Антуріум: догляд за квіткою в домашніх умовах

Привіт друзі. Сьогодні хочу розповісти про чудовий квітка з красивою назвою Антуріум. Це-квітка належить до роду вічнозелених рослин сімейства Ароїдні, або Аронниковые. Латинська назва роду утворена від давньогрецьких слів, що означають «квітка» і «хвіст». Ці квіти можуть зустрічатися в різних формах, але головним чином у вигляді епіфітів (рослини, що виростають або постійно прикріплені на інших рослинах), що ростуть на деревах з повітряними коренями.

Є серед них багато наземних видів, зустрічаються полуэпифиты, тобто рослини, які починають рости з насіння у верхньому ярусі лісу і потім дають повітряні корені, що спускаються до землі, або початківці своє життя, як наземні рослини, а потім, піднімаючись на дерево, перетворюються в епіфіти.

Існують декоративно листяні, красиво квітучі різновиди антуріума, отримали комерційне поширення. Культивується кілька десятків видів і близько сотні гібридів цієї рослини. Рослина вимоглива до вологості, освітленості і температурі.

Освітлення антуріум любить яскраве, але розсіяне. Температуру влітку +20…+25, взимку +16…+18 градусів. Грунт повинен бути вологим, але без застою води. Любить часте обприскування водою листя і протирання вологою губкою. В домашніх умовах антуріум розмножують вегетативно. Ось про таке рослині ми сьогодні поговоримо. Також ви можете почитати і про іншому квітці – лобелії, як посадити і доглядати на садовій ділянці.

Як доглядати за антуріумом в домашніх умовах після покупки

Найбільш поширеною культурою вирощування в домашніх умовах є Антуріум Андре (Андрианум). Свою назву рослина отримала в 1877 році на честь французького ботаніка Едуарда Андре, і за цей час його успішно адаптували до домашнього розведення.

Щоб правильно доглядати за рослиною, необхідно знати його особливості. Насправді не все так складно. У догляді антуріум не пред’являє великі вимоги. Давайте про них і поговоримо. Батьківщина рослини тропічні і субтропічні райони Центральної і Південної Америки. Звідси й випливають його переваги: висока вологість, тепло, розсіяне світло.

Зазвичай вдома квіти на підвіконні. Для нашого рослини це не зовсім хороший вибір, так як прямі сонячні промені призведуть до опіків листя і їх висушування.

Недолік світла також позначається негативно — змінюється забарвлення листя і на них з’являються відмираючі ділянки. Кращим місцем у будинку буде північне вікно, якщо такого немає, то поставте горщик приблизно в метрі від вікна, а у випадку яскравого сонця притіняти фіранками. Влітку виносьте квітка на балкон або лоджію, захистивши від впливу прямих сонячних променів.

Рослина любить високу вологість навколишнього повітря. У квартирах зволожити повітря складно, тому просто періодично обприскуйте Антуріум, влаштовуйте душ з теплою водою при температурі приблизно 30-35 градусів, закривши коріння від перезволоження. Після душу дайте трохи постояти, щоб квітка охолов до навколишнього повітря, і потім вже переносите на постійне місце.

Поливайте в міру необхідності відстояною теплою водою, тільки коли висохне верхній шар грунту.

Якщо в піддоні утворилася вода після поливу, обов’язково злийте її, рослина не любить застою вологи.

У зимовий час полив проводять один раз в тиждень, але це правильніше робити по мірі необхідності.

Антуріум – рослина з великою зеленою масою, і йому потрібні підгодівлі добривами. Добрива використовуйте тільки в рідкому вигляді. Залежно від фази розвитку рослини потрібно різну кількість добрив і різний хімічний склад. Отже: азот потрібний для нарощування зеленої маси; фосфор для формування кореневої системи, необхідний в період цвітіння, підвищує опірність рослин до захворювань; калій підтримує водний баланс, є будівельним матеріалом, сприяє посуха та морозостійкості, а також підвищує опірність до захворювань.

Тут ми підійшли до найголовнішого – добрива з підвищеним вмістом азоту застосовуються для молодих, що ростуть, нарощують зелену масу рослин. Добрива з підвищеним вмістом фосфору і калію застосовується для квітучих рослин. Якщо ви перекормите антуріум азотом, то отримаєте багато листя на шкоду цвітінню. Співвідношення азот-фосфор-калій (NPK) в період зростання повинен бути 3-1-3, в період цвітіння і на все інше час 2-3-3.

Мені не подобаються добрива на основі кінського та курячого посліду, з причини підвищеного вмісту азоту. Дуже добре використовувати біогумус, але тільки в рідкому вигляді, у рідкого зменшена кількість азоту. Антуріум достатньо підгодовувати один раз в місяць.

Головний принцип: краще не догодувати рослина, ніж перегодувати, наслідки перегодовування можуть бути плачевними.

