюється при зміні кислотності грунту. Помірно вітростійка, однак сильні вітри можуть поламати пагони. Добре переносить обрізку. Стійка до хвороб і шкідників. Зимостійкість висока, виростає до Західного Сибіру і Далекого Сходу.

Рослина вимоглива до грунтів, віддає перевагу рясно зволожені, дреновані, родючі ґрунти з кислою і слабокислою реакцією. Гортензію розмножують зеленими живцями з кінця весни і до початку літа, при цьому укорінюваність досягає 90-95%, а також діленням куща.

Candlelight

Красивий чагарник або невелике дерево заввишки до 2,5 метрів з розкидистою кроною. Листки зверху темно-зелені, знизу світліше, волосисті, по краях зубчасті, довжиною до 10см. Квітки у вигляді пірамідальної волоті завдовжки до 20см. Цвіте з липня по вересень.

Темп зростання середній. Найпопулярніша рослина в культурі. Гортензія вимоглива до грунту, воліє рясно зволожені, добре дреновані, родючі, суглинкові ґрунти із слабокислою реакцією.

Зимостійкість у гортензії висока, проте молоді сортові рослини можуть пошкоджуватися в сильні морози і під час весняних поворотних заморозків. Розмножують зеленими, здерев’янілими або напівздерев’янілими живцями з кінця зими і до початку літа, або поділом куща.

Kyushu

Ця гортензія японської селекції, що носить ім’я острова, вимовного у нас як Кюсю. Швидкорослий і високий чагарник до 3 м заввишки з вазо – або віялоподібної кроною. Пагони зеленувато-коричневого кольору, дуже міцні і жорсткі, діаметром до 2см. Листя темно-зелені, з червоними черешками. Суцвіття запашні, конічні, до 30 см завдовжки, білого кольору. Стерильні квітки розташовані ярусами. Цвітіння з серпня по жовтень. Дуже невибаглива декоративна рослина, хоча морозостійкість трохи менше, ніж основна маса інших сортів.

Гортензія не переносити лужних, сухих і переуплотненных ґрунтів, вважаючи за краще рясно зволожені, родючі суглинки з кислою і слабокислою реакцією. Непогано росте на торф’яних субстратах. Забарвлення суцвіть може змінюватися в залежності від кислотності грунту. Помірно вітростійка. Добре переносить обрізку. Досить стійка до шкідників і хвороб.

Дивіться також:  Астильба: посадка і догляд у відкритому грунті

Розмножують зеленими, здерев’янілими або напівздерев’янілими живцями з кінця зими і до початку літа, або поділом куща. Одна з найпопулярніших культур.

Grandiflora

Один з найвідоміших і поширених сортів з бархатистими зеленими еліптичними, опушеними знизу листям. Квітки стерильні широкопірамідальною форми, білі зі злегка кремовим відтінком, рожевіють при закінченні цвітіння, довжиною до 25-30см. Діаметр квітки по кисті збільшується до основи піраміди. Світлолюбна, але воліє притіненим місця.

Гортензія росте швидко, володіє високою морозостійкістю. Помірно вітростійка, сильні вітри можуть пошкодити паростки. Добре переносить обрізку, стійка до хвороб і шкідників. Висота куща доходить до 2,5 метрів. крона розлога. Поширена на Сахаліні, Курилах, в Японії, в розріджених дубняках, на лісових галявинах.

Віддає перевагу добре зволожений, добре дренований, родючу, суглинних грунт, з кислою або слабокислою реакцією. Цвіте з початку червня по вересень. Розмножують поділом куща або живцями з кінця зими і до початку літа.

Floribunda

Красивий чагарник висотою до 2 м, з міцними, міцними, що не вимагають підв’язки пагонами темно-коричневого кольору. Листя темно-зелені, довгасті, яйцевидної форми. Суцвіття — мітелки конічної форми з широкою основою, великі, білого кольору, іноді злегка рожевіють довжиною до 20см. Цвіте тривало і рясно з липня до глибокої осені. Один з найстаріших сортів володіє високою зимостійкістю.

