Фітофтора на помідорах – як боротися народними засобами

Сьогодні будемо говорити про таке підступне захворювання томатів як фітофтороз, вона ж бура гнилизна. І підступність її полягає в тому, що з’явиться вона може абсолютно раптово, вразивши при цьому весь урожай. З грецької мови фітофтора так і перекладається – «рослина» + «знищує, руйнує, згубний».

У багатьох виданнях фитофтору називають грибом. Насправді це не зовсім вірно, фітофтора займає проміжне положення між величезним царством грибів і царством найпростіших. Саме з цієї причини багато хімічні препарати, які називаються фунгіциди, не діють. Тим не менш, з фітофторою можна і потрібно боротися, і, як показує практика, цілком успішно.

Сьогодні ми з вами розглянемо причини виникнення фітофторозу на томатах, звідки він з’являється і як з ним боротися. Хімічні препарати на своїй ділянці я практично не застосовую, тому методи боротьби будуть виключно біологічно безпечні як для томатів, так і для вас.

Що таке фітофтора на помідорах – перші ознаки

Щоб боротися з ворогом, його потрібно знати, як кажуть, в обличчя. Я вас прикро вражу, фітофтора мешкає постійно навколо нас, вона нікуди не йде і ні звідки раптово не з’являється. Вона цілком необразливо мешкає в грунті, харчуючись різними рослинними залишками. Збудників фітофтори налічується більше 70, причому вони постійно мутують.

Як завжди, краще за все хвороби запобігати, ніж лікувати. Одним з найкращих способів запобігання появи фітофтори є розмноження грунтової біоти, тих самих мікроорганізмів, які своїм розвитком пригнічують розвиток патогенів, в тому числі і фітофтори. Це перший і основний шлях попередження розвитку захворювання.

Основним стримуючим чинником розвитку захворювання рослини є його імунітет. Фітофтора насамперед вражає ослаблені рослини. Тут якщо розглянути причинно-наслідковий зв’язок, то імунітет у рослини слабкий з-за бідного мікросвіту в його корінні. Бідна грунтова біота, як наслідок слабкий імунітет рослини – і фітофтора вийшла на поверхню.

Подальший процес поширення відбувається завдяки вітру і вологи, що знаходиться в повітрі. Тому фітофтора найчастіше поширюється при різких перепадів денних і нічних температур, коли виникають тумани. І це одна з причин, через яку рекомендують теплицю з томатами провітрювати, щоб зменшити вологість.

Як виглядає фітофтора на помідорах

Найпершою ознакою фітофторозу на томатах служать світлі плями.

Потім ці плями починають підсихати і темніти. Уражається листовий апарат.

Потім на стеблах можна помітити темні довгасті плями, у вигляді невеликих вогнищ, які будуть рости.

І в кінці фітофтора переходить на плоди.

Приблизно так відбувається процес зараження рослини. Від початку розвитку хвороби до ураження плодів може піти від одного тижня до двох, все залежить від навколишньої температури повітря, вологості та імунітету рослини. Тому, якщо ви помітили перші ознаки захворювання, необхідно відразу починати боротьбу. Навіть якщо ви помилилися, і це не фітофтора, способи лікування, які ми з вами розглянемо, мають на увазі не тільки лікування, а розвиток біологічного мікросвіту, що піде тільки на користь.

Дивіться також:  Підживлення томатів у теплиці – які добрива і коли використовувати?

Як боротися з фітофторою на томатах народними засобами – методи боротьби

Друзі, в інтернеті налічується безліч способів лікування фітофторозу, що може привести в смуток. І поки ви переберете всі з них, може вже бути пізно. Найсумніше те, що переважна більшість способів зовсім не допомагає. Я не розглядаю хімічні препарати, може від них і є сенс, але багато народні методи просто безглузді.