Пересадка антуріума після покупки

Напевно, перше питання, яке постає після покупки — потрібно чи ні пересаджувати квітка? Як правило, при купівлі ви обираєте найкращий екземпляр, і здається, навіщо його пересаджувати, адже все і так добре. Насправді все не так райдужно. Як правило, квіти продають в маленьких пластикових ємностях для збереження гарного зовнішнього вигляду їх обробляють спеціальними препаратами. Зрозуміло, рослина не зможе довго розвиватися в таких умовах.

Дивіться також:  Примула багаторічна садова: посадка і догляд

Пересаджуючи антуріум відразу після покупки, ви вбиваєте відразу декілька зайців – можете перевірити кореневу систему на предмет можливих захворювань і відразу їх усунути, можете замінити субстрат, в якому росте рослина на більш підходящий і, пересадивши квітка у великий горщик, даєте свободу для зростання. Тому порада одна – постарайтеся пересадити рослину після покупки як можна раніше. Як це зробити читайте нижче.

Обережно, сік антуріума містить отруйні речовини, тому працюйте з ним, застосовуючи рукавички, і тримайте подалі від нього маленьких дітей і домашніх тварин.

Коли пересаджувати

Взагалі, антуріум пересаджувати доводиться досить часто. Перший раз після покупки, наступні рази при заповненні корінням всього простору в горщику. Основними причинами для пересадки є:

 • коренева система розрослася так, що в горщику не видно ґрунту, з дренажних отворів висовуються корінці
 • неправильно підібрана грунтова суміш, що негативно впливає на розвиток рослини
 • захворювання кореневої системи

Молоді рослини віком до 4-5 років пересаджують щорічно. Ви можете запитати, навіщо так часто пересаджувати, не простіше відразу посадити у великий горщик і забути про це на кілька років? Саме в цьому криється невелика хитрість, антуріум починає цвісти, коли заповнить корінням весь об’єм горщика. Посадивши відразу у велику ємність, ви довго не дочекаєтеся цвітіння. Тому горщик вибирають розміром на 2-3см більше попереднього, щоб рослина швидко заповнило весь обсяг і дало колір.

Як і в яку землю пересаджувати

Отже, ви визначилися, що настав час для пересадки. Спочатку треба вибрати ємність. Як я вже казав, вона повинна бути на 2-3см більше попередньої. Матеріал, з якого вона зроблена не має значення. Багато воліють скляні ємності, в них видно коріння, це дозволяє вчасно помітити захворювання. Якщо ви віддаєте перевагу глиняні горщики, вибирайте глазуровані, інакше коріння антуріума будуть спробувати прорости всередину глини.

Потім необхідно приготувати земляний субстрат для пересадки. Великим і товстим корінням антуріума потрібна велика кількість кисню та вологості. Повітря і вода повинні без перебою надходити до кореневої системи. Оптимальний рівень кислотності грунту – від 5,5 до 6, тобто слабокисла. Можна використовувати готовий магазинний субстрат для орхідей, у них однакові вимоги, або приготувати самостійно.

У ньому повинні бути великі елементи, за які кореневища антуріума зможуть надалі чіплятися. При цьому грунт потрібна волого – і повітропроникна з невеликою щільністю. Обов’язково наявність дренажу.

Антуріум не терпить надлишку води, тому його кореневій системі потрібен захист від гнилі, яку забезпечить дренаж.

Наведу зразкові суміші для ґрунту:

 • Листяна, хвойна грунт, торф (у рівних частках) і половину частки крупного піску.
 • Дернова земля, пісок (по 1 частини), перепревшая листя – дві частини.
 • Дернова земля (дві частки), крупнозерновой пісок і мох (по 1 частці), торф (4 частки).
 • Подрібнена кора хвойних дерев, мох, торф (по 1 частці), дернова земля (2 частки).

Листяна грунт робить грунт більш пухким і поживним. Хвойна грунт надає необхідну кислотність і захищає від грибкових захворювань. Торф робить грунт легким і пухким, також дещо підкислює. Крупний пісок запобігає загнивання стебла і кореневищ, пригнічує розвиток грибкових захворювань. Також можна додати стружку кокоса і деревну золу.

Підходите до питання підбору грунту простіше, не зациклюйтеся на точному складі.

Основна вимога для ґрунту: вона повинна бути гранично водо – і дихаюча, легка, пориста, зі слабкою кислинкою. Поживність завжди можна заповнити підгодівлями.

Грунт підібрали. Тепер вам потрібно визначитися, що саме ви будете робити, є дві методики:

 • пересадка
 • перевалка

Перевалку використовують, коли квітка здоровий і потрібно тільки збільшити ємність горщика. Пересадка необхідна в тому випадку, коли необхідно повністю замінити земляну суміш.