Зимостійкість у гортензії висока. Світлолюбна, але краще росте в притінених місцях. Вимоги до ґрунту, як і у решти сортів: не переносити лужних, сухих і переуплотненных ґрунтів, вважаючи за краще рясно зволожені, родючі суглинки з кислою і слабокислою реакцією. Непогано росте на торф’яних субстратах.

Розмножують живцями з кінця зими до початку літа, або поділом куща. Як і всі інші сорти добре переносить обрізку і стійка до хвороб і шкідників.

Pink Diamond

Гарний рясно квітучий чагарник висотою до 2 метрів. Пагони гортензії прямостоячі, жорсткі. Листя мають видовжену форму темно-зеленого кольору і матовою поверхнею. Суцвіття пірамідальної форми розміром до 30см. Цвіте з початку липня до середини вересня. Квітки цікаві тим, що міняють колір. Влітку білі бутони, але поступово набувають насичене забарвлення і до осені стають темно-рожевими або бузковими.

Цей сорт гортензії є тіньолюбні. Чагарник не тільки красивий, але і довговічний. При гарному догляді і своєчасної обрізки, цвіте щороку і має тривалість життя понад 30 років.

Гортензія потрібна влагонасыщенные, добре дреновані ґрунти з кислою, слабокислою або нейтральною реакцією. Не переносить лужний ґрунт. Помірно зимостійкий, на зиму бажано вкривати. Розмножують живцями, відводами або поділом куща.

Vanilla Strawberry

Дуже красивий чагарник заввишки до 2 метрів і діаметром 1 метр. Цей сорт гортензії користується популярністю з-за високої декоративності — на тлі темно-зелених листків контрастно виділяються великі кулясті і пірамідальні суцвіття, що складаються з білих і рожевих квітів. Колір змінюється від кремово-білого кольору в початку літа до рожевого в середині і, нарешті, стають полунично-червоними при відцвітанні. Сорт ідеально підходить для зрізу.

Світлолюбна, але краще росте на притінених місцях. Морозостійкість у гортензії висока. Цвітіння з липня по вересень. Володіє досить сильним і ніжним ароматом. Вимагає досить сильну весняну обрізку. Добре реагує на підживлення мінеральними і органічними добривами.

Гортензія потрібна влагонасыщенные, добре дреновані ґрунти з кислою, слабокислою або нейтральною реакцією. Не переносить лужний ґрунт. Розмножують живцями, відводами або поділом куща. Є думка, що більш красивою волотисте гортензії не знайти.

Tardiva

Пізноцвітлий чагарник заввишки до 3 метрів. Листя зелені, шорсткі. Квіткова волоть пірамідальна, довжиною до 30см, білого кольору, відцвітаючи змінює колір на рожевий. Цвіте у серпні – вересні. Морозостійкість висока, може чудово зимувати без укриття, навесні потребує незначної санітарної обрізки.

Пагони буро-коричневого кольору, прямостоячі. Гортензія светолюба, вологолюбна, добре реагує на підживлення добривами. З віком підвищується зимостійкість.

Як і всі гортензії не любить лужних ґрунтів, вважаючи за краще рясно зволожені, добре дреновані, родючі суглинки, з кислою або слабокислою реакцією. Розмножують живцями, відводами або поділом куща.

Vanille Fraise

Дуже красива гортензія заввишки до 2 метрів. Чудові пірамідальні суцвіття, схожі на ріжки морозива, довжиною до 30см. Сніжно-білі зверху квіткової кисті, пелюстки поступово червоніють, стаючи кремово-пурпуровими, майже малиновими до основи. Має високу зимостійкість., яка збільшується з віком.