Як вже говорив вище, хвороба легше попередити ніж лікувати. І якщо отранжіровани способи попередження хвороби, то я склав ось такий список:

  • Селекція не стоїть на місці, створено багато нових, цікавих сортів томатів. І, на перше місце в рейтингу, я ставлю сорти стійкі до фітофтори. Тільки знайте, сортів, які зовсім не хворіють фітофторою, не існує. Вони так називаються тому, що у них ранній термін дозрівання, який настає раніше, ніж складаються сприятливі умови для розвитку фітофтори. Це як правило кінець літа, з настанням холодних ночей і різкою зміною температур.

  • На друге місце я хочу поставити метод мульчування томатів. Його величезна цінність полягає в сприятливих умовах розвитку ґрунтових мікроорганізмів, які в свою чергу пригнічують розвиток фітофтори і зміцнюють імунітет рослин. Також мульчування зменшує вологість повітря в теплиці, що несприятливо позначається на вихід фітофтори з ґрунту на поверхню.

  • Третє місце по праву займає мікроклімат у теплиці. Теплиці бажано завжди тримати відкритими, щоб повітря спокійно циркулював через томати. Це благотворно позначається на зменшенні вологості повітря. Бажано завжди дотримуватися правила: краще прохолодний і сухий повітря, ніж теплий, але вологий.
  • Четверте місце займає пасинкування і формування томатів. Видалення зайвої зелені добре позначається на провітрюванні, і, в разі необхідності, полегшує обприскування кущів.
  • І на останньому місці я розташував використання біопрепаратів, таких як Триходермін, Трихоплант і їм подібних. На жаль, Фітоспорин я не включив у цей список. У його складі міститься сінна паличка, яка дійсно пригнічує фитофтору, але штам сінної палички, який міститься в ньому пригнічує азотофіксуючі бактерії, які забезпечують томати азотом. Тому шкоди він нього може бути більше, ніж користі.

Все перераховане вище стосується попередження захворювання. Але якщо так вийшло, що хвороба все-таки прийшла, що робити? Тоді нічого не залишається як починати боротьбу. Як я і обіцяв – народними засобами. Не буду переповідати всі народні методи боротьби, в цьому немає ніякої необхідності, я лише розповім про найдієвіший.

Дивіться також:  Мульчування томатів у теплиці

Що робити з фітофторою в теплиці, коли зріє врожай

Як правило фітофтора з’являється не раніше липня, як раз, коли відбувається наливання плодів. Багато хімічні способи лікування застосовувати вже пізно. Про хімічні способи я згадав на всяк випадок, ми їх не розглядатимемо. А найбільш безпечними методами профілактики є, як я написав вище, застосування препаратів Триходермін, Трихоплант і їм подібними.

Але, на жаль, якщо рослина вже хворіє, вилікувати ними швидше за все вже не вдасться. Тоді на допомогу може прийти звичайна перекис водню. Для лікування заражених кущів, розведіть 3ст.л. перекису на літр води, і обприскуйте 1 раз на 3 дні протягом 1 тижня рослини і грунт під ними, попередньо знявши хворі плоди і видаливши хворі листя.

Якщо плоди також були уражені фітофторою, опустіть їх на 2 хвилини в воду, нагріту до 60 градусів. Тільки витримуйте температуру і час. При такій температурі фітофтора гарантовано загине. Потім просушіть і покладіть на дозаривание.

Чим обприскувати і як охороняти плоди томатів

Найкращим методом попередження розвитку фітофтори є обприскування томатів та грунту під ними аэрированным компостным чаєм. Якщо ви його не робите, то дуже хороші результати дає обприскування біопрепаратами на основі грибів роду триходерма. Ці гриби благотворно діє на грунтову біоту, паралельно пригнічуючи збудників фітофтори.

Назви препаратів бувають різними: Триходермін, Трихоплант, Триходерма Вериде, Трихофлор та інші. Головне, щоб всередині були гриби роду триходерма. Як правило, препарат розводиться згідно інструкції і обприскуються як самі рослини, так і грунт під ними. Крім обприскування можна здійснювати і полив біопрепаратами. Найголовніше в них-це відсутність хімічних сполук, що пригнічують ґрунтовий мікросвіт, так як гриб триходерма пригнічує патогенну мікрофлору і оздоровлює корисну.

Боротьба з фітофторою мідним дротом

Існує народний спосіб боротьби з фітофторою – проштрикування стебла томата мідним дротом. При цьому в одних виданнях стверджується, що іони міді пригнічують фитофтору, в інших, що, пошкоджуючи рослина ви запускаєте в ньому механізм самолікування. Друзі, це метод, яким ні в якому разі не можна користуватися. Лабораторні дослідження показують, що необхідна концентрація міді в тканинах рослини повинна становити 0,25%, що в 200 разів! більше гранично допустимої концентрації у рослинах, зазначеної в санітарних нормах.

Ніяка дріт не в змозі дати таку концентрацію. Безсумнівно, в малих дозах мідь корисна для рослин, але не в такій концентрації, яка до того ж дротом недосяжна. І не забувайте, що мідь належить до важких металів. А ось з приводу того, що прокол мідним дротом запускає механізм самолікування томатів, ніде немає ніяких згадок, що цей метод дійсно рослини зцілив.

Дивіться також:  Пасинкування помідорів: як правильно пасинкувати і прищипувати помідори в теплиці

Фітофтора і гаряча вода

Температура, при якій гине фітофтора +30…35 градусів. Значить якщо нагріти рослина до такої температури теоретично фітофтора повинна загинути. Рекомендують це робити двома способами – поливаючи гарячою водою і влаштовуючи парилку в теплиці. Давайте розглянемо ці способи.

При поливанні гарячою водою, дуже складно пролити всі ділянки рослини, на яких вже виросла фітофтора, або на яких знаходяться її спори. Швидше за все обов’язково залишиться ділянку, який не прогрітий гарячою водою, а це призведе до подальшого розмноження фітофтори.

Якщо допустити, що фітофтора прийшла саме повітряним шляхом, на грунті її немає, то нагріваючи сухе повітря, наприклад, якщо в сонячний день закрити у теплиці всі двері, можна спробувати прогріти рослина. Але у рослин включається механізм випаровування вологи з листових пластин, тим самим рослина сама себе охолоджує. Спробуйте в жаркий, сонячний день взяти в руки аркуш томату – він прохолодний. Стає незрозуміло, до якої температури нагрівати повітря в теплиці. Плюс існує велика ймовірність перегріти пилок, і вона стане стерильною. При цьому можна недоотримати велика кількість врожаю.

Те ж саме відноситься і до водяній бані. Я пробував один раз прогріти домашні квіти для знищення павутинного кліща, влаштовував водяну баню, і навіть прогрівав з допомогою парогенератора. Все виявилося марно, з однієї простої причини – в рослинах працює механізм терморегуляції.

В гарячій воді можна прогріти тільки пошкоджені плоди. Як я вже писав, помідори залийте водою з температурою 60 градусів і потримайте пару хвилин. Потім обсушіть і дозаривайте. При цьому бажано використовувати велику ємність з водою і занурювати томати невеликими партіями, інакше температура буде дуже сильно падати.

З усього цього можна зробити висновок, що спосіб з гарячою водою підходять тільки для плодів. Кущі обробити швидше за все не вдасться.

Висновок як завжди простий, фитофтору краще не лікувати, а попереджати. Здорова грунт під помідорами – це здорові кущі, які самі чинять опір хворобам. А мінеральні добрива не приносять ґрунтової мікросвіту здоров’я, вони його вбивають. Тому на вигляд міцні і здорові томати, вирощені на мінеральних подкормах, раптом починають хворіти фітофторою.

Відео як боротися з фітофторою на помідорах в теплицях та відкритому грунті

Друзі, хочу поділитися з вами цікавим відео, тестування в лабораторних умовах народних способів боротьби з фітофторою. Ви побачите багато корисного!

На цьому у мене все. Дуже сподіваюся, що фітофтора вас більше ніколи не відвідає, а якщо це станеться, ви її легко переможете. Ну а я з вами прощаюся, до нових зустрічей.