Перевалку зробити легко:

 • За добу полийте антуріум, це дозволить легко дістати з горщика земляний ком з корінням і максимально зберігши його.
 • Якщо коріння сильно вросли в дренажні отвори, подрежьте їх.
 • Якщо горщик зроблений із пластику, трохи обімніть його, це дозволить легше витягти ком землі.
 • На дно нової ємності насипте дренаж і трохи нової землі, трохи примніть її.
 • Встановіть рослину і засипте вільний простір новою землею, примніть її руками. Полийте.
Дивіться також:  Спатіфіллум: догляд в домашніх умовах

Пересадка трохи складніше:

 • Заздалегідь полийте рослину, це полегшить витяг з горщика.
 • Вийміть земляний ком з корінням, при необхідності підріжте корені, якщо вони вросли в дренажні отвори.
 • Акуратно видаліть всю землю з коріння. Якщо будуть попадатися грудки, обприскуйте їх водою і размягчайте. Пошкоджені і гнилі коріння обріжте і присипте місця зрізів деревним вугіллям.
 • У горщик викладіть дренажний шар і трохи землі, примніть її. Помістіть коріння квітки, акуратно засипте землею і примніть руками. Обов’язково полийте.

Поки верхній шар субстрату під рослиною не просохне на третину, поливати антуріум після пересадки не потрібно. До того ж, пережив серйозний шок вихованця оберігайте від протягів і прямих сонячних променів. Оскільки рослина отримала все необхідне для подальшого розвитку, а його коріння потрібно час для акліматизації, не підгодовуйте антуріум 2-3 місяці.

Як розмножити антуріум

Існує багато способів розмноження. Я розповім про найбільш простих:

 • діленням дорослої рослини
 • розмноження живцями

Основне гідність розмноження антуріума вегетативним способом – це можливість у короткий термін отримати міцне, готове зацвісти рослина. При цьому нові екземпляри будуть повністю повторювати риси батьківських рослин, тобто ні формою листя, ні відтінком суцвіть, не відрізняючись від вже наявних в колекції квіток.

Антуріуми, в природі, більшою мірою, є эпифитами, швидко дають потужні повітряні корені, чим і користуються при укорінення стеблових живців, бічних нащадків і відводків.

Більше того, за кілька років, що проходять між пересадками, кущ сильно розростається, і, якщо розсадити квітка антуріума, можна отримати від кілька самостійних рослин. Це не тільки йде антуриуму на користь, оскільки благотворно впливає і на його зростання, і на якість цвітіння, але і дозволяє отримати додатково багато красивих рослин.

Давайте розглянемо спосіб поділу дорослої рослини:

Кращий час для розмноження – навесні, із другої половини лютого по травень. Для поділу рослини заздалегідь приготуйте:

 • гострий ніж, оброблений спиртом або міцним розчином марганцівки
 • пухку грунтову суміш
 • матеріал для облаштування дренажного шару
 • ємності з дренажними отворами

Перед тим як розсадити антуріум, рослину необхідно, намагаючись не пошкодити коріння, вийміть його з горщика. Зробити це краще способом, зазначеним вище.

Якщо антуріум на момент пересадки і поділу цвіте, квітконоси краще виріжте, щоб полегшити рослині період адаптації і знизити втрати сил і вологи.

Так само поступите і з високими пагонами, які згодом можна використовувати для розмноження квітки. А ось повітряні корені антуріума по можливості бережіть. Вони можуть не тільки стати додатковим засобом доставки харчування, але повноцінно замінити недостатньо розвинену у саджанців грунтову кореневу систему.

Розділіть коріння, поступово відокремлюючи і зрізаючи з краю рослини молоді пагони. Для укорінення і подальшого зростання таким відростках потрібна власна точка зростання, пара листя і хоча б пара кореневищ.

Місця зрізів, щоб уникнути появи гнилі або розвитку грибкових інфекцій, корисно посипте товченим вугіллям.

Готові до самостійного існування саджанці посадіть у підготовлений грунт, при цьому пам’ятайте, що точку росту заглиблювати не можна, вона завжди повинна залишатися над рівнем вологою пухкої грунту.

Поливати молоді саджанці можна тільки при висушуванні верхнього шару субстрату. Стежте, щоб волога не розмила ґрунт і не вплинула на стан рослини, поки воно недостатньо міцно оплело земляний ком. Подальший догляд за саджанцем не відрізняється від того, що одержують дорослі родичі.

В залежності від віку і стану пересадженого рослини, цвітіння антуріума можна чекати вже в цьому році.

Тепер розглянемо спосіб розмноження живцями:

При даному способі розмноження, зріжте гострим ножем втеча з повітряними коренями і кількома міжвузлями.

Розділений на ділянки з одним або двома вузлами і парою листів стебло, укорените в горщику з зволоженим мохом, використовуйте для цього сфагнум. Не садіть відразу в земляний субстрат, не виживе, перевірено практикою. Точку зростання майбутнього рослини обов’язково залиште над мохом.

Дивіться також:  Астильба: посадка і догляд у відкритому грунті

Накрийте плівкою і поставте в тепле місце на 15-20 днів для того, щоб рослина пустила коріння.

Важливе зауваження: мох повинен бути вологим, але не мокрим!

Основна небезпека при цьому способі розмноження – загнивання торцевих частин живців. Тому зрізи краще присипати вугільним порошком, а вміст імпровізованої теплички іноді провітрювати.

У вологій атмосфері коріння швидко розвиваються, і які використовуються для розмноження антуріума живці можна буде пересаджувати в грунт для дорослих рослин.

Як лікувати хвороби листя

Антуріум – гість з теплих країн, зніжений тривалим теплим періодом з досить яскравим освітленням, легким складом ґрунту, достатньою вологістю повітря, в нових умовах часто стає об’єктом ураження хворобами. Зовні хвороба найчастіше проявляється на листках. Тому дуже важливо правильно визначити, що захворів ваш підопічний і як можна швидше почати лікувати хвороби листя. Якщо говорити медичною мовою, то лікування антуріума симптоматичне. Давайте визначимо симптоми:

Чому листя чорніють і сохнуть

Щоб відповісти на це питання, а також вирішити, що робити з рослиною, необхідно зрозуміти причини його нездужання. У антуріума їх може бути кілька:

 • Полив рослини жорсткої водопровідної водою. Така рідина сприяє збільшенню кількості кальцію в грунті, але при цьому утворюється нестача калію і магнію. Крім того, в грунті стає менше інших корисних елементів, включаючи залізо, марганець і ін Надлишок кальцію небажаний для квітки тим, що його листя починають різко чорніти, згодом опадають. Щоб уникнути подібної біди, поливайте рослину м’якою, відстояною водою.
 • Сухе повітря – одна з причин, яка також викликає почорніння і висихання листя. Для забезпечення нормального рівня вологості обприскуйте рослина, робіть водяний душ, ставте рослину в ємність з водою. Ні в якому разі не ставте антуріум поряд з батареями, вони джерело руху сухого повітря.
 • Одна з причин почорніння, полив холодною водою, яка так само небезпечна, як і жорстка вода. Справа в тому, що квітка може елементарно замерзнути, якщо температура менше 18 градусів взимку і менше 20 градусів влітку. Також не допускайте протягів.

Якщо чорні плями з’являються по всій поверхні листя, швидше за все, коріння квітки задихаються, їм не вистачає повітря. Для вирішення даної проблеми скоротіть полив і, при необхідності, замініть грунт на більш пухкий.

Пам’ятайте про те, що антуріум потребує правильного догляду з боку його власника та дотриманні основних правил по його змісту. Чим більше уваги ви приділяєте своєму вихованцеві, тим менше ймовірність того, що воно захворіє, і його листя почорніють.

Чому жовтіє листя

Пожовтіння листя може бути симптомом декількох захворювань:

 • Пожовтіння і засихання країв у всіх листків відразу може бути викликано надмірною сухістю повітря. Часто з’являється на антуриуме в період початку опалювального сезону. Лікується підвищенням вологості: додатковим обприскуванням або піддон з вологим керамзитом.

 • Тривале перезволоження коренів, внаслідок чого частина кореневої системи згнила і листю не вистачає поживних речовин — потребує термінової пересадки рослини з видаленням гнилих частин коренів і посадки в свіжий грунт
 • Полив хлорованою водою — якщо немає можливості поливати дощовою або талою водою, то відстоюйте звичайну воду кілька днів у відкритому посуді
 • Занадто велика доза добрив — лікується протокою м’якою водою і припиненням підживлень на 1 місяць
 • Недостатнє харчування — застосовуйте підгодівлі для квітучих рослин
 • Недостатнє освітлення — в основному проявляється взимку, в цьому випадку рослині необхідна досвічення спеціальними лампами.

Антуріум можна сміливо віднести до благородних рослинам, які добре ростуть і розвиваються в домашніх умовах. Все, що від вас вимагається, це правильно доглядати за квіткою і приймати термінові заходи по його лікуванню при першій необхідності.

Антуріум: прикмети і забобони

Кімнатні рослини не тільки прикрашають інтер’єр приміщення, але і допомагають людям, що живуть у ньому, в деяких життєвих ситуаціях. До таким сильним оберегом відноситься і квітка антуріум, з яким пов’язано багато прикмет і забобонів. Пропоную вам подивитись цікаве відео на цю тему.

На цьому у мене все. Сподіваюся, ви отримали інформацію по вирощуванню і догляду за красивою квіткою з красивою назвою. Я з вами прощаюся, до нових зустрічей.