Етичні норми (19 фото): що це таке, морально-правові норми і правила етики, приклади поведінки

Етичні норми – що це таке, і як правильно їх застосовувати? Чим відрізняються морально-правові норми і правила етики? Докладно розберемо різні приклади поведінки в нашій статті.

Етичні норми – це певний звід правил, який визначає поведінку при взаємодії з оточуючими людьми. Основна мета – зробити контакти приємними і більш ефективними для всіх. Якщо не дотримувати етикет, це не призведе до якихось покарань у вигляді кримінальної або адміністративної відповідальності. Проте така поведінка буде порицаться оточуючими. Важливо пам’ятати, що всі наші дії характеризують нас як особистість.

Наука про моральність зараз викладається в усіх навчальних закладах. Ось чому багато молоді люди грубі і нетактовні, не знають як себе вести в різних ситуаціях. Важливо виховувати сучасну молодь у відповідності з етичними нормами.

Виконання правил етики можна досягти, коли кожен буде подавати гарний приклад. Пам’ятайте, що взаємодія з ввічливою людиною викликає задоволення. Діалог з грубіяном, навпаки, відчуття неприйняття, і навіть дискомфорт.

До етичних принципів спілкування відноситься не так багато правил: не підвищувати тон, не грубити свого співрозмовника, проявляти увагу і слухати співрозмовника, не перебивати людини та інші.

Передумови виникнення можна знайти ще в працях Аристотеля, який вперше вжив термін етика, а також визначив мораль як систему цінностей для регулювання суспільних відносин. Вже в ті часи люди розуміли важливість і значимість етичних норм і правил поведінки для ефективної життєдіяльності.

Основні принципи:

 • можливість жертвувати чимось заради іншого;
 • встановлювати взаємодії з оточуючими в добрих традиціях;
 • самокритичність до себе: мається на увазі відповідальність і виконання морального боргу;
 • справедливе ставлення до свого співрозмовника і будь-якій ситуації;
 • рівноправність між людьми: людина, що дотримується етичні норми, не буде ставити себе вище свого співрозмовника.

Тільки з допомогою щирості і відкритості може виникнути довіру між людьми, і тоді спілкування вже перейде на інший якісний рівень.

Морально вибудовуючи свій діалог, ви зможете не тільки виглядати привабливо в очах інших людей, але і заслужити до себе повагу і довіру, а також налагодити потрібні контакти.


Важливі складові

Ми вже розібралися, що етичні норми неможливі без таких важливих складових, як мораль, етика, етичний кодекс (стосовно до різних професій).

Тут можна відзначити і золоте правило: поводься з іншими так, як ти хочеш, щоб чинили з тобою. Це поняття – основа всіх принципів моральності.

Існують і інші види етичного спілкування залежно від сфери: медицина, журналістика, діловодство та інші. Всі вони мають свій зміст. Однак золоте правило – єдина система, яка проходить через всі норми і принципи.

Дивіться також:  Як вести себе в гостях? 16 фото Правила і культура поведінки для дітей-школярів, гостьовий етикет - що це таке, норми для хлопця і дівчини

Однією з складових норм етики є діловий етикет. Саме від нього буде залежати успіх будь-якого підприємства. Ефективне й правильне взаємодія людей у бізнесі дозволить легше налагоджувати ділові контакти, правильно вести переговори і, як наслідок, укладати важливі контракти. Головне – слідувати основним правилам.

У будь-якій ситуації завжди варто бути ввічливим. Незалежно від випробовуваних почуттів і емоцій, важливо зберігати самовладання, щоб не потрапити в незручну ситуацію і згодом не пошкодувати про свою поведінку. Діловий етикет передбачає дотримання певних правил в одязі, а також створення стильного зовнішнього вигляду.

Важливі етичні норми і в різних професіях, наприклад, в медицині. Для сестринського поведінки можна виділити такі принципи, як гуманність, співчуття, доброзичливість, безкорисливість, працьовитість та інші. Тільки керуючись цими складовими, можна вести ефективну робочу діяльність.