Світлолюбна, але краще росте в притінених місцях. Незважаючи на високу зимостійкість, молоді рослини, перші 2-3 роки, на зиму краще вкривати. Сильні вітри можуть надломити обтяжені величезними суцвіттями гілки, тому їх краще підв’язувати. Щорічний приріст складає близько 25 см. До кінцевої висоти рослина виростає приблизно за 6-8 років.

Як і всі гортензії вона не любить лужних ґрунтів, вважаючи за краще рясно зволожені, добре дреновані, родючі суглинки, з кислою або слабокислою реакцією. Розмножують живцями, відводами або поділом куща.

Unique

Чагарник заввишки до 3 метрів і таким же діаметром крони. Листки шорсткі, зелені, довгасті 12-14см завдовжки. Квітки зібрані у великі круглі суцвіття діаметром до 25см, або пірамідальні. Діаметр самих квіток може досягати 5-6 див. Гортензія добре росте на сонці і в тіні. Добре переносить обрізку. Цвітіння з липня по вересень. Колір кремово-білий.

Віддає перевагу добре зволожені, дреновані ґрунти із слабокислою реакцією. Добре росте на торф’яних субстратах. Не виносить вапно в ґрунті. Добре реагує на підживлення добривами.

Декоративна завдяки красивій, розкидистою формою куща і великим ширококоническим суцвіттям з великою кількістю білих стерильних квіток. Розмножують гортензію, також, як і всі інші живцями з кінця зими і до початку літа, або поділом куща. Використовується в одиночних і групових посадках, як акцент у деревно-чагарникових композиціях.

Гортензія волотиста – посадка й догляд у відкритому грунті

Друзі, завжди кажу, що доглядати за рослиною легко, якщо знаєш його переваги. Давайте дізнаємося, що хоче гортензія волотиста. Якщо ви почитали опис сортів, то обов’язково побачили, що рослина краще росте на кислих грунтах. Чому це відбувається? Існує певна група рослин, звана ацидофільна.

Головна відмінна риса таких рослин – відсутність всмоктувальних кореневих волосків. Їх замінюють мікроскопічні грибки, впроваджувані в тканину кореня і виконують роль постачальника вологи і мікроелементів. У ботаніці таке поєднання отримало назву мікориза – гриб + різома (кореневище). Такий симбіоз жити і нормально розвиватися одне без одного не може, а обов’язкова умова існування грибниці – кисле середовище.

Дивіться також:  Спатіфіллум: догляд в домашніх умовах

Гортензія волотиста як раз відноситься до ацидофильным рослинам. Саме тому вона і любить слабокислі і кислі ґрунти. Саджаючи цю рослину в грунт з нормальною реакцією, або ще гірше, з лужною, ви прирікаєте його практично на загибель.

Коренева система у гортензії поверхнева, залягає не особливо глибоко, основна маса коренів розташовується приблизно в верхніх 30 сантиметрів грунту. Вони значно розростається вшир, часто межа кореневища перевищує діаметр крони рослини. Це накладає певні вимоги, оскільки верхній шар ґрунту осушується значно швидше глибинних, а листовий апарат розвинений сильно, потрібні часті поливи. А рихлити потрібно не глибше 5-10см. Дуже корисно мульчувати.

Так як рослина відноситься до сильно квітучим, є особливості внесення добрив. Азотні добрива можна вносити тільки на початку літа, в момент зростання листового апарату. З середини літа внесення азоту припиняють, а в період бутонізації підгодовують добривами з переважанням калію. Якщо органіки буде дуже багато, це буде на шкоду цвітінню.

Ось такі основні вимоги гортензія пред’являє до свого догляду, як бачите, їх не так вже й багато, і вони легко здійсненні.

Як виростити гортензію з насіння

Гортензію розмножують в основному живцями або поділом куща. Але також можна виростити з насіння. Вирощування з насіння — спосіб дуже трудомісткий і тому використовується рідко. Я його опишу, щоб у вас було уявлення про нього.

