Борошниста роса на огірках – заходи боротьби в теплицях та відкритому грунті

Сьогодні будемо говорити про неприємне захворювання огірків – борошнистої роси. Про причини її появи і поширення. Також поговоримо про зовсім іншому захворюванні, але зі схожою назвою – ложномучністой роси, вона ж пероноспороз.

Ці хвороби викликаються діяльністю мікроскопічних грибів і псевдогрибов, тільки у кожної хвороби вони свої, і небезпечні тим, що можуть позбавити половини врожаю. Але на щастя, ці хвороби досить легко лікуються і ще легше попереджаються. Як це робити, ми сьогодні і поговоримо.

Звичайно здорове рослина вилікувати набагато легше. Якщо воно не випробовувало проблем з харчуванням і підгодівлями, то спочатку має сильний імунітет. Як правильно підживити кущі огірків можна почитати тут.

Що таке борошниста роса – фото і лікування

Захворювання борошнистою росою викликає гриб Oidium erysiphoides. Захворювання відбувається повітряно-крапельним шляхом. Перші осередки захворювання в теплиці, як правило, з’являються близько кватирок, розбитих вікон або дверей. У відкритому грунті, в першу чергу, починають хворіти огірки, посаджені в затінених місцях і зволожених місцях.

Хвороба може з’явиться в широкому інтервалі часу – з травня по вересень. І найчастіше з’являється через 3-4 дні після проливних дощів. Також помічено, що при різких коливаннях денної і нічної температури, а також при слабкій освітленості у рослин знижується стійкість до захворювань, захворіти можуть навіть стійкі до неї сорти огірків, що виражається в появі некротичних плям.

Тим не менш посадка сортів стійких до цієї хвороби – найкращий спосіб запобігання борошнистої роси. Захист відбувається на генному рівні рослини, і незважаючи на те, що дані по опірності у сортів часто суперечливі, до вибору сортів потрібно підходити відповідально.

Перші ознаки борошнистої роси проявляються у вигляді малопомітного, білястого нальоту на листках, створюючи відчуття, що лист присипали борошном. Надалі белесость стає все більше, вражаючи сусідні листя. На стеблах з’являються білі подушки міцелію.

Якщо уважно оглянути лист, на білому нальоті можна побачити темно-коричневі кульки, в яких визрівають спори гриба. Після визрівання спір на місці бульбашок утворюються крапельки рідини – звідси і назва борошниста роса.

Надалі на листках з’являються рудуваті плями, які швидко збільшуються, листя в’яне і незабаром відмирає. Першими починають хворіти нижні листя. Поступово інфекція просувається вгору, вражаючи вся рослина цілком, включаючи плоди. Якщо вчасно її не зупинити, то можна недорахуватися великої частини врожаю.

Дивіться також:  Підживлення огірків в теплиці – які добрива і коли використовувати

Лікування проводять як хімічними, біологічними препаратами, так і народними засобами. До хімічних препаратів варто вдаватися тільки в крайньому випадку, якщо інші не допомагають, частина хімії швидше за все залишиться в плодах, які нам ще є. Тим більше, що борошниста роса не така вже й невиліковна хвороба.

Лікування біопрепаратами проводять шляхом обприскування листя, попередньо видаливши пошкоджені. Такі препарати пригнічують розвиток захворювання, і на місці видалених листів починається ріст нових. Завдяки тому, що біопрепарати не пригнічують навколишнє рослина мікрофлору, відновлення проходить дуже швидко. Давайте звернемося до народних методів лікування.

Заходи боротьби з борошнистою росою народними засобами

В якості профілактики варто використовувати безпечні як для людини, так і для навколишнього середовища препарати. В першу чергу вони призначені для підвищення імунітету рослини, покращуючи грунт, пригнічуючи патогени і розмножуючи корисну мікрофлору. До таких препаратів належать містять гриб триходерму – Триходермін, Трихоплант, Трихофлор і подібні. Дуже корисно обприскувати грунт і самі рослини чаєм АКЧ.

Особливих обмежень щодо використання вищезазначених препаратів не існує, це не хімічні засоби і не добрива. Але вони покращують стан грунту, що призводить до збільшення імунітету рослин. Якщо так вийшло, що борошниста роса все-ж нагрянула, без лікування не обійтися.

Існують досить ефективні та недорогі народні засоби лікування захворювання. Одне з таких – молочна сироватка. Рецепт на основі сироватки такий:

  • 1 літр молочної сироватки розчиніть у 10 літрах води.
  • В одержаний розчин додайте 30-40мл аміаку. Аміак продається в аптеках, у нас в місті флакончик коштує від 20 рублів.

Аміак знижує кислотність сироватки, яку не дуже люблять рослини, в добавок при цьому утворюється лактат амонію, який в свою чергу дуже корисний і створює сприятливе середовище для розвитку конкурентного борошнистої роси мікрофлори – сінної палички і триходерма, які в свою чергу пригнічують грибок хвороби.

Перед лікуванням видаліть хворі листя. Отриманим розчином полийте огірки під корінь з розрахунку 0,5-1 л на кущ, а також стовбурову зону. Рясно обприскати все рослина, від землі до верхівки. Цим розчином можна також підгодовувати рослини навесні, на початку вегетації, коли їм потрібен азот.