Моральні норми взаємовідносин

Моральні норми наших взаємин не правові. Однак це не означає, що їх можна з легкістю порушувати. Якщо кожен почне з себе, з усвідомлення і вдосконалення своєї поведінки, то стане можливим процес побудови гармонійного суспільства.

Основна мета таких норм – прояв доброти в людині. Потрібно приймати той факт, що душі потрібна підтримка внутрішнього доброго клімату. Такі правила актуальні для будь-якої діяльності людей, порушення їх веде до негативних наслідків. Наприклад, за активної інформаційної складової сучасного світу, коли є доступ у всесвітню павутину, можна знайти і отримати будь-яку інформацію. Якийсь недоброзичливе дію, побачене підлітком, може бути витлумачено неправильно і прийнято за основу поведінки.

В якості терапевтичних заходів слід проводити регулярні бесіди зі своїми дітьми. Крім цього буде корисно ввести в школах предмети, які будуть сприяти вірному напрямку дитини, як ефективно функціонувати в суспільстві і при цьому дотримуватися етичних норм поведінки.


Етичні норми – це система загальних цінностей і правил етики, яких дотримуються люди. Основною базою повинні бути ввічливість, коректність, тактовність, скромність у спілкуванні, точність і запобігливість.

Висловлюючи повагу до свого співрозмовника – ви висловлюєте повагу до себе. Варто пам’ятати, що кожна людина – особистість, яка заслуговує уваги, розуміння, належного поводження.

Правила етики

Розташувати оточуючих до себе можна за допомогою хороших манер та відповідальної поведінки. Дотримання норм та правил етики допоможе не тільки створити потрібне враження при знайомстві, але і заслужити репутацію вихованої і культурної людини. Далі розберемо основні правила етики.

 • Такт і почуття міри. Ви повинні знати, що слід сказати або зробити у певній ситуації, а що забороняють норми поведінки. У цьому разі буде відігравати важливу роль ваша скромність. Не секрет, що егоцентричні люди завжди бажають привертати увагу, брати участь у всіх розмовах. Варто відзначити, що такту не навчаються, однак можна розвивати почуття. Головне – бажання і тренування.
 • Варто відзначити і такт в одязі. Не обов’язково слідувати останнім модним тенденціям. Важливо просто одягатися зі смаком і бути охайним. Це означатиме вашу увагу до співрозмовника. Люди зазвичай обмежують спілкування з людиною неохайною.
 • Оцінюйте свою манеру розмови. Варто бути уважним і чуйним до співрозмовника, щоб не викликати у розмові важкі спогади, не зачепити його недоречними жартами. Також не слід ображати людину. Буде вважатися непристойним і шепіт на вухо сусідові. Під час активної дискусії не можна надто жестикулювати, розбризкувати слиною.
Дивіться також:  Правила етикету для дівчат (25 фото): правила етикету для жінок, манери поведінки справжньої леді, жіноча культура спілкування


 • Важливо бути в будь-яких моментах точним, уникати недбалості. Не слід запобігати і бути надто цікавим. Пам’ятайте, що поганим тоном буде, якщо ви заглядаєте в чужі документи або подслушиваете розмови інших людей. Не варто вказувати людині на його недоліки в одязі та поведінці. Якщо вас щось хвилює, то потрібно висловити йому це наодинці. Якщо вам допомогли або надали послугу, то варто подякувати людини.
 • Важливо вміти володіти собою. Належне поведінка передбачає зберігати спокій у будь-якій ситуації. Не варто явно виявляти своє захоплення чи невдоволення в певний момент. Не треба демонстративно йти, якщо підійшов несимпатичний для вас людина. Також проявляйте турботу про інших людей і пам’ятайте, що перевагу мають жінки перед чоловіками, старші люди перед молодими, хворі-перед здоровими людьми.