Спочатку потрібно обзавестися насінням. Їх можна або зібрати восени, коли ваша рослина відцвіте, або купити в магазині або розпліднику. У гортензій є два види квітів:

 • фертильні – вони дрібні, розташовуються по центру, утворюють пилок і насіння
 • стерильні – вони великі, що привертають увагу, але не мають можливості розмноження

Часто у рослини є тільки стерильні квіти, зібрати насіння, у яких не вдасться.

Насіння перед посадкою необхідно підготувати, проростити. Для цього візьміть одну краплю Епіне на один літр води і приготуйте розчин. Покладіть На блюдце ватку або ватний диск, покладіть зверху насіння гортензії, накрийте ще одним ватним диском і залийте підготовленим розчином. Оптимальна температура для пророщування +15…+20 градусів. Висівати в грунт будемо, коли проклюнуться насіння, це приблизно через 5-7 днів.

Потім необхідно вибрати грунт. Можна купити готовий або приготувати самому. Не забувайте, що гортензія любить кислі грунти. Ось приблизний склад, який можете приготувати самостійно:

 • дернова земля
 • торф
 • перегній
 • пісок

Пропорція компонентів 1:0,5:1:0,5. Підготовлений грунт додайте в підходящої ємності і розрівняйте. Перед посадкою землю бажано пролити розчином марганцівки і на наступний день фитоспорином. Процес посадки виглядає наступним чином:

 • Викладіть підготовлені насіння по поверхні, не заглиблюючи в землю. Можете трохи присипати піском.
 • Закрийте склом або плівкою щоб вийшов парник. У разі появи конденсату на склі, провітрюйте.
 • Поставте в тепле місце з температурою близько +20 градусів, терміном близько двох тижнів.
 • Коли насіння проростуть, ви це побачите, приберіть скло.

Приблизно через місяць, коли з’являться перші справжні листочки, можна пікірувати розсаду в окремі ємності. Молоді паростки не повинні піддаватися протягам. Світло має бути яскравим, але розсіяним. Не піддавайте розсаду прямим сонячним променям, це може призвести до опіків на листочках. Оптимальна температура для розсади +15…+22 градуси. Поливайте відстояною теплою водою без хлору з водопроводу.

З появою 2-3 листочків розсаду можна прорідити і распикировать по окремих горщиках. Повторну пікіровку проводять, коли паростки витягнуться на 7-8 див.

Подальший етап вирощування розсади у вас розтягнеться на кілька років. Саме стільки необхідно, щоб рослина змогла зміцніти для подальшого зростання у відкритому грунті.

Все це час розсаду необхідно поливати в міру необхідності, не допускаючи пересихання грунту. Якщо у вас тільки водопровідна вода, попередньо відстоюйте її, щоб вийшов хлор. Підгодовуйте рідкими комплексними добривами для гортензій згідно інструкції.

Оптимальна температура, як я вже писав, +15…+22 градуси. В зимовий період температуру бажано знизити ще на 3-5 градуси, якщо у вас є така можливість. За час росту ваших растишек може знадобитися одна або дві пересадки в горщик більшого розміру. До моменту висадки у відкритий грунт рослина досягне висоти 30-40см.

Висаджують гортензію на постійне місце проживання, як правило, у другій половині травня, коли мине ризик поворотних заморозків. Процес нескладний:

 • Викопайте посадочні ями на відстані не менше одного метра один від одного, насипте на дно матеріал для дренажу: дрібні камені, крупний пісок
 • Підготуйте грунт окремо, змішавши дернову землю, торф, перегній і пісок в пропорції 1:0,5:1:0,5, і насипте її на шар дренажу
 • Помістити саджанець у яму так, щоб коренева шийка була на рівні грунту. Засипте підготовленої почвосмесью. Ущільніть і рясно полийте саджанець. Вода повинна просочити грунт на глибину, де розташовуються коріння, тобто на 30-40 см. Рекомендую замульчувати посадку торфом, деревною тріскою або корою, шаром до 10 см

Головне правило: Зола, вапно, крейда, доломітове борошно та інші раскислители протипоказані.

Як доглядати за гортензією

Гортензія волотиста невибаглива рослина і може рости навіть в таких суворих умовах, як загазовані місця біля автомобільних доріг. Але, щоб отримати здоровий кущі в саду, радує вас великими квітучими пірамідами різних відтінків, необхідно забезпечити йому належний догляд.

Догляд полягає в поливах, підживленні та обрізках. Зупинимося на них докладніше.

Полив гортензії. Поливати потрібно не раз на день, і навіть не раз на тиждень, як це часто пишуть, а по мірі необхідності. Абсолютно немає сенсу це робити в дощову погоду. Головне пам’ятайте, коренева система залягає близько до поверхні, яка пересихає в першу чергу, і коріння не можуть дістати цілющу вологу з глибших шарів. Значить потрібно частіше поливати, наскільки часто – дивіться за вашим умовам. І те, що корені ростуть біля поверхні, глибоко рихлити землю під гортензією не можна, краще її мульчувати. Тим самим ви зменшите випаровування вологи з грунту, і забезпечити приплив повітря до коріння. Можу тільки додати, що вологість рослина любить дуже високу, адже латинська назва гортензії – hydrangea, перекладається як посудину для води: hydor – вода і aggeion – посудину.

Дивіться також:  Лобелія – посадка й догляд у відкритому грунті

Підживлення гортензії. Підгодівлю поділяють на весняну, літню і осінню. Вибір добрива залежить не тільки від складу грунту, але і віку рослини. Я вже писав про посадку у відкритий грунт, якщо ви зробили також, то в перші два роки підживлення вашого саджанцю не знадобляться. А починаючи з третього року починають вносити добрива.

Рекомендацій щодо підкормкам дуже багато, і часто вони суперечливі. Ви ніколи не помилитеся якщо будете дотримуватися таких правил:

 • На початку літа один раз вносять добрива, що містять підвищену кількість азоту: курячий послід, кінський або коров’ячий гній. Один будь-який з цих компонентів заливають водою в пропорції 1: 10 і настоюють протягом 7-10 днів. Склад щодня перемішують період настоювання. Отриманий концентрат проціджують і застосовують для підживлення, попередньо розбавивши водою. Добриво на основі посліду розбавляється з розрахунку 1:20, а на основі гною — 1:10. Якщо ви використовуєте мінеральні добрива, то використовуйте сульфат калію і сечовину. Їх розводять по столовій ложці кожного в 10 л води, під кожен кущ виливають по половині відра. Добре використовувати комплексні мінеральні добрива для гортензій.

 • Влітку, під час бутонізації, гортензії потрібні інші поживні речовини, тому в підживлення вводять компоненти, багаті фосфором і калієм. Це може бути комплексний мінеральний препарат, що містить необхідні елементи. Вносьте згідно інструкції. Добре використовувати трав’яний настій (кропива, кульбаба, яглиця) з додаванням унифлора бутон і борної кислоти. На відро води – півлітра трав’яного настою, 1 ковпачок уніфлор бутона, борної кислоти 1/2 від рекомендованої по інструкції.
 • Третій раз гортензію підгодовують вже у вересні. Проливають розчином гумату калію.

Після дощів, один – два рази на місяць, корисно проливати рослини біопрепаратом Сяйво 1, незалежно від інших підживлень.

Обрізка гортензій. Обрізку рослини проводять навесні та восени. Весняну обрізку слід проводити настільки рано, наскільки це можливо, щоб на розвиток квітучих приростів залишалося якомога більше часу. Зазвичай її проводять, коли набухають бруньки, щоб їх було видно. Ви ніколи не помилитеся, якщо від розвилки будете залишати по 2-4 нирки, як на картинці. Зовсім дрібні гілочки можна відрізати зовсім. При весняної обрізку відбувається формування куща як вам більше подобається.

Восени у волотисте гортензії потрібно обов’язково зрізати бутони, які вже відцвіли і частина пагона, на якому вони росли, так як цвітіння відбувається на однорічних гілках. Якщо ви не зріжете суцвіття, то вони під вагою снігу можуть поламати гілки, так і укутувати обрізане рослина простіше.

Розмноження живцями гортензії

Один із способів розмноження гортензії – живцювання. У більшості випадків для цієї мети застосовують напівздерев’янілі живці, а найвдалішим часом для живцювання вважається літо. Тим не менш, черенковать волотисте гортензію можна також навесні і восени – у цьому випадку використовують здерев’янілі живці.

Якщо проведете живцювання навесні, ви не тільки размножите рослина, але і додасте кущу правильну форму шляхом обрізки.

Процес простий. Візьміть на живці полуодресневевшие пагони, нижній зріз зробіть під 45 градусів, потім залиште 2 міжвузля, над верхньому міжвузля залиште 1 см і робіть прямий зріз.

Нарізані живці гострим кінцем опустіть в розчин цирконію або гумату, зроблені за інструкцією, на 12 годин. Після цього висаджуйте в стаканчики з підготовленим субстратом, що складається з торфу і піску в пропорції 2:1. В субстрат занурте живці приблизно до половини їх довжини.

Потім закрийте їх плівкою, вийде міні-тепличка. При появі конденсату провітрюйте кожні 2-3 дні, інакше живці згниють. Приблизно через два тижні живці пустять коріння, тоді плівку можна зняти. На даному етапі живці не вимагають ніякого відходу крім зволоження грунту.

У відкритий грунт молоді саджанці пересаджують через 2-3 місяці після появи корінців. За цей час вони встигнуть вкоренитися. В зиму обов’язково саджанці укрийте, морозостійкість у них поки невисока.

Також розмноження гортензії здійснюють діленням уста. Цей процес дуже легкий і впоратися з ним може навіть початківець садівник. Навесні викопайте кущ і розділіть на стільки частин, скільки нирок вкорінення ви виявите.

Присипте вугіллям розділені коріння, щоб уникнути хвороб і посадіть в заздалегідь підготовлені ями. Нові паростки з’являться в цьому ж році, але цвісти вони почнуть тільки з наступного.

Як підготувати гортензію осені до зими

Підготовка гортензії до зими захід дуже просте. В інтернеті багато рекомендацій, які майже ніхто не буде виконувати. Насправді все не так вже й складно. Все, що потрібно оберігати в рослини – це коріння від промерзання, і гілки, щоб їх не поламало масою снігу.

Коріння може промерзнути, тому що вони залягають біля поверхні грунту, тому найкращий варіант їх захистити – замульчувати шаром сантиметрів 10 хвойного опаду, тирсою, перегноєм.

Це просте захід допоможе запобігти промерзанню грунту, а заодно подкислит її. Якщо ви боїтеся, що замерзнуть гілки, то їх все-одно навесні будете обрізати, так як гортензія цвіте на пагонах поточного року і торішні підлягати обрізанні.

Щоб не поламали гілки снігом, їх потрібно обрізати в обов’язковому порядку, видалити все листя. Бажано обв’язати кущ мотузкою, щоб він не розпадався.

Якщо кущ у вас молодий, і ви приховуєте, то постарайтеся це зробити якомога ближче до землі, щоб додатково кущ присипало снігом. Інших укриттів метельчатым гортензиям не потрібно, зимостійкість у них досить висока.

Як обрізати восени

Як я вже говорив, осіння обрізка не представляє складнощів. Це проста, але дуже потрібна операція. Подивіться відео як зробити обрізку волотисте гортензії восени.

На цьому у мене все. Сподіваюся, ви подчерпнули корисну інформацію по догляду за цим дивовижним і дуже красивим рослиною. Я з вами прощаюся, до нових зустрічей.