Цей рецепт є не тільки лікувальним, він виступає і в ролі комплексної підгодівлі. В сироватці міститься фосфор, калій та інші біологічно активні речовини.

Дивіться також:  Як правильно формувати огірки в теплиці – пасинкування і прищипування

Іншим ефективним народним засобом є звичайна харчова сода. Рецепт приготування:

  • Сода – 3-4ст.л.
  • Господарське мило – 50гр. Мило виступає в ролі прилипача.
  • Вода – 10 літрів.

Мило розведіть в теплій воді до рідкого стану, перелийте у велику ємність і розбавте 10 літрами води. Всипте і розчиніть соду. Видаліть уражені листя, а все решта обприскати в ранкові або вечірні час. Через тиждень повторіть обробку. Обробки проводять поки не зникнуть всі ознаки захворювання. Обприскування проводите помірно, розчин соди несприятливо позначається на стан грунту. Одним з плюсів такої обробки є безпека для людини, її можна проводити в період масового плодоношення.

Несправжня борошниста роса на огірках

Існує версія, що вперше з помилковою борошнистою росою Російські аграрії зіткнулися на початку 80-х років в центральних і південних районах. Листя огірків, гарбузів, кабачків та інших баштанних культур стали покриватися плямами майже правильної квадратної форми. Рослини надалі зупинялися у зростанні і незабаром гинули.

Після огляду листя був виявлений знайомий білий наліт, з-за чого вирішили, що це мутированная форма борошнистої роси. Але звичні для борошнистої роси методи лікування не допомагали. Багато господарств відмовилися від вирощування гарбузових. Так заявила про себе нова хвороба – несправжня борошниста роса, вона ж пероноспороз.

З справжньою борошнистою росою помилкова має лише загальний білястий наліт. Але у цієї наліт зверху аркуша, а у неправдивої знизу. І якщо у цієї наліт це початок захворювання, то у неправдивої це вже кінцева стадія, коли рослина важко боляче. Справжня, поширюючись по рослині душить його цілком, помилкова розвивається переважно на листках. У справжньої листя мокнуть, у неправдивої листя сухі. Справжня часто з’являється від нестачі вологи, помилкова від надлишку.

Однією з головних причин появи пероноспорозу є великий перепад нічних і денних температур, велика вологість повітря, що часто буває в кінці літа, особливо коли йде затяжний дрібний дощик, або сильні зливи з холодним вітром. У суху погоду захворюваність пероноспорозом сильно зменшується.

Також, як і справжню, несправжню борошнисту росу лікують хімічними препаратами, біопрепаратами та народними методами. Лікування несправжньої борошнистої роси починають з видалення всіх уражених листя.

Обов’язково необхідно видалити нижнє листя, щоб волога від землі не потрапляла на листя.

Дивіться також:  Підживлення огірків в теплиці – які добрива і коли використовувати

Подальшу обробку проводять так само, як і від справжньої борошнистої роси – розчином молочної сироватки та аміаку. Ретельно обприскуючи всі рослину від низу до верхівки. Хороші результати дають обприскування розчинами з грибом триходерма.

З біопрепаратів високу ефективність показав Экомик. Їм також рясно обприскують все рослина після видалення хворих листя. Через кілька днів ви побачите, як у вас почнеться зростання нових листочків на місці видалених.

Обробка теплиці після борошнистої роси

Після збору врожаю часто постає необхідність обробити теплицю, особливо якщо влітку на рослинах були присутні хвороби. Способів для цього дуже багато. Найпоширеніший це обкурювання теплиць сірчаної шашкою, при згорянні шашки виділяється сірчистий ангідрид, який вбиває віруси, бактерії і гриби.

Але величезний мінус таких шашок, що вони вбивають не тільки патогенну флору, але і корисну, роблячи грунт неродючою. Інші рекомендації стосуються обробці теплиці мідьвмісними препаратами – хом, бордоська рідина, мідний купорос і інші. При обробці теплиці краплі препаратів обов’язково потраплять у грунт, роблячи в ній свою чорну справу.

При цьому зовсім забувається, що збудники справжньої і несправжньої борошнистої роси можуть існувати тільки за рахунок живої органіки, і на самій теплиці вони точно жити не будуть. Тому обробляти теплицю крім як звичайною водою зі шваброю, точно не потрібно. Можна додати у воду трохи марганцю.

Але що абсолютно точно необхідно обробити – так це грунт. Грунт краще проливати біопрепаратами, що пригнічують патогенні бактерії, гриби, але при цьому поліпшують структуру грунту і насичуючи корисними мікроорганізмами.

До таких препаратів належать Триходермін (містить гриб триходерму), Фітоспорин (містить сінну паличку), Споробактерин (суміш триходерма і Bacillus subtilis). Препарати розводять згідно інструкції і обприскують і проливають грунт у теплиці. Не застосовуйте одночасно всі препарати, як правило, їх застосовують з інтервалом в один тиждень. Якщо в теплиці у вас була мульча, або спалюють, або компостують.

Хочу поділитися з вами відео, як обробити теплицю восени з допомогою препарату Трихоплант. Як це правильно зробити і для чого.

На цьому у мене все, сподіваюся, якщо у вас з’явиться борошниста роса, то це буде недовго і безболісно. Я з вами прощаюся, до нових зустрічей.