Товариством заохочуються ті типи хороших манер, які встановлюють варіанти конструктивного спілкування на відміну від негативної поведінки. Це відноситься до манері спілкуватися, сидіти, рухатися і т. д.

Подібні правила, що регулюють поведінку, є досить ефективними. Суспільство зацікавлене в тому, щоб кожна людина їм слідував. Саме завдяки правилам поведінки створюється ефективне управління на виробництві, оптимальне взаємодія в колективі службовців, учнів, забезпечується якісне виконання всіх завдань.

Таким чином, етичні норми регламентують поведінку, що дозволяє кожній людині приймати іншу людину, ефективно існувати в суспільстві, досягати цілей.

Приклади поведінки

Заперечення норм пристойності є поширеним варіантом поведінки в молодіжному середовищі. Звичайно, така модель поведінки не містить протизаконне порушення, а значить, не карається кримінально або з допомогою адміністративних штрафів. При цьому все частіше в загальноосвітніх закладах починають приділяти увагу питанню етичних норм.

  Молодь повинна вбирати цінності, які їм своїм прикладом передають дорослі. Ось чому важливо вести себе у відповідності з нормами і дорослим і дітям. Приклади поведінки характеризуються великою різноманітністю.

  • Варто пам’ятати, що якщо ви винні перед людиною, то слід коротко вибачитися, сказавши слово «пробач» або «вибачте, будь ласка». Якщо вам потрібно попросити про послугу, то потрібно це робити чемно і поштиво. Можна сказати «вибачте за турботу» або «будьте ласкаві».
  • Що стосується рухів, то нехай вони будуть максимально природні. Ходіть твердо, розмірено і рівномірно. Прослідкуйте, щоб руки не бовталися мляво. Рухайте ними невимушено і легко. Не варто підпирати ними боки або тримати їх у кишенях. Така поведінка є неприйнятною.
  • По тому, як людина сидить, можна говорити про його вихованні. Не варто робити це вальяжно, недбало відкинувшись на спинку стільця. Ніколи не закидайте ноги на стіл, не розгойдувати на стільці, не сидите на ньому верхи. Бажаєте покласти ногу на ногу – це допустимо, однак можна, щоб щиколотка доходила до коліна іншої ноги.
  Дивіться також:  Як вести себе в гостях? 16 фото Правила і культура поведінки для дітей-школярів, гостьовий етикет - що це таке, норми для хлопця і дівчини


  • Особливістю поведінки деяких людей є погана звичка очищати ніс, оглушливо высмаркиваясь. Особливо це непристойно робити в місцях, де багато людей.
  • Не видавайте свій поганий настрій. Краще привітно посміхніться. Також не слід гримасувати. Це буде виглядати нетактовно і неприємно для оточуючих. Коли ви з кимось розмовляєте – дивіться співрозмовнику в очі. Не слід робити це зухвало або нахабно, краще будьте привітні і скромні.
  • Не варто вимовляти або невиразно бурмотіти. Говорите твердо і впевнено, не дуже голосно, але й не тихо, щоб всі ваші слова були зрозумілі. Часто жінки прагнуть проявити свою індивідуальність, вимовляючи слова нарочито неприродно. Це варто робити тільки в дружній компанії.
  • Особлива увага – сміху. Він не повинен стати оглушливим, що приковує увагу. Також не слід закривати долонями обличчя. Це виглядає непривабливо.

  Звичайно, можна навести ще безліч прикладів, які розкажуть про належному або неналежній поведінці. Основний принцип зрозумілий. Завжди намагайтеся поставити себе на місце іншої людини, перш ніж скажете або зробите. Саме завдяки етичним нормам та правилам поведінки можна не тільки поліпшити свою репутацію, але і добитися успіху в досягненні поставлених цілей.

  Доброта врятує світ, а етичні норми допоможуть цього світу стати більш привабливим, зробити взаємодію людей ефективним і приємним.

  Про те, як правильно і красиво спілкуватися, дивіться у наступному